Jump to content

Buna Tuturor si An nou Fericit , Problema X5


Recommended Posts

Salutare tuturor, mi-am cumparat de curand un x5 si mi se apare 2 erori in bord. Cea de filtru de particule nu apare mereu, iar cea de 4x4 system dsc failed apare mereu dupa 15-20 minute de mers, nu simt nicio diferenta la masina. Masina merge bine trage, nu mi s-a parut nimic ciudat.

Masina e din 2007 . 3.0d

 

Am nevoie de pareri , reparatii ? Pret ? Ce poate fi ? Nu mi plac luminile in bord ma panicheaza :))) . Masina specific merge ok desi apar cacaturile astea 2. Baiatu de la care am cumparat a spus ca se aprinde dupa se stinge eroarea, si ca nu deranjeaza cu nimic. A zis ca daca se sterge din tester, e degeaba ca reapare iar dupa cateva zile.. Ok asta mi da ceva de banuit ca ceva chiar e defect altfel nu ar aparea probabil. Astept pareri.. va rog

post-79762-0-54513500-1514773040_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Verifica cutia de transfer , si poti sa faci cate un schimb de ulei la diferential fata/spate ... Iar la filtru poti sa ii dai o regenerare din testar si vezi daca poti sa il salvezi...

 

Multumesc o sa o duc la un mecanic sa o verifice cat de repede pot, sa treaca acum putin Anul Nou, vroiam sa inntreb trage 4x4 cand imi apare eroarea aia sau nu mai trage ? Apare dupa 15 minute dupa ce conduc, cum sa verific daca trage, eu cred ca trage desi am eroarea nu simt nimic diferit la masina.

Link to comment
Share on other sites

--sters---

 

Edit: am vorbit acum cu amicul (X5 E70), zice ca dupa exact 9 km dezactiva 4x4 (cam asta inseamna 15 min cred), nu calibrasera/codasera ceva cei de la Bucuresti care au schimbat DDE-CAS.

 

Nu are treaba eroarea respectiva cu jantele-anvelopele ca baiatul asta mergea cu 21 325 parca anvelope de 1 an si ceva cu flanse si nu avusese eroarea niciodata.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Cauciucurile sunt 255/50/r19. Acum am cumparat-o, un cauciuc pare sa aiba ceva buiuga destul de dubioasa, le schimb cu siguranta si astea curand, d-ne fereste sa puste. Nu se simte la volan nimic nici la viteza, poate o simte ceva senzori ca nu e ok? Totusi vroiam sa zic daca apare eroarea 4x4 , trage doar spatele sau trage tot 4x4 doar ca e eroare in bord si cam atat? Ca nu pot sa imi dau seama. Filtru de particule merita anulat scos? pareri ? Din tester precedentul care mi-a dat masina a zis ca a sters/incercat ceva cu testeru dar dupa cateva zile apare iar.

 

1. Daca imi apare eroarea 4x4 , masina trage 4x4 sau trage doar spatele?

2. De la eroarea de filtru de particule, masina trage/merge mai slab? Mi se pare ca la 3.0 diesel e mult mai bleaga decat 525d care il avusem.Care mai aveti x5 cu 3.0d cum urca viteza? Pana in 160 i-am dat si a urcat cam greut ca un 320d parerea mea ca nu e in regula. Cum e la voi ?

3. Filtru de particule, reparat/inlocuit sau anulat? Pareri ?

Link to comment
Share on other sites

Pui multe intrebari aiurea, nu exista "se merita", ori il schimbi/reconditionezi ori il anulezi, diferenta este la bani desi anulatul lui + soft este la pret ca si reconditionatul lui + demontare/remontare.

Daca apare eroarea de 4x4, la masina trage doar spatele, daca gresesc sa ma corecteze cineva.

Este posibil ca masina sa-ti traga mai prost cu erori pe DPF insa de obicei ca sa fie 100% o problema reala trebuie sa-ti stea aprins pe idrive si in bord eroare la filtrul de particule, unele erori care apar pe tester la DPF nu influenteaza direct mersul masinii, adica nu se simte nimic diferit (depinde de erori).

Un X5 cu 3.0 d trage greu parerea mea, nu stiu ce asteptari ai tu.

Link to comment
Share on other sites

Am fost la mecanic, acum masina e acolo o sa imi scoata filtru de particule si il anuleaza din soft. Cost 700 lei :)

Eroarea 4x4 nu mai apare mi-a facut-o si aia era din computer + am luat si alte cauciucuri 4 la fel.

Mi-a explicat ca masina trage tot timpu 4x4 nu exista sa traga spatele doar, eroarea de 4x4 tot ce schimba, schimba faptul ca nu mai trimite puterea in roti, cand simte ca ii greu de iesit cu spatele de undeva nu transfera puterea in fata, ci trag toate 4 la fel 50%-50% . Cand eroarea nu e activa daca prinzi asfalt cu fatza si cu spatele esti in noroi transfera puterea in fata gen 60% si spate 40% sau mai bine. si te scoate. Se numeste diferential , si ala cred ca il anuleaza eroarea respectiva, in rest totul e ok, astept acum scoaterea filtrului.

 

O sa vad cum trage acum daca scoate filtru de particule e cam 70% infundat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.