BMWClub: senzor ABS BMW118 - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

senzor ABS BMW118 defectare repetata senzor ABS

#1 User is offline   carmen80 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 04 January 2018 - 12:24

Buna .. am un BMW 118D din 2004 si am o problema care se repeta. Atat in iarna trecuta, cat si in iarna asta mi s-a defectat senzorul ABS dreapta spate. Nu ma deranjeaza sa schimb piesele defecte (cu originale chiar, desi sunt mai scumpe), dar as vrea sa inteleg care este cauza problemei. Daca ma poate ajuta cineva.. Multumesc.
0

#2 User is offline   Crsedy 

• Nou venit
  • Pip

Posted 09 February 2018 - 17:34

Salut. Nu știu dac ai rezolvat problema. Prima data verifica inelul ABS de pe planetar, de obicei ruginesc și se deformeaz, dupa care freac in senzor și l strica.

Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#3 User is offline   ovy318i 

• Fan

Posted 09 February 2018 - 17:47

verifica si rulmentul,sa nu aiba joc.
0

#4 User is offline   13mon 

• Nou venit
  • Pip

Posted 10 February 2018 - 19:13

Aceasi problema o am si eu. Treaba nasoala este ca senzorul este atins de inelul de pe planetara cel care trimite semnal la abs. Din cauza ruginii inelul s-a crapat...in cele din urma o sa trebuiasca sa schimb planetara cu tot pentru ca capul de planetara separat nu il gasesc niciunde . Cunoasteti vreo alta solutie cu care as putea scapa mai ieftin? Second nu prea as vrea sa pun pentru ca tot ce am gasit sant ruginite deci probabil vor avea aceasi soarta... Multumesc
0

#5 User is offline   Crsedy 

• Nou venit
  • Pip

Posted 11 February 2018 - 16:37

Eu am schimbat doar inelul, a costat 20 RON bucata. L-am comandat la un magazin de piese auto, a venit in 2 ore.

Problema asta cu inelul la ABS e comuna la mai multe model BMW. Daca nu gsești, pot sa te ajut cu un cod de piesa original și nr. De dinti la inel. Nu merita sa schimbi capu de planetar doar pt asta.

0

#6 User is offline   13mon 

• Nou venit
  • Pip

Posted 14 February 2018 - 13:11

Pana la urma am comandat planetara st spate pentru ca nu se gaseste capul de planetara separat iar inelul nu am putut sa il schimb separat pentru ca planetara este ruginita rau. Problema este ca masina a luato razna rau, nu imi mai merge kilometrajul si mai imi apare o eroare din cand in cand ,volanul galben cu semnul exclamari...Sper sa fie de la senzorii/planetara si sa nu fie ceva mai grav. Astazi merg sa schimb planetara si senzorii de Abs.
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro