Jump to content

Anvelope vara E90


SunKode

Recommended Posts

Michelin PS 4s si Pirelli PZero PZ4 cred ca nu au rival pe segmentul de vara.

Daca initiatorul topicului nu si-a achizitionat inca anvelopele, nu-l deranjeaza RFT-urile si daca poate plusa pana la 470-480 lei pe bucata, mi se par de luat in considerare si unele premium omologate BMW:

 

PIRELLI Cinturato P7 BMW 225/45 R17 91 Y RunFlat

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Buna seara,

 

Am trecut si eu la anvelopele de vara. Masina a venit cu anvelope de iarna pe 16, Am cumparat jante pe 17 inchi ( nu stiu detalii J sau Et...stiu doar ca sunt marca Enzo), anvelope am cumparat noi noute Dunlopp sp2 225/45/17.

Problema este ca simt volanul mult mai greu (ceea ce e normal) dar masina are tendinta de a trage stanga-dreapta, nu stiu cum sa explic fenomenul dar uneori volanul are tendinta de a merge usor spre stanga sau dreapta in mers sau la franare,

Poate fi de vina unghiul de fuga? ce e drept si directia o am putin slabuta...

Link to comment
Share on other sites

E cam ilogic ce spui, nu cred sa-ti influenteze asa ceva trecerea de la anvelope de 16 la 17 Deci chiar nu are nici-o treaba, daca ti-ar vibra volanul, da ar fi din jante/cauciucuri, insa sa-ti traga stanga sau dreapta, sau ambele cum spui tu, este influentat de geometria rotilor, poate cu roti pe 17 este mai amplificat fenomenul si simti mai bine problema, insa daca iti face acum cu jante pe 17, ti-a facut si pe 16 insa este posibil sa nu-ti fi dat seama.
Link to comment
Share on other sites

Verifica directia ,eu stiu ca fenomenul de traimling apare la cauciucuri uzate sau uzate neuniform,nicidecum la cauciucuri noi.Eu am masina de 2.5 ani mereu cu roti pe 17,gume noi,dar nu am patit niciodata sa simt ceva de genul a ce descrii tu. Edited by ADRIAN HD
Link to comment
Share on other sites

Buna seara,

 

Am trecut si eu la anvelopele de vara. Masina a venit cu anvelope de iarna pe 16, Am cumparat jante pe 17 inchi ( nu stiu detalii J sau Et...stiu doar ca sunt marca Enzo), anvelope am cumparat noi noute Dunlopp sp2 225/45/17.

Problema este ca simt volanul mult mai greu (ceea ce e normal) dar masina are tendinta de a trage stanga-dreapta, nu stiu cum sa explic fenomenul dar uneori volanul are tendinta de a merge usor spre stanga sau dreapta in mers sau la franare,

Poate fi de vina unghiul de fuga? ce e drept si directia o am putin slabuta...

 

verifica ce scrie pe jante...

pentru bmw e90 fabricantul recomanda urmatoarele dimensiuni: 8JX17 ET:34

s-ar putea ca efectul de tramlining sa fie din cauza jantelor.

 

succes !

Link to comment
Share on other sites

fa o geometrie fata-spate, nu are ce sa strice

verifica si presiunea in roti, sa fie ce scrie pe stalpi, eventula cu 0.1-0.2 bar in plus; cei de la vulcanizari baga 2.2 in toate 4, din cate imi aduc aminte la E90 trebuia 2.4 pe fata si 2.8 pe spate

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

masina am gasit o in DE cu 225 /40 R18 fata/spate cu anvelope de vara

din graba si bun bazat ca astea sunt anvelopele am achizitionat set nou vredestein fata/spate 225/40/R18 [ am si ,,incaltat-o azi :)]

dupa ,ma uit pe cartea de idenditate proaspat facuta si gasesc

1. fata 225/40 R18

2. spate 255/35 R18

ce pierd ,ce risc etc ?

Edited by Vik71
Link to comment
Share on other sites

si pentru ca nu imi place tiganeala ,am comandat 255/35 r18 2 buc pentru axa spate !

225/40 r18 doua buc. noi le voi pastra pentru fata pe viitor .neatentia si graba m a costat 1500 lei /2 anvelope :)

Edited by Vik71
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.