Jump to content

Anvelope vara E90


SunKode

Recommended Posts

Salut!

Caut sa-mi cumpar anvelope de vara pentru al meu E90, jante style 158, R17.

E prima data cand cumpar, am 24 de ani, deloc experienta pe aria asta.

M-am decis pe 225/45/R17 fata-spate. Am oscilat putin daca sa pun 235 pe spate dar nah.

 

Voi ce ati alege intre Nokian 225/45Zr17 94Y Zline , Continental PremiumContact 6, 225/45R17 91Y FR sau Dunlop SPORT MAXX RT 2 225/45 R17 91 Y? Toate-s intre 400-430 lei, dar n-am nici o idee ce sa cumpar.

Sau alta marca care sa fie in jurul acelei sume.

 

Multumesc!

 

PS: Preturile sunt de pe eMag.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Voi ce ati alege intre Nokian 225/45Zr17 94Y Zline , Continental PremiumContact 6, 225/45R17 91Y FR sau Dunlop SPORT MAXX RT 2 225/45 R17 91 Y? Toate-s intre 400-430 lei, dar n-am nici o idee ce sa cumpar.

Sau alta marca care sa fie in jurul acelei sume.

 

Salut,

 

Anvelopele specificate de tine sunt din clase total diferite, gama Continental Premium Contact este pentru segementul masini de familie sau banale fara cerinte de condus sportiv, gama Dunlop Sport Maxx este pentru segmentul de masini sport sau adresate celor cu un stil de sofat mai sportiv.

Nokian nu as cumpara decat gama de iarna, asta e specialitatea lor, dar grija mare sa nu fie facute in Rusia.

 

Hankook S1 Evo2 sunt bune, la fel de bune sunt si Goodyear Asymmetric 3

Vezi pe siteul din linkurile la anvelope.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Anvelopele specificate de tine sunt din clase total diferite, gama Continental Premium Contact este pentru segementul masini de familie sau banale fara cerinte de condus sportiv, gama Dunlop Sport Maxx este pentru segmentul de masini sport sau adresate celor cu un stil de sofat mai sportiv.

Nokian nu as cumpara decat gama de iarna, asta e specialitatea lor, dar grija mare sa nu fie facute in Rusia.

 

Hankook S1 Evo2 sunt bune, la fel de bune sunt si Goodyear Asymmetric 3

Vezi pe siteul din linkurile la anvelope.

Exact acelasi lucru l-ai facut si tu.

Nu ii recomanzi Continental(premium) dar ii recomanzi Hankook(mediu)...

Hankook este pe aceeasi treapta cu nokian,

Dupa teoria ta nici Michelin sau Continental nu sunt bune ca sunt facute In Romania sau Dunlop care este facut in Cehia si nu in Germania.

Daca iti alegi anvelope dupa tara iti ââŹĹrecomand Kelly(made in Germany)ââŹÂ

Alegerea anvelopelor este simpla:

Premium vara:

Michelin, Conti, GY, Dunlop, Bridgestone

Mediu vara:

Bf-G, Nokian, Hankook, Falken, Toyo ...aici lista este foarte lunga.

Anvelopele ti le mai alegi si in functie de buget si stilul de condus.

Saaau dupa: Clasa de aderenta, consum si zgomot(aici totul este relevant, fiecare producator isi ââŹĹmasluiesteââŹÂ testele in favoare lui.

Si legat de pretul anvelopelor WWW.COMPARI.RO iti poate oferi cel mai bun pret, folositi-l cu incredere.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@enders, ai dreptate, gaseste. Am ramas setat pe preturile la cele de iarna, pe 17", premium.

 

Scuze.

 

Pe vechiul e90, de vara, am avut pirelli cinturato p7 si am fost multumit. Recomand.

Edited by AFk^
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu em fost foarte multumit De Dunlop SP MAXX RT 2, foarte aderente pe uscat cat si pe umezeala si extrem silentioase (app de zgomot, am un prieten cu seria 1 nou, a venit din fabrica cu Bridgestone, sunt atat de galagioase de iti da impresia ca mergi cu autobuzul)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca ai rotile pe 17 din start iti asigura o stabilitate buna si pe anvelope non premium ...eu as pleca de la cati km faci pe an de exemplu...faci multi pe an poti sa iei si Hancook sau Yoko de exemplu pt ca o sa le tocesti repede si nu imbatranesc pe masina ...faci putini ,mergi pe premium pt ca un Michelin ramane bun si dupa 5 ani pe masina.Eu personal pot sa spun ca Dunlop de care vorbesti (Goodyear este acelasi lucru si nu mai detaliez) se uzeaza repede dar au aderenta buna ,am acum PS4 si Conti Premium Contact.....super anvelope la aderenta pentru mine...sa vad cat ma tin.Un lucru foarte important.......cati HP are masina ta? ca daca este 330 se schimba datele problemei.....si nu uita de Bridgestone (chiar vad ca nimeni nu spune nimic de ele in general ) care a fost si este o echipare de serie pentru BMW......
Link to comment
Share on other sites

Cauta si pe best-tires.ro - sunt foarte seriosi si ai transport gratuit daca iei 4. Plus montaj gratuit daca esti din bucuresti. Am cumparat de la ei 4 seturi pana acum, mereu multumit. Edited by AFk^
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.