Jump to content

Inmatriculare fara omologare


MuscleMike

Recommended Posts

Un amic a adus o masina (Audi A8) din State...cei de la Cluj RAR au facut cerere la Bucuresti pt omologare dar inca nu a primit raspuns...numerele provizorii ii expira saptamana viitoare...intrebare: poate inmatricula masina inainte sa vina raspunsul de la RAR Bucuresti cu privire la omologare?
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

vezi ca dureaza ceva. Am avut si eu aceeasi situatie dar a durat circa 1 saptamana sa vina raspunsul . Sa se duca la RAR peste ingirnerul care i-a facut . In mod normal vor cere omologare individuala ? Pe asta trebuie sa o platesca separat. si mai trebuie transcriere clasa de poluare.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pentru inmatriculare are nevoie de CIV.

 

Pentru inmatriculare are nevoie de CIV si Certificatul de Autenticitate(valabil 60zile).

 

din cate stiu, pentru masinile care nu au COC, e necesar sa se faca testul dinamic care se poate efectua doar la RAR Voluntari.

Iar pentru emitere CIV ai nevoie de COC sau un act inlocuitor.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista " a trecut Rar-ul" fara sa aiba omologare. :)

Civ-ul se elibereaza doar cand masina este conforma cu toate cerintele Rar.

Eu mi-am luat de curand un Daihatsu Rocky model american, care nu avea placuta europeana si s-a facut omologare individuala. Am platit 1100 de lei.

Acelasi lucru l-am platit si la Bertone, dar acolo din cauza ca nu mai avusesera nicio masina ca a mea la Rar, fiind destul de rar modelul.

 

Ma gandesc totusi ca si-a luat numere provizorii pe 90 de zile, ca eu asa mi-am luat la Rocky, pt ca am asteptat dupa niste acte vreo 3 saptamani. Numerele rosii pe 90 de zile le poti lua de la inceput asa, este mult mai simplu si ai timp totusi in 3 luni sa o inmatriculezi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

1515392488[/url]' post='2432604']

vezi ca dureaza ceva. Am avut si eu aceeasi situatie dar a durat circa 1 saptamana sa vina raspunsul . Sa se duca la RAR peste ingirnerul care i-a facut . In mod normal vor cere omologare individuala ? Pe asta trebuie sa o platesca separat. si mai trebuie transcriere clasa de poluare.

 

Cei de la RAR Cluj au facut cerere la RAR Bucuresti pt eliberare omologare si i s.a spus ca 90% nu va trebui sa mearga la Bucuresti iar din ce am inteles cei de la RAR Bucuresti asteapta raspuns de la producator...dar stresul creste cum cele 3 luni de numere rosii expira si din ce am inteles de la prietenul meu omologarea individuala pt A8 W12 este undeva la 1800eur plus drum/cazare stres bla bla...

 

1515403356[/url]' post='2432617']

Nu exista " a trecut Rar-ul" fara sa aiba omologare. :)

Civ-ul se elibereaza doar cand masina este conforma cu toate cerintele Rar.

. Numerele rosii pe 90 de zile le poti lua de la inceput asa, este mult mai simplu si ai timp totusi in 3 luni sa o inmatriculezi.

 

Pai a trecut toate testele RAR: frane, noxe etc...acuma daca lipsa de omologare se poate numi ca nu a trecut testele RAR atunci da, nu a trecut testul RAR.

Numerele rosii le a scos pe 3luni de la inceput dar sunt pe cale sa expire asteptand omologarea...daca va trebui sa mearga la Bucuresti pe omologare individuala singura solutie va fi platforma...

 

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Cei de la RAR Cluj au facut cerere la RAR Bucuresti pt eliberare omologare si i s.a spus ca 90% nu va trebui sa mearga la Bucuresti iar din ce am inteles cei de la RAR Bucuresti asteapta raspuns de la producator...dar stresul creste cum cele 3 luni de numere rosii expira si din ce am inteles de la prietenul meu omologarea individuala pt A8 W12 este undeva la 1800eur plus drum/cazare stres bla bla...

 

 

 

Pai a trecut toate testele RAR: frane, noxe etc...acuma daca lipsa de omologare se poate numi ca nu a trecut testele RAR atunci da, nu a trecut testul RAR.

Numerele rosii le a scos pe 3luni de la inceput dar sunt pe cale sa expire asteptand omologarea...daca va trebui sa mearga la Bucuresti pe omologare individuala singura solutie va fi platforma...

Daca te rog (nu pot sa iti scriu PM) imi lasi un numar de contact de-al tau?

Multumesc anticipat

 

Trimis de pe al meu SM-N920C folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.