Jump to content

Cutia de transfer


Guest CosmaCosmin

Recommended Posts

Guest CosmaCosmin

Salutare,

 

Care sunt problemele lor comune ?

Si cum se manifesta ?

Cum se face diagnostic ?

 

Daca ati avut probleme cu cutia de transfer,

va rog sa impartasiti si cum le-ati rezolvat :-)

 

De asemenea, cei care ati schimbat lichidul,

era in conditii bune cel vechi ?

Ce va determinat sa il schimbati ?

Edited by CosmaCosmin
Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat uleiul in cutia de transfer intamplator. Lasasem masina la reprezentanta in parcare pentru altceva. La ceva timp dupa ce am plecat, m-au sunat de la reprezentanta si mi-au spus ca au observat atunci cand au mutat masina din parcare in interior ca, la plecarea de pe loc cu rotile bracate maxim, "masina are un tremurat". Mi-au recomandat sa schimb uleiul din cutia de transfer. Am acceptat.

Poate am fost naiv, poate nu. Stiu insa ca, intr-adevar, data fiind pozitia in care lasasem masina, plecarea de pe loc trebuia facuta cu rotile bracate maxim.

Eu nu simtisem tremuratul respectiv pana atunci (dar aveam masina de putin timp - ~3 luni). Acum nu simt nimic atunci cand plec de pe loc cu rotile bracate maxim. Si nici alte simptome nu are masina.

Link to comment
Share on other sites

La BMW X1 23d a cazut cutia de transfer cam la 90.000 km. Noroc ca era in garantie si nu m-a costat nimic schimbarea.

 

Am roti standard, nu aia a fost cauza. De fapt nu au determinat cauza.

 

Mi-au spus de la service ca se recomanda schimbarea uleiului la cutia de transfer la 50.000-70.000 km dar ca multe alte chestii la BMW mai nou, ei zic ca e Lifetime. De aia nu apare pe vreun interval de service, sa castige bani cand cade inafara garantiei.

Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

La BMW X1 23d a cazut cutia de transfer cam la 90.000 km. Noroc ca era in garantie si nu m-a costat nimic schimbarea.

 

Am roti standard, nu aia a fost cauza. De fapt nu au determinat cauza.

 

Mi-au spus de la service ca se recomanda schimbarea uleiului la cutia de transfer la 50.000-70.000 km dar ca multe alte chestii la BMW mai nou, ei zic ca e Lifetime. De aia nu apare pe vreun interval de service, sa castige bani cand cade inafara garantiei.

 

stie cineva producatorul?

sau cum aflam detalii despre ea ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Salutare, am un bmw e92 2008 3.0 xd si de doua saptamani incerc sa aflu ce sa defectat. Am becurile in bord aprinse, de la ABS DTC 4X4! Am fost la diagnoza si mi-a spus sa schimb motorasul de pe cutia de transfer, am luat altul si tot la fel, dupa cativa metri se aprind toate becurile astea

IMG-20230621-WA0004.jpeg

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, cozan vasile said:

Salutare, am un bmw e92 2008 3.0 xd si de doua saptamani incerc sa aflu ce sa defectat. Am becurile in bord aprinse, de la ABS DTC 4X4! Am fost la diagnoza si mi-a spus sa schimb motorasul de pe cutia de transfer, am luat altul si tot la fel, dupa cativa metri se aprind toate becurile astea

IMG-20230621-WA0004.jpeg

Salut, cu ce soft ai facut diagnoza? INcearca diagnoza cu ISTA  si cu siguranta afli ce are. Poate fi doar un senzor de ABS sau DBC ( dynamic braking controle), etc.  Motorasul de l-ai schimbat, era nu sau SH? MAsina smuceste la schimbarea treptelor?  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cozan vasile said:

am luat altul si tot la fel, dupa cativa metri se aprind toate becurile astea

Inloucuirea necesita recalibrare (nu stiu daca  ai facut), pe de alta parte motorasul (si rotita despre care vorbea @WIN60) se defecteaza in urma uzurilor aparute in cutia de transfer, daca in continuare ai probleme...

PS Nu in ultimul rand, XDrive = jante+cauciucuri conforme, presiune corecta, etc, fara flanse...eu as cauta in primul rand cauza

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.