Jump to content

e46 sau e90 benzina


cristisad

e46 sau e90?  

26 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salut,

 

Am analizat in ultimii ani, seria 3, pe diferite forumuri straine, chiar si pe youtube si majoritatea spuneau ca doar e30,e36 si e90 sunt adevarate bmw-uri.(se refereau la tinuta de drum)

De E46 se plangeau ca nu ar fi atat de rigida si ca nu ar fi un adevarat BMW, cum sunt e30,e36,e90.

 

E46 mi s-a parut greu de depasit d.p.d.v inginereste , avand in vedere ca este usor, agil ...1300kg benzinarul.

Sa fie e46 atat de slab fata de e90 sau e36?

 

Ce ati alege? :gathering:

Edited by cristisad
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Treaba asta cu cel mai reusit BMW este putin subiectiva,in sensul ca masina mea este cea mai buna etc.

Am auzit si eu ca Âşasiul de pe E46 nu ar fi destul de rigid pt un "track car"dar majoritatea sunt conduse de soferi normali (cu ambitii de WRC)care nu reusesc sa duca la limita Âşasiul de E46.

Ce am citit eu pe forumuri suna cam asa.

"Daca ar fi sa alegeti un model strict pt track dintre E36 M3 si E46 M3 ce ati alege"

Si de acolo incep discutiile infinite iar balanta inclina putin spre E36.

Link to comment
Share on other sites

de E36 stiu ca erau/sunt probleme cu puntea spate , care se rupe de la "joaca".

puntea ar fi prinsa nu stiu cum....

 

nu stiu cati dintre voi il cunost pe Costin, user vechi cu un e36 coupe ( de la 1.8is pe masina a ajung la 3.0 -M, desi puntea i s-a rupt cu 2.5 sau 2.8.)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut 5 ani un E46, dar era 320d de 136 cai, manual.

Acum de 5 luni, am un e90 325i de 218 cai , automat.

 

Lasand la o parte diferentele dintre diesel si benzina, cat si cele de cai putere, este un progres destul de mare de la e46 la e90. Ambele masini sunt cu piele, navigatie, clima, scaune incalzite, etc, adica destul de multe optiuni. E90 e mai frumos si mai modern, e46 mi s-a parut mai bine un pic construit la interior. Izolarea fonica e mai buna la e90.

 

Diferenta mare e la tinuta de drum. Ambele sunt standard, dar e90 se tine mult mai bine pe strada. E46 ma enerva ca si cu suspesie noua, se lasa cam tare in curbe stanga-dreapta, plus toate e46 daca le pui jante de la 17 incolo au un joc de vreo 2cm in volan la care nu ai ce-i face.

 

La ce pret are un e90 benzina, se merita.

Link to comment
Share on other sites

Topicul e pentru bmwuri stock,cu motorizare decenta. nu motorizare M

Nu e un topic pentru bmwuri cu o mai buna performanta,noi si asa nu avem sosele pentru motoare mari.

Am deschis topicul pentru a vedea daca modelele mai noi sunt mai bune si daca e46 e cel mai nereusit..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am facut un topic detaliat, ca nu sta nimeni sa citeasca.

Eu am deschis topicul ca sa ma ajute si sa-i ajute pe alti tineri sa se decida ce sa aleaga intre e46 si e90, atunci cand cauta un seria 3,tineri pasionati de seria 3, cu un buget redus, ce nu-si permit seria 5 sau 7 la varsta lor.

Sunt sigur ca sunt multi care au e46 si se uita la e90 sau invers si nicaieri nu gasesti o analiza detaliata despre fiecare si diferente intre ele, facuta de cei care conduc aceste modele.

 

-> am specificat si e36, ca era mai laudat pe forumuriule internationale fata de e46, dar nu l-am bagat in poll, pentru ca un e36 nu mai gasesti in Romania, decat foarte ruinat,neangrijit,ruginit,distrus,rupt.

M-am uitat pe vanzari de e36, nu gasesti nimic intretinut cu adevarat. Si am decis sa ramanem doar la e46 vs e90, care sunt in conditii mai bune, nefiind chiar asa de batrane. E36 isi arata varsta rau, e46 inca nu-si arata varsta pe sosea, desi e batranel .

 

Sunt tineri(pasionati bmw seria 3) care vin din urma, tineri cu un mic buget si ajuns sa fie indecisi intre ceva mai nou sau ceva mai vechi.

Multi, asa ca mine, sunt pasionati de e46, dar uneori ne uitam si spre ceva mai nou, un e90, dar nu stim daca merita upgradeul,schimbarea.

Opiniile celor care le conduc , ii ajuta si pe ceilalti sa faca un pas spre ceva mai nou sau sa ramana la ce e mai bun.

 

Bineanteles ca cea mai usoara metoda, e sa urc intr-un e90 si voi sti singur raspunsul, dar daca nu-mi imprumutati un e90 :D.

E46 il conduc deja si sta fain pe sosea.

Intrebarea e simpla, credeti ca daca voi conduce un e90, voi putea spune apoi ca e peste e46?:D

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

Nu exista tanar pasionat, chiar si de seria 3, cu buget redus.

Daca esti putin ghinionist, fie ca e e36, e46, e90, o sa inghita destui bani, daca vrei sa o mentii pe linia de plutire. Daca esti mai norocos, s-ar putea sa bagi mai putin.

 

Personal, sunt de parere ca e90 e peste e46. Strict aceeasi motorizare, ca daca unul are 3.0 si unul 2.0, nu mai are rost comparatia. Mai ales facelift-ul.

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

Nu exista tanar pasionat, chiar si de seria 3, cu buget redus.

Daca esti putin ghinionist, fie ca e e36, e46, e90, o sa inghita destui bani, daca vrei sa o mentii pe linia de plutire. Daca esti mai norocos, s-ar putea sa bagi mai putin.

 

Personal, sunt de parere ca e90 e peste e46. Strict aceeasi motorizare, ca daca unul are 3.0 si unul 2.0, nu mai are rost comparatia. Mai ales facelift-ul.

Da, o comparatie corecta e acelasi motor de 2.0 intre e46 si e90, dar vorba aia , nu doar motorul conteaza la un bmw, mai conteaza si sasiul ,directia,suspensia, care din ce am auzit, e90 le-ar avea mai bune.

E36 nu cred ca mai trebuie mentionat, ca e prea vechi si din ce am cautat pe siteuri, toate sunt ruinate ,distruse ))

 

Concluzia, trebuie sa testez un e90 :D si sa trecem cu totii la e90 , de pe alea noastre e46 :D

 

Voi cei care aveti e46, de ce nu treceti pe e90??????

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

Da,cel mai probabil daca vei conduce E90(316i nu o sa gasesti :) ) o sa ti se para peste E46.In primul rand vine din fabrica mult mai echipat decat E46.

P.s.daca esti multumit de masina actuala eu zic sa o pastrezi.Dar daca ai 3-4k Euro in plus de cheltuit poti sa faci saltul la E90.

Cat despre tinuta de drum prefer sa nu comentez pt ca E46 conduse de mine au avut motorizari mici iar E90 a fost 330d Xdrive( nu ar fi o comparatie corecta).

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt un adept al motoarelor mari , pentru ca sunt taxe mari de platit si intretinere scumpa, iar pe soselele noastre, nu prea ai ce face cu 3.0i mai ales ca e si automat :(

Dar la o masina ca bmw, nu doar motorul face diferenta, sunt multe altele ca dinamica masinii,sasiul,puntile 50/50,directia si altele. Motorul e doar o parte cheie a bmwului, dar mai sunt si altele.

 

Adica oricat ar fi de spectaculos un e30 cu motor 2.5 pe sosea, un e90 318i sunt sigur ca sta mai superb pe sosea , pentru ca nu doar motorul face diferenta la tinuta de drum.

 

Oricum din ce am inteles intre un e90 si un e46 cu aceleasi motoare, e90 sta mult mai smecher si asta spune multe ...

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

E36 nu cred ca mai trebuie mentionat, ca e prea vechi si din ce am cautat pe siteuri, toate sunt ruinate ,distruse ))

Daca apuci sa bagi cateva miute in e36, nu iti mai vine sa-l vinzi, oricum nu iei nici jumatate din banii bagati. Si exista riscul sa o iei de la capat cu bagatul banilor.

De asta eu nu as da niciodata e36-le. Ma gandeam la un e90 la un moment dat, dar nu-si au rostul 2 masini in cazul meu.

Link to comment
Share on other sites

Daca apuci sa bagi cateva miute in e36, nu iti mai vine sa-l vinzi, oricum nu iei nici jumatate din banii bagati. Si exista riscul sa o iei de la capat cu bagatul banilor.

De asta eu nu as da niciodata e36-le. Ma gandeam la un e90 la un moment dat, dar nu-si au rostul 2 masini in cazul meu.

Cum este e36 fata de e46 pe sosea?

Link to comment
Share on other sites

la e36 se simte ca e masina conceputa in anii 80; stiu pt ca asa e si la e34.

putine (poate chiar deloc) airbaguri, design-ul si layout-ul bordului, sunetul facut de usi cand se inchid, izolarea fonica, optiunile.

 

sta bine pe sosea ca e usurica, fata de e46 sau e90

 

la e46 nu-mi plac urmatoarele

- e grea pt cat de mica e

- interiorul 'imbatraneste' destul de urat: multe chestii se decoloreaza, se dezlipesc, incep sa scartaie, etc; pe scurt se uzeaza uratel daca nu e intretinut exemplar

- daca vrei motor ca lumea pe ea tre sa ai in vedere ca se poate rupe cadrul care tine puntea spate din caroserie

- nu exista blocant decat pe m3

 

un e90 325i ar fi o masina foarte cinstita: interioru' e mult mai bine facut decat e la e46, sau asa lasa impresia, ai 220 de cai la discretie, consumu' nu e oribil decat poate in oras, insa afara ai avea a 6a viteza care sa desumfle mai lent portofelul. singuru' dezavantaj e impozitu' 800 ron

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca e36 e inclinata mai mult spre sport decat e46, m-as da cu e36. Sunteti multumiti de e36 prin felul cum sta la drum sau in viraje? Eu la o masina pe primul loc pun placerea de a conduce pe care ti-o ofera masina,mai ales pe viraje sa nu aibe ruliu si la drum intins sa fie setata sport,sa nu faca ca barca,cum e seria 7
Link to comment
Share on other sites

Este evident ca masina mai moderna, mai evoluata, este si cea mai sportiva si mai confortabila decat modelul precedent; ceea ce poti simti la un e36, de exemplu, fata de e46 sau e90 este o anumita ambianta si senzatie, austera, dar care te face sa le consideri mai sportive.

 

Pentru mine trecerea de la e36 a e46 s-a resimtit in primul rand la confort, dar si dpdv sportiv cred ca e46 este mai bine echilibrat (avand masini cu motoare mici, si conducand pe drumuri publice, nu m-au preocupat niciodata condusul la limita sau cine stie ce curse).

 

La fel, daca vei compara un e46 cu un e90, la final, te vei simti mi bine in e90; mai important este si faptul ca fiecare generatie a adus cu ea progrese evidente in ceea ce priveste siguranta, si consumul/noxele au scazut, deci pentru o masina de zi cu zi, e de preferat cea moderna.

 

Este raritate, dar exista si e90 cu motor de 1600 cc benzina, pentru o utilizare normala nu cred ca trebuie desconsiderat:

 

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=245350847&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=LPG&fuels=PETROL&grossPrice=true&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=8&maxPrice=12000&minFirstRegistrationDate=2008-01-01&pageNumber=1&scopeId=C

Link to comment
Share on other sites

Am 325i e90 de 2,5l si am avut si 325i e46. Cutii manuale amandoua.Ca si perceptie,feeling sportiv,mi se pare ca e46-le e mai placut. Adica la e90 uneori ma uit in bord si vad ca acul la vitezometru urca destul de bine dar feeling-ul n-ar fi chiar pe masura.La e46 feeling-ul punch-ului era mai pronuntat. In rest e90 e mult superior fata de e46. De la aspect, tinuta de drum,stabilitate,confort etc. Edited by crtir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am 325i e90 de 2,5l si am avut si 325i e46. Cutii manuale amandoua.Ca si perceptie,feeling sportiv,mi se pare ca e46-le e mai placut. Adica la e90 uneori ma uit in bord si vad ca acul la vitezometru urca destul de bine dar feeling-ul n-ar fi chiar pe masura.La e46 feeling-ul punch-ului era mai pronuntat. In rest e90 e mult superior fata de e46. De la aspect, tinuta de drum,stabilitate,confort etc.

 

Exact aceleasi impresii sunt intre e36 si e46.

Link to comment
Share on other sites

Cum este e36 fata de e46 pe sosea?

Nu stiu daca as putea sa iti spun, pentru ca am suspensii sport pe ea, ca rigiditate e aproape ca e46 m-tech, poate o idee mai rigida. Ca stabilitate nu stiu daca e diferenta chiar atat de mare. Ar fi normal ca e46 sa stea mai bine pe sosea, mai noua... Ca putere, un e36 cu 2.5 sau 2.8 trage foarte bine, nu cred ca balanta se va inclina mai mult spre e46. Daca as fi avut e46 din prima, probabil ca ramaneam la e46, dar cum am zis, am bagat prea mult in e36 ca sa renunt la ea.

 

Daca e36 e inclinata mai mult spre sport decat e46, m-as da cu e36. Sunteti multumiti de e36 prin felul cum sta la drum sau in viraje? Eu la o masina pe primul loc pun placerea de a conduce pe care ti-o ofera masina,mai ales pe viraje sa nu aibe ruliu si la drum intins sa fie setata sport,sa nu faca ca barca,cum e seria 7

E36 sta bine in viraje, daca: ai anvelope bune, directie/geometrie ok, suspensii m-tech. Cu suspensii normale s-ar putea sa faca la fel ca o barcuta.

 

Mai gandeste-te ca daca iti iei e36, mai bagi din prima cel putin 2000-3000 in ea, daca o vrei ok din punct de vedere tehnic. Numai o vopsire integrala trece de 1000-1500. Sunt prea putine e36 care nu necesita vopsire.

Eu as merge pe e90 facelift.

Edited by pyu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu trebuie s-o vopsesti neaparat desi sunt de'acord cu colegu' de mai sus ca numeri pe degetele de la o mana e36-urile din romania care nu cer o revopsire

 

ce SIGUR o sa trebuiasca insa, strict din cauza varstei si pt ca lumea de obicei le vinde cand apare lehamitea sa mai bagi o galagie de bani intr-o masina puternic devalorizata deja:

- termostat, pompa de apa, flush antigel

- vascocuplaj

- toate rolele, toate curelele

- reconditionat alternator

- toata suspensia, brate fata-spate, amortizoare, flanse, tot-tot-tot

- daca are AC probabil ca trebuie si acolo destul de multa atentie

 

deci minim 1500 de bagat intr-o masina care n-are defecte ascunse. ask me how I know :p

Link to comment
Share on other sites

Am 325i e90 de 2,5l si am avut si 325i e46. Cutii manuale amandoua.Ca si perceptie,feeling sportiv,mi se pare ca e46-le e mai placut. Adica la e90 uneori ma uit in bord si vad ca acul la vitezometru urca destul de bine dar feeling-ul n-ar fi chiar pe masura.La e46 feeling-ul punch-ului era mai pronuntat. In rest e90 e mult superior fata de e46. De la aspect, tinuta de drum,stabilitate,confort etc.

Multumesc de review:D , de mult cautam pe cineva care le-a condus pe amandoua.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.