Jump to content

rescriere cutie automata e90 320d cu soft de Alpina D3


4EST

Recommended Posts

Tocmai am resoftat cutia automata cu soft de Alpina D3

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Alpina#Diesel-engined

 

Cutia schimba mult mai rapid, si in bord in loc de "D" apare acum D1, D2, ...

La plecare de pe loc in D pleaca acum in treapta 1, in loc de treapta 2 cum face cutia cu softul original

Voi mai reveni si cu alte impresii. teoretic schimba mai frumos.

Ce am constatat cu siguranta este ca pe modul M schimba foarte rapid, cam ca o cutie cu dublu ambreiaj

 

urmatoarle bmw-uri se pot resofta:

E92 320d

E90 LCI 320d (09/08-12/11)

E91 LCI 318d (09/08-02/10)

E91 LCI 320d (03/10-05/12)

E92 LCI 320d (03/10-05/13)

 

Operatia se face cu WinKFP:

(F1) comfort mode

(F3) Update ZUSB

alegeti ECU GKE215

(F2) Choose ZUSB

alegeti ECU GKE215 si apoi 7603531

Click ok

(F4) Enter VIN ( introduceti VIN-ul lung CORECT!!!)

click ok

DONE (F8)

(F3) Program

 

 

dureaza cam 2 minute cu ICOM.

 

post-31822-0-53872200-1515607581_thumb.png

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 10 months later...

impresii dupa 1 an: mult mai bine, nu as mai reveni la stock

da, la inceput a schimbat rapid, dar dupa ce i-am facut un reset a inceput sa schimbe asemenator cu stock.

 

Insa faptul ca pleaca cu treapta 1 este MULT mai bine. Si in general schimba ceva mai sus(mai turat) in D

 

inainte D mi se parea ca schimba prea jos, DS schimba ok cand mergeam sportiv dar prea sus cand mergeam normal

 

Acum D schimba perfect, rareori mai simt nevoie sa trec pe DS

Link to comment
Share on other sites

Insa faptul ca pleaca cu treapta 1 este MULT mai bine.

LoL, si soft-ul original pleaca tot cu treapta 1 in Drive. Doar in modul Manual ramane in tr.2, daca nu-i dai tu downshift.

 

Edited by LYM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

impresii dupa 1 an: mult mai bine, nu as mai reveni la stock

da, la inceput a schimbat rapid, dar dupa ce i-am facut un reset a inceput sa schimbe asemenator cu stock.

 

Insa faptul ca pleaca cu treapta 1 este MULT mai bine. Si in general schimba ceva mai sus(mai turat) in D

 

inainte D mi se parea ca schimba prea jos, DS schimba ok cand mergeam sportiv dar prea sus cand mergeam normal

 

Acum D schimba perfect, rareori mai simt nevoie sa trec pe DS

 

Salut,

 

Acum vad topicul acesta desi Alex mi l-a pus link pe alt topic deschis de mine prin aceeasi perioada de inceput de an.

Eu incerc sa fac modifcarea pe un X3 E83 2010 cu 6HP19 (BMW part number 7591971), firmware existent - 7593314 si am incercat cu firmware-ul de pe Alpina - 7603531 dar da erori multe.

O sa mai incerc in weekend cu un rescris de ncs-expert dupa update - poate se linistesc erorile.

Nu am atat o problema legata de cum schimba acum cutia - poate un pic mai lenesa in D decat imi doresc - dar vreau sa stiu in ce treapta de viteza sunt.

Tu ai aceeasi cutie? ZF 6HP19 cu motor N47D20?

Ma bucur ca tie ti-a iesit modificarea.

 

Numai bine,

Paul

Edited by ivanp
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca am E60 nu am putut sa folosesc softul de Alpina, asadar mi-am instalat xHP Flashtool. Diferenta mare fata de stock chiar si cu Stage 1, fara erori, face automat update la ultima harta, suporta update-uri viitoare la mape, etc. Partea buna este ca se poate face si harta custom daca se vrea asta. Eu unul sunt foarte multumit!

 

Daca vreti mai multe detalii sau vreti sa incercati xHP sa vedeti cum e ne auzim pe PM. Merge pe orice BMW cu cutie 6HP, indiferent de HW no!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca am E60 nu am putut sa folosesc softul de Alpina, asadar mi-am instalat xHP Flashtool. Diferenta mare fata de stock chiar si cu Stage 1, fara erori, face automat update la ultima harta, suporta update-uri viitoare la mape, etc. Partea buna este ca se poate face si harta custom daca se vrea asta. Eu unul sunt foarte multumit!

 

Daca vreti mai multe detalii sau vreti sa incercati xHP sa vedeti cum e ne auzim pe PM. Merge pe orice BMW cu cutie 6HP, indiferent de HW no!

 

Da, pare ca face o multime de chestii softul.

Din pacate nu merge cu E83.

 

Numai bine,

Paul

Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la xHP, merge si pe E83. Softul de Alpina D3 merge doar pe E90 si nici acolo in toate cazurile, apar probleme si erori pe unele masini

 

Pe E83 am incercat si nu vede VIN-ul - si nici in lista lor de modele suportate nu apare E83 -> https://www.xhpflashtool.com/en/ -> in partea de jos poti sa selectezi modelele suportate.

La X3 apar doar 3.0d si 3.0sd ...

Unii zic ca au facut update cu firmware de Alpina D3 si pe E83 si merge ... mai caut.

 

stima,

paul

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa mearga, ai dat butonul de pe cablu in cealalta directie?

 

Salut,

Da, am incercat si cu buton in pozitia cealalta. Am incercat si cu un alt telefon.

Pe mine cel mai tare m-a frapat ca nu apare nici la ei pe site printre modelele suportate ...

 

merci,

paul

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut,

As vrea sa resoftez si eu cutia automata pentru un e90 320d LCI. Face cineva contra cost operatiunea asta, in Timisoara?

 

Multumesc,

Adi

 

Daca gasesc pe cineva - te anunt.

Eu nu i-am dat de cap cu neuronii proprii. Rescrierea de soft de pe alpina a mers dar cel putin la x3 nu a functionat afisajul.

Cand mai prind timp - reiau la puricat setarile din modulul kmb ... poate mi-a scapat ceva si e doar o setare/valoare specifica pt afisaj treapta viteza.

 

numai bine,

paul

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Fir-ar ... chiar imi doream modificarea asta.

Exista vre-o alta varianta pentru X3 pt afisat treapta de viteza?

 

Multumesc,

paul

 

Nu o sa-ti mearga pentru ca e alt protocol de comunicare pentru ceasuri intre E90 si E83

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.