Jump to content

boxe originale sau aftermarket


geopantera

Recommended Posts

Din cate stiu, un sistem complet este peste o mie de euro( sa pui harman kardon iti trebuie foarte multe fire trase + altele noi, amplificator etc) ; Nu cred ca o sa iti mearga cum trebuie daca nu ai tot pachetul.

 

Daca esti din Buc, vezi ca este o pagina de farcebook ( poti cauta pe google audio bmw retrofit sau ceva de genul) care se ocupa cu montaj de sistem audio, original sau nu.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Calitatea sunetului nu se va imbunatati cu 50% presupunand ca, primele 50% sunt date de versiunea standard cu 6 difuzoare.

 

Daca adaugi difuzoare mai scumpe calitatea nu se imbunatateste cu prea mult pentru ca detaliul muzical dorit vine din procesarea sunetului si mai putin din difuzoare.

 

Desigur ca ar fi absurd/gresit sa pui (banii in) un amplificator si sa pastrezi difuzoarele stoc. Inseamna ca nu ai facut treaba buna pana la capat.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Ma intereseazĂŁ sa schimb doar boxele fĂŁrĂŁ amplificator.am gĂŁsit harman kardon(doar boxele) la 250 euro.intrebarea mea este dacĂŁ gĂŁsesc alte boxe ĂŽn bani astea și sa se audĂŁ mai bine.

 

parerea mea e ca nu. (sunt gandite special pt. Bmw harman kardon)

Link to comment
Share on other sites

Gasesti tot pachetul HK - boxe inalte/medii/joase, cablaj, amplif - pana in 1500 lei. Daca nu pui tot sistemul mai bine renunta. Pt a avea calitate la muzica ai nevoie de procesor de sunet.

Ma indoiesc ca o sa gaseasca tot ce ai enumerat tu in bani astia.

Pe langa asta mai are nevoie de cateva piese: ramele de la usile fata, plus sita de la parbriz, etc.

Link to comment
Share on other sites

Nu e suficienta inlocuirea boxelor. 250 EUR sunt bani de benzina, nu de upgrade la sistemul audio.

 

Eu am luni in care nu cheltui 250€ pe benzina, fac ceva gresit?

 

Asteptam de la tine un DIY cu informatii inclusiv despre cati bani ne trebuie ca sa detinem un autoturism, ca - aparent - le stii pe toate, in special dpdv al costurilor (aspect ce ma intriga pentru ca, de obicei, cine isi permite arogante ca acelea pe care le arunci tu in comunitatea asta, nu sta sa contabilizeze sume asa cum pare ca o faci tu; sau poate nu ai <personal> chiar atat de multi bani pe cat iti place sa se creada despre tine).

 

ONTOPIC: Asa cum au zis si colegii, foarte importante sunt sursa sunetului (unitatea media) si procesarea acestuia (statie, amplificator etc.), abia dupa aceea intervin in ecuatie boxele si cablajele. Vei observa imbunatatiri consistente chiar si schimband doar headunit-ul (navigatia / player-ul media) si/sau adaugand un procesor de sunet (statie/amplificator) cu boxele pe care le ai deja. Spor!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cu atat am vazut ca se vinde sistemul pe net( olx sau grupuri de fb). Preturile la piesele sh de e46 au scazut mult in ultima vreme.

N-am mai enumerat grilele de la usi/butonul Hk din bagheta cu optiuni. Grila/difuzor sub parbirz nu are, nu e ca la e60.

 

Exemplu -> click

Edited by v@sy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.