BMWClub: BMW F10 - sfat cumparare de pe mobile.de - BMWClub

Jump to content

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

BMW F10 - sfat cumparare de pe mobile.de

#41 User is offline   wolfenstein99 

• Senior
  • Group: Members
  • Interests:Masini

Posted 18 January 2018 - 14:49

View Postdenti_marius, on 18 January 2018 - 11:35, said:

Ca dotari vreau ACC, night vision, faruri LED, sunet decent, scaune confort. Peste astea depinde ce si cum gasesc. Ca buget de preferat 35k, dar daca e nevoie maximul e 40-45k euro.

In bugetul asta, ai putea sa te gandesti la un seria 5 modelul nou (G30); deja are 1 an de cand a fost lansat, cred ca ai putea gasi una dotata ok in jur de 35-40k. Devalorizarea va fi clar mai mica vs F10, si in plus e ceva mai usoara si eficienta, asa ca motorul de 2l/190cp e o varianta buna.
exemplu - 38k - navi mare, automata, faruri led, piele, etc

https://suchen.mobil...eId=C&steered=1
1

#42 User is offline   Benilika 

• Nou venit
  • Pip

Posted 18 January 2018 - 15:05

eu din ce am tot citit majoritatea masinilor au probleme la turbina si / sau motor pana in 100k-120k ... deaia filtrul meu se invarte undeva pe la 140k km ...
Oricum la cat bugetul ai 100% vei gasi ceva frumos doar rabdare sa ai.
0

#43 User is offline   andreisaioc 

• Membru

Posted 18 January 2018 - 16:24

Ideea e ca vreau masina pana in 90.000 km. De preferat 2 litri pentru ca nu se stie ce va fi cu dieselul peste 3-4 ani. Tendintele sunt destul de impotriva.

Nu cred ca are legatura. Nu vad audi, vw, bmw, porsche sa renunte prea curand la motorul de 3 litri diesel. Cel putin nu in 3-4 ani cum zici tu. Sigur ca peste 10-15 ani poate sa inceapa ceva. Dar pana atunci stai linistit.
Tendintele sunt acum in unele (destul de putine) capitale europene sa elimine dieselurile vechi (mai jos de euro 4) Chiar si cu euro 5 nu cred ca trebuie sa iti faci probleme pe cel putin 5 ani de acum incolo.

Ca si achizitie, focuseaza-te pe o masina cat mai noua si cu cat mai putini km, in defavoarea dotarilor (alegeti cateva indispensabile si concentreaza-te pe ele). Nu stiu de ce noi romanii cautam masini cu 250 de mii de km, dar sa fie full de full....

This post has been edited by andreisaioc: 18 January 2018 - 16:26

0

#44 User is offline   Vik71 

• Membru

Posted 18 January 2018 - 16:38

Aia pusa de @Wolfenstein99 , o frumusețe ,du-te dupa ea repede :)

This post has been edited by Vik71: 18 January 2018 - 16:38

0

#45 User is offline   mihaiciuca 

• Începător
  • Interests:Life as it is !

Posted 19 January 2018 - 09:10

https://www.autovit....html#9310236ce9

Verifica si asta.
E a unei cunostiinte . Masina este super Ok .
A luat o masina pentru el si inca una . Din pacate nu a reusit sa o dea inca .
-2

#46 User is offline   denti_marius 

• Membru

Posted 19 January 2018 - 11:39

Nu zic ca nu e ok, dar vreau modelul Touring neaparat. Sub nici o forma nu vreau limuzina pentru ca deschiderea la portabagaj este jenant de mica prin comparatie cu Touringul. Cumperi un cptor cu microunde sau stiu eu ce sistem de boxe si abia astepti sa le duci acasa sa le probezi si te trezesti ca nu poti sa le duci cu masina de 35.000 euro. Am patit treaba asta pe vremea cand aveam primul e39, limuzina. Imi cumparasem un super televizor cu tub ca asa erau atunci, si a trebuit sa platesc un taxi sa vina in urma mea sa mi-l aduca acasa....... :)))))))))))))))))
Nu...serios acum, motivul principal pentru care vreau touring este volumul si deshiderea portabagajului, din prisma faptului ca sunt pasionat de mountainbike, bicicleta scumpa, si cand ploua sau pe drumuri cu mult praf nu prea imi convine sa o pun pe masina.

Modelul nou de seria 5 de mai sus cred ca are o problema ceva.......este singurul in pretul asta, nici nu prea mi-am batut capul sa ma uit la el. Restul masinilor similare au preturi de pe la 48.000 in sus.... nu ma atrage cu nimic un pret chilipir....
0

#47 User is offline   Haurar 

• Începător

Posted 19 January 2018 - 11:53

I love touring... :hyper: :hyper: :hyper:
0

#48 User is offline   wolfenstein99 

• Senior
  • Interests:Masini

Posted 19 January 2018 - 11:59

Si eu sunt fan Touring - mult mai practic decat sedan; in E91 am carat un frigider de 1.7m in interiorul masinii, cu tot cu ambalaj :frantics: mama a fost foarte isteata si a dat adresa mea pt livrare; sa il transport la Campulung imi cereau 250 ron - asa ca am facut eu o plimbare.

Ma bucura faptul ca sunt din ce in ce mai multe pe strazile din Romania - datorita adoptiei SUV-urilor, s-a acomodat perceptia estetica - si break-urile sunt considerate masini, nu dube de carat :frantics:

Legat de G30 - inca sunt putine la vanzare, si au preturi mari; cu fiecare luna care trece, vor apare din ce in ce mai multe, si iti vei gasi cu siguranta un G30 520d touring pe gustul tau in jur de 38-40.000 euro; rabdare sa ai :popcorn:

This post has been edited by wolfenstein99: 19 January 2018 - 12:01

0

#49 User is offline   denti_marius 

• Membru

Posted 19 January 2018 - 12:13

Sincer iau in calcul si varianta sa astept pana in toamna, nu neaparat ca o sa le scada pretul, dar vor fi multe la vanzare, iesite din leasingul operational.....in general cand ajung spre 80-100k k cam le schimba. Sunt masini cu toata intretinerea facuta in service BMW, pana si anvelopele de vara/iarna le schimba tot in service-urile BMW. Asta e un avantaj pentru ca istoricul masinilor e foarte clar.
Masinile sunt luate de la clienti, li se face verificare si revizie completa si apoi sunt vandute pe piata second. Pe langa genul asta de masini sunt cele de la dealeri, care cand ajung la rulaj de maxim 25-30k km sunt vandute pe piata second. Sunt masini cu garantia de fabrica valabila, deci practic si la Bavaria ar trebui sa fie acoperita.
0

#50 User is offline   andreisaioc 

• Membru

Posted 19 January 2018 - 16:11

intreaba la bavaria inainte pe chestia cu garantia. Ei sunt foarte rigurosi (sa nu zic altcumva) si cu masinile cumparate de la ei direct...
Si cu anvelopele nu fi prea sigur. Eu am luat 2 masini de la ei, a doua avea 30 de mii de km, si anvelopele erau dot 2014 (anul masinii)....si la prima nu mai zic (masina avea 120 de mii) anvelopele au fost praf-praf...

This post has been edited by andreisaioc: 19 January 2018 - 16:12

0

#51 User is online   ryoraul 

• Pasionat

Posted 19 January 2018 - 17:52

Daca mai ai mai multa rabdare poti sa gasesti G30 si la 15k. BMW noua masina de carat )))))
-1

#52 User is offline   lucianWRC 

• Fan

Posted 19 January 2018 - 18:27

https://www.olx.ro/o...-5-ID9P5pj.html

https://www.olx.ro/o...ns-ID9aRSb.html

This post has been edited by lucianWRC: 19 January 2018 - 18:30

0

#53 User is offline   Roland2727 

• Nou venit
  • Pip

Posted 19 January 2018 - 18:40

View PostAtomykatt, on 18 January 2018 - 09:35, said:

Pai daca nici de la dealer BMW nu mai poti cumpara, atunci trebuie sa o iei direct de la fabrica, sau cum?

Personal am luat de la un dealer de pe la vreo 100 (?) km de Nürnberg. A fost ceva mai ieftina decat ce cauta colegul, si experienta a fost (zic eu) ca la o masina noua. Unde mai pui ca mi-au asigurat transportul de la hotel dupa ce s-au transferat banii si vorbitor de engleza, ca traducator e mult spus, care sa ma ajute cu actele/numerele, eu recomand oricand un dealer vs autohaus.

A.

Woops http://www.bmwclub.ro/forums/public/style_emoticons/default/frantics.gif, la autohaus ma gandeam http://www.bmwclub.ro/forums/public/style_emoticons/default/pinch.png.
0

#54 User is offline   andreisaioc 

• Membru

Posted 19 January 2018 - 18:56

sunt curios care e treaba cu acele anunturi, sunt cam cu 10 mii mai ieftine decat la dealer in RO
probabil vreo fenta cu TVA-ul

This post has been edited by andreisaioc: 19 January 2018 - 18:58

0

#55 User is offline   Haurar 

• Începător

Posted 19 January 2018 - 19:09

Tot postati linkuri cu masini...Omul a zis clar ca doreste touring. Eu am vazut doar berline...
0

#56 User is offline   denti_marius 

• Membru

Posted 20 January 2018 - 10:40

Nu, nu este nimic legat de tva. Totul se rezuma la rulaj. In afara rulajul unitatilor este mult mai mare decat in Romania ceea ce permite sa mearga cu adaos mic, castigand mai mult in final din rulaj. Apoi:
-oferta este foarte mare
-concurenta facuta de toti traficantii de masini din Germania iarasi obliga la preturi mai mici
0

#57 User is offline   Zav25 

• Nou venit
  • Pip

Posted 20 January 2018 - 15:43

Salutare, mersi pentru raspunsuri tuturor, le-am citit pe toate si am invatat multe, continui sa citesc forumul cat pot de mult incat sa ma asigur ca fac o achizitie buna.

Ce parere aveti despre masina asta, de exemplu? Ce optiuni ii lipsesc sau ce optiuni i-ar mai trebui, din punctul vostru de vedere? Faptul ca a avut 3 fosti proprietari ar trebui sa fie ceva ingrijorator?

https://gebrauchtwag...tails/1775550/1

Tin sa mentionez ca va fi prima mea masina, singura masina pe care am mai condus-o pana acum a fost aia pe care am facut scoala de soferi.

This post has been edited by Zav25: 20 January 2018 - 15:44

0

#58 User is offline   calinus68 

• Senior

Posted 20 January 2018 - 16:22

La km. care ii are ce probleme sa fie, e abia dupa rodaj. Ma mira totusi in 5 ani doar atat?
0

#59 User is offline   AFk^ 

• Senior

Posted 20 January 2018 - 17:19

Daca vrei de carat, de ce nu cauti si GT?
-1

Share this topic:

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro