BMWClub: Sfat achizitie BMW - F10 sau F30? - BMWClub

Jump to content

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Sfat achizitie BMW - F10 sau F30? Aceeasi alegere dificila, o alta perspectiva Rate Topic: -----

#21 User is offline   deeJayOg 

• Senior
  • Group: Members

Posted 21 February 2018 - 09:30

S-o fi supărat lumea că are omu 21 de ani și vrea prima lui mașină un F10 sau F30 :)

Revenind la topic ca să încurc omul :) În condiții de aglomerație urbană clar F30 e mai avantajat. Mai ales că ești și tânăr și nu ai copii, F30 ți-ar fi mai pe măsură. Este și mai vioi puțin față de F10.
Pe de altă parte, F10 are alt feeling, alt ride comfort și se simte în general mai bine.

La 21 de ani și fără copii nu mi-aș lua F10, mai ales în oraș aglomerat. Aș avea mai degrabă orientare către F30 versus F32 sau de ce nu F36 (Grand Coupe)

Bine, au am făcut tranziția de la o balenă de A6 C6 Facelift la F30, am și copil și tot nu mă plâng. Dar am putut face asta abia după ce am scăpat de căruț :) Portbagajul de A6 a fost sfânt atunci.

This post has been edited by deeJayOg: 21 February 2018 - 09:34

0

#22 User is offline   toffefe 

• Senior

Posted 21 February 2018 - 10:49

View PostBenilika, on 21 February 2018 - 09:29, said:

Pentru ca suntem romani si ori ne este ciuda ca un copil are ( relativ ) bani de un F10 la 21 de ani ...

Ca sa fiu on subject :) daca vei folosi masina si pentru familie ( concedii mers la tara ) ia un F10.
Este net superior la confort/spatiu.
Cum ziceau si colegii la 15k Euro AZI nu iei nici una nici alta care sa fie intretinute sau cu un numar decent de km.
Poate in octombrie cand vrei sa achizitionezi unul vor mai scadea preturile si vei gasi ceva frumos dar AZI categoric nimeni nu te sfatuie sa iei masina care ti`o doresti in banii astia.

exista o anumita prejudecata asociata imaginii de pusti cu bani de la parinti, care viseaza la masini puternice. chiar luna asta un pusti de 21 de ani, beat ranga, posesor de Audi S6 mi-a dat dauna totala.

si in soferie exista anumite etape prin care sa treci, de aia e recomandat sa incepi cu o masina mai docila.

si ca s fiu si eu ontopic: F10 sau F30, tot aia e, daca vorbim de motorul de 2.0. ambele sunt masini prea puternice pentru cineva fraged. bugetul de 15k nu prea e ce trebuie pentru un F10, zic asta fiindca luna asta am cautat sa achizitionez si eu un F10 si fara minim 16.5k nu prea gasesti ceva ok ( bine, eu voiam si faceliftul).

tine cont ca un BMW e o masina cu intretinere scumpa in general, dar probabil pot acoperi parintii o parte din facturi. daca esti deja angajat si bugetul de achizitie provine dintr-un credit pe 5 ani, atunci parerea mea e ca faci o eroare sa te arunci la o masina premium cu km multi.

ia in considerare si seria 1, daca vrei musai BMW. gasesti in aceiasi bani cu km mai putini si dotari de top. daca vrei diesel, cauta sa iei dupa martie 2013, cand teoretic s-a revizuit kitul de distributie cu patinele cauciucate si lant mai gros. daca mai gasesti si una cu minim 1 an garantie, atunci te-ai scos.

uite: http://gebrauchtwage...tails/1576819/2

e doar un exemplu, dar ai 2 ani garantie in reteaua BMW.

pana la urma faci cum iti dicteaza inima, dar nimic nu e mai trist ( legat de detinerea unei masini), decat sa ai o masina neintretinuta corespunzator.
4

#23 User is offline   Di Angelis 

• Începător

Posted 21 February 2018 - 12:23

Salut, cumpara ce crezi ca iti place.
La 18 ani am achizitionat un E90 320i, l-am tinut in jur de jumatate de an. Nu m-a multumit deloc, nici ca aspect, nici ca dotari, nici ca si confort.. asa ca am optat pentru un E60 (nu full, trapa, navi mare, pilot automat, scaune electrice din material, volan normal nu cel ///M). Ce-i drept, am scos din buzunar mai mult pentru 5-ar, dar s-a meritat din plin. Masina si acum dupa aproape 2 ani o iubesc la fel de mult, si o intretin ca si cum masina as fi luat-o din fabrica. Nu exista ideea ca ,,esti tanar, ia-ti 3-ar pentru ca 5-arul este de batrani". Iti iei ce iti place, desi membrii de mai sus au dreptate in privinta maririi bugetului. Pentru un F10 trebuie sa mai adaugi ceva bani pe langa aia 15.000 ca sa te asiguri ca nu iti iei teapa cu masina (sa ajungi poate pe viitor sa mai bagi 3-4.000 in reparatii si alte probleme).

Este frumos si F30, dar parca tot mai ok e un E92 (parere personala). Legat de minusurile care le primesti, nu le baga in seama.. tind sa cred ca pe acest forum sunt cativa frustrati care arunca cu minusuri aiurea :D
0

#24 User is offline   ryoraul 

• Pasionat

Posted 23 February 2018 - 19:22

Poate vrei sa zici ca ai scos bani din buzunarul parintilor.
-1

#25 User is offline   greaper 

• Începător

Posted 24 February 2018 - 13:02

Sfat de la cineva cu peste 600k sofati si 7 masini cumparate...unele noi, altele second hand cu ajutorul parintilor la 19 ani, dar si la 23 m-au ajutat cu ceva bani de masina...indiferent de cat de mare e pasiunea ta pt masinile BMW, nu pari a fi in pozitia financiara de a-ti lua un F10, probabil nici un F30. Pe langa cheltuielile sus mentionate, un om care cheltuie 15-20k pe o masina ar trebui sa fie dispus sa plateasca si 1000-1500e pe an casco.

Un coleg/prieten si-a gasit in 2017 un F10 din 2012 cu 170km foarte fain dotat si intretinut, a cheltuit 17500 pe masina....si in urmatoarele luni inca vreo 1500-2000e cu tot cu revizie si alte consumabile. Cam la asta poti sa te astepti...si repet era o masina curata...luata la 30k de la reprezentanta.

Scuze daca considerati ca e offtopic.

Ontopic: seria 3 mi se pare o masina f reusita si economica...cu pret de intretinere acceptabil...comparabil cu alte masini de clasa medie...chiar nepremium.
Seria 5 e o masina f faina pt confort...dar mie mi se pare greoaie si mult prea mare pt Bucuresti. Este o masina extraordinara pt croaziera pe autostrada. Pe valea oltului sau orice drum echivalent din Romania eu prefer seria 3. Vorbesc aici de 2.0 diesel.

Preturile de intretinere si casco vor fi semnificativ mai mari la f10.

This post has been edited by greaper: 24 February 2018 - 13:12

0

#26 User is offline   ryoraul 

• Pasionat

Posted 24 February 2018 - 13:05

Nu e mult 1500-2000 euro.
-2

#27 User is offline   Di Angelis 

• Începător

Posted 24 February 2018 - 13:13

View Postryoraul, on 23 February 2018 - 19:22, said:

Poate vrei sa zici ca ai scos bani din buzunarul parintilor.

Nu ma cunosti, deci nu ai habar daca am scos eu toti banii sau parintii. Pana atunci, astfel de pareri tine-le pentru tine.. ca nu e curios nime' :D
3

#28 User is offline   greaper 

• Începător

Posted 24 February 2018 - 13:23

View Postryoraul, on 24 February 2018 - 13:05, said:

Nu e mult 1500-2000 euro.

Nu e mult asa e, dar cand pui la socoteala si timpul pierdut cu diverse vizite la service, constatari si telefoane....nu stiu ce sa zic...mie mi se pare inacceptabil...eu nu as face asta...folosesc timpul meu in alte directii...

Cu 21-22k isi lua omul meu un f30 mai modest ca dotari, dar cu garantie...si nu vb de PS...poate chiar de fabrica. Cel mai probabil avea 1-2-3 ani o masina fara probleme cu Service inclusive...
0

#29 User is offline   kickazz 

• Începător

Posted 27 February 2018 - 09:06

"bune" sfaturile celor cu E90, probabil vor sa ti-l vanda pe al lor.

f30 e mai sprinten ca f10, spatiu este oricum mare, intra in spate oameni de 190, nu mai zic in fata. de aceea pretul la f10 nu e simtitor mai mare, dar in bugetul tau face diferenta (f30 mediu dotat si f10 chel). si in plus, ai sistemul ala vechi de navi care arata mult mai naspa pe f10. importante pt confort sunt scaunele, deci niste scaune sport pe f30 ar fi necesare.

https://uk.vin-info....9f-12185762f44f
cat estimezi ca a costat asta? (pret de catalog >50k EUR)

This post has been edited by kickazz: 27 February 2018 - 09:07

0

Share this topic:

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro