Jump to content

Recomandare schimbare distribuție F10


Recommended Posts

Buna ziua,

Am citit/rĂŁsfoit forumul dar nu m-am putut hotara.... vreau sa schimb distribuția la F10-le meu ( nu se aude nk- o schimb preventiv) și nu mi - am format o parare unde ...voi ce recomandĂŁri ați avea?!

In afara de bimmerservice:))

LE : nu trebuie sa fie neaparat B, merg și in provincie dacĂŁ mecanicul e bun!!

Edited by nicolae nicolae
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt oameni care au avut experiențe foarte proaste cu Bimmer. GĂŁsești cu search destule discuții. Ănțeleg cĂŁ și pe Google rezultate similare obții.

 

Problema realĂŁ pe care o vĂŁd eu cu Bimmer ĂŽn cazul distribuției este cĂŁ nu dau motorul jos de pe mașinĂŁ, deși procedura tehnicĂŁ implicĂŁ acest lucru. Ănțeleg cĂŁ la Bimmer au gĂŁsit ei o metodĂŁ, dar nu e cea recomandatĂŁ. E bine cĂŁ nu ai probleme cu mașina, nu ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ Bimmer nu are și oameni care nu au fost mulțumiți, dar recenziile ĂŽn general au fost negative din pĂŁcate.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ok, inteleg. Multumesc pentru raspuns!

Sunt de acord ca se poate ca eu sa fiu un caz particular care a scapat fara probleme dupa schimbul distributiei la ei.

Ce-i drept, atunci cand am schimbat eu distributia mi-au zis ca e posibil sa deterioreze injectoarele in timpul procesului (erau intepenite 3 dintre ele si le-au bruscat putin ca sa iasa) si ca nu isi asuma deteriorarea lor.

Pentru varianta in care se da jos motorul de pe masina se mai scot injectoarele de la locul lor?

Link to comment
Share on other sites

Fratele meu a schimbat la Bimmer. Cu toate ca inainte mai facuse o operatiune de disable Power Reduction la Service Scream (Tezparii), de data asta a ales Bimmer si pt pret ca era la promotie 3260 lei , distributia completa cu toate lanturile si ulei si filtru. Am asistat la lucrare. Mi se pare mai safe cu demontarea cutiei decat a motorului. Nu mi s-a parut nimic riscand , accesul la distributie a fost perfect, totul a decurs ok iar motorul merge foarte bine, mai ales am remarcat ceva mai silentios. Eu tot la ei as chimba la al meu F10 ..dar mai astept , are doar 3 ani jumate masina.
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu am fast la bimmer de 2 ori cu vechea masina si nu am avut probleme , o data am schimbat lichidul de frana si am primi o codare gratuita la start/stop si o data am facut distributia la un n47 ... dar asta acum 2-3 ani .. din ce vad pe forum se pare ca nu prea mai fac treaba buna acum .... de curand am un f30 si nu stiu daca sa ii fac distributia sau nu ... sunet ciudat nu are dar are totusi 220 mii km ... nici nu stiu ce sa mai cred ... este si ceva paranoia dar si daca crapa ... la revedere 1500-2000 euro .. sau poate chiar mai mult , nici nu vreau sa ma gandesc

:blink:

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Buna ziua,

Am citit/rĂŁsfoit forumul dar nu m-am putut hotara.... vreau sa schimb distribuția la F10-le meu ( nu se aude nk- o schimb preventiv) și nu mi - am format o parare unde ...voi ce recomandĂŁri ați avea?!

In afara de bimmerservice:))

LE : nu trebuie sa fie neaparat B, merg și in provincie dacĂŁ mecanicul e bun!!

N-am ĂŽnțeles niciodatĂŁ cum umbla unii la motor doar așa de drag.

Din cauza la din ĂŁștia ca voi sa dus buhu cu distribuția la bmw.

De ce nu schimbați și injectoarele, alternatorul, usa dreapta spate, etc...?

Edited by maruwt129
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

M ai bĂŁgat in ceata :)

Cum nici uleiul din cutie nu se recomanda a fi schimbat...scrie clar LIFETIME OIL. ĂnsĂŁ e plin in service-uri de masini la distribuție și schimb de ulei “preventiv”. DacĂŁ vrei sa schimbi plĂŁcuțele nu te baga nimeni in seama ca Doreii au de facturat lucrĂŁri serioase la alți Dorei

Edited by maruwt129
Link to comment
Share on other sites

Doar ca info, Ieri am fost la reprezentanta in Buc si mi au spus ca la mine (f15) nu apare nici mĂŁcar ca recomandare schimbarea distribuției sau a uleiului din cutie . Bine, este evident ca ii intereseazĂŁ subiectul pana la 8 ani de folosințĂŁ a mașinii sau 200 000 km cât acoperĂŁ extinderea garanției iar mai departe nu e treaba lor. Au propus ca dupĂŁ ce trec cei 5 ani de Service Plus sa prelungesc cu ĂŽncĂŁ 2-3ani deci nu cred ca ĂŽși asuma riscuri cu motoare si cutii bușite..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.