Jump to content

demontare chiulasa


Tiberio

Recommended Posts

Salutare tuturor am si eu o problema,

Nu reusesc sa desfac _chiulasa_ pentru a schimba garnitura, am desfacut toate suruburile de la _chiulasa_ dar nu reusesc sa desfac lantu de la admisie stie cineva ce mai trebuie sa fac mai are vreun surub,chiar trebuie sa desfac lantu de la admisie

Link to comment
Share on other sites

Daca zici de lant de admisie mai bine lasa pe cineva care se pricepe sa iti schimbe garnitura de chiulasa.

Salut poate nu m-am exprimat bine eu am cerut o parere adica chiar trebuie sa dau jos lantu de admisie si un pic de mecanica stiu si stiu si cum sa il dau jos dar chiar trebuie sa il dau jos pentru a schimba garnitura

Link to comment
Share on other sites

Ok este adevarat nu am scris numele masini scuze ma gandeam ca poate arata la profil.

Masina este bmw 320d e90 2006

acum vreo 2 luni mergand pe autostrada la 150 km/h dupa vreo 10 minute am vazut ca iese fum alb nu tot timpul cateodata.

Nu am mai continuat drumul dar am mai lasat din viteza ca sa pot sa ma intorc acasa.Ajuns acasa m-am dus la niste mecanici am zis ca nu are rost sa ma bag eu ca nu am mai avut bmw pana la masina asta am avut numai Audi in fine oricum prima oara cand am vazut fum m-am oprit si am verificat apa si uleiul era totul ok.

Am mers la mecanici 4 cei mai buni din zona 3 mi-au spus ca e schimbatorul de caldura ulei/apa iar 1 a zis ca e turbo ok daca e turbo fumu e albastru,violet am duso la unu din 3 si a schimbat schimbatoru de caldura am luato dupa vreo 3 zile si la fel fum alb apa si uleiul la aceleasi nivele si mia schimbat si pompa de apa totodata cu schimbatoru cu senzor cu tot

Link to comment
Share on other sites

Ok este adevarat nu am scris numele masini scuze ma gandeam ca poate arata la profil.

Masina este bmw 320d e90 2006

acum vreo 2 luni mergand pe autostrada la 150 km/h dupa vreo 10 minute am vazut ca iese fum alb nu tot timpul cateodata.

Nu am mai continuat drumul dar am mai lasat din viteza ca sa pot sa ma intorc acasa.Ajuns acasa m-am dus la niste mecanici am zis ca nu are rost sa ma bag eu ca nu am mai avut bmw pana la masina asta am avut numai Audi in fine oricum prima oara cand am vazut fum m-am oprit si am verificat apa si uleiul era totul ok.

Am mers la mecanici 4 cei mai buni din zona 3 mi-au spus ca e schimbatorul de caldura ulei/apa iar 1 a zis ca e turbo ok daca e turbo fumu e albastru,violet am duso la unu din 3 si a schimbat schimbatoru de caldura am luato dupa vreo 3 zile si la fel fum alb apa si uleiul la aceleasi nivele si mia schimbat si pompa de apa totodata cu schimbatoru cu senzor cu tot

 

Asa...si te-ai decis tu singur sa schimbi garnitura la chiulasa . Pai vezi ulei in apa sau iti fierbe apa?Auzi bolboroseli in vasul de expansiune ? Daca ai nivelul la ulei la semn si apa la fel e la maxim,nu inteleg de ce te crispezi..ca ai vazut cateodata fum alb ?!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.