Jump to content

E46 Cabrio


B I Z

Recommended Posts

Salutare

Vreau sa creez aceasta prezentare mai mult pentru sfaturi ... orice idee este binevenita.

Am vrut de mult ceva cabrio, iar bugetul nu mi-a permis mai mult am ales sa cumpar un e46 cabrio.

Anumite circumstante au facut sa cumpar o masina mai putin ingrijita si usor lovita ... si pretul a fost unul corect (zic eu) si anume 2700€ pentru:

- fabricatie 2004

- automata

- navi+ceva modul tv (care inca nu stiu cum functioneaza ... nici nu mi-am batut capul prea tare pt moment pt ca inca nu folosesc masina)

- gpl (trecut in carte, montat corect) asta a fost bonus pt ca nu ma asteptam

Masina vreau sa o aduc cat mai aproape de starea initiala, stock.

Pana acum am schimbat la masina cam tot ce poti schimba cu masina urcata pe elevator (bucsi, bascule, suporti motor, suporti cutie, flansa cardan, rulment cardan etc.).

Pentru ca motorizarea este cea pe care, aparent nu o doreste nimeni, si anume 1995 cmc/143cp (vvt) bineinteles ca trebuie sa schimb cam tot ce tine de garnituri pe sub capota.

Sunt cumparate ... vor fi schimbate in viitorul apropiat.

Am cumparat :

- un set de roti style 135 pt ca imi plac si pt ca tot din astea am si la cealalta masina (e61).

- alte bari/praguri stock originale (nu am vrut M).

- alte faruri ... tot stock si astea, tot originale ... singura imbunatatire aici este ca ii voi monta un kit xenon pt o luminozitate mai buna.

- alt interior (scaune, fete de usi si banchete) ... da, tot stock doar ca provin de pe masina cu volan pe dreapta cu reglaje apropiate de ce avea masina.

Dupa ce termin cu tot ce inseamna service o sa vreau sa o duc la polish si curatare tapiterie.

 

 

 

Cand ma prind cum reusesc sa atasez mai mult imagini o voi face ... momentan ... asa am cumparat masina.

 

 

 

 

post-39979-0-85662400-1516045232_thumb.jpg

Edited by B I Z
Link to comment
Share on other sites

post-39979-0-05290800-1516048112_thumb.jpg

post-39979-0-62372900-1516048111_thumb.jpg

post-39979-0-94563800-1516048110_thumb.jpg

 

asa arata acum

post-39979-0-43042500-1516048110_thumb.jpg

 

Daca imi poate spune cineva ce presupune intretinerea peste iarna a sistemului de decapotare, va rog sa o faceti. Masina va sta in parcare subterana dupa ce termin cu service-ul.

Edited by B I Z
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Va rog sa ma ajutati cu o problema.

Am urmatoarele coduri de eroare:

2782

2731

2722

2715

Stiu ca primele 2 sunt de la senzori pozitie axe cu came, iar celelalte 2 de la o sonda lambda.

Simptomele sunt lipsa de putere si check engine aprins in bord.

Am inversat senzorii de pozitie de la axele cu came intre ei si am aceleasi erori.

Am inlocuit senzorii de pozitie de la axele cu came cu senzori originali luati de pe masina functionala a unui prieten (acelasi motor).

In continuare aceste erori persista.

Idei?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.