Jump to content

Consum X3 F25


bhooo

Recommended Posts

Da, ca instantul conteaza...

 

Uite instantul la 130km/h la vechiul e90 320d - 5%

 

 

Si uite si la 100km/h - 3.5%

 

 

 

Dar asta nu inseamna ca in bucuresti o sa consume la fel, deci irelevant instantul, pe drum liber.

 

De la 3.5%-4% la 100km/h la 12-14% in traficul din bucuresti e diferenta mare.

Edited by AFk^
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Da, ca instantul conteaza...

 

Uite instantul la 130km/h la vechiul e90 320d - 5%

 

 

Si uite si la 100km/h - 3.5%

 

 

 

Dar asta nu inseamna ca in bucuresti o sa consume la fel, deci irelevant instantul, pe drum liber.

 

De la 3.5%-4% la 100km/h la 12-14% in traficul din bucuresti e diferenta mare.

 

Colegu s-a plans ca are pe tempomat la 130 9% , si eu am zis ca este cam mult avand in vedere ca un X5 de 3l are cu 1 lintru mai putin la aceasi viteza. Asta am comparatm instant cu instant , nu medie cu instant sau alte rahaturi.

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Poate are jante pe 19", poate mergea la deal, poate are anvelope cu clasa consum F, poate cele 3 persoane in masina erau de peste 80+ kg, poate avea vant puternic in fata, poate... tocmai din cauza asta spun ca nu este relevant instant-ul, si ca aceeasi masina poate avea consum de carburant diferit. Sunt atatea variabile la consum incat nu merita sa iti bati capul.

 

Iarasi, in Bucuresti, la cat de aglomerat a devenit orasul asta in ultima perioada, parca nici golf-ul nu mai consuma atat de putin.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt constient de asta , si eu cu aceasi masina pe acelasi traseu am scos un consum de 7.5 dar si de 9 ... Sunt multi factori.

Cel mai bine e sa conduca putin si masina colegilor si sa vada cat are x3 lu colegu la 130 pe tempomat si cat are masina lui la aceasi viteza si in aceleasi conditii. Daca este o diferenta mai mare de 0.5-1l atunci este o problema.

Link to comment
Share on other sites

masina are pe la 1.9 tone

am un coleg care are un X3 si 190cp si media pe 30.000km este peste 10%.

 

urban ii ia 12%

 

eu cu seria 5 si acelasi motor, am 8.4% media pe 22.000km iar acum iarna urban imi ia peste 10. vara imi ia urban pana in 9%.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

X3/2.0/184cp ... 100-110 ia cam 5.5-6 ... la 130-135 pe autostrada ia cam 7-7.5 ... la 160 cu vant din fata consuma si 12... in oras mi se pare un consum bunicel 9-12 depinde de trafic, chef de mers, etc.

 

Contea/ mult cum bate vantul. Am avut un concediu de 11500km - consum mediu de 7l/100km mers si cu 200in germania si cu 60-80prin portugalia, in general am mers cu viteza legala. Are ceva consum mai mare, dar fara sa deranjeze avand in vedere ca este mai mare, mai greu ...

 

 

Le: nici macar nu e un consum mult marit. E o masina confortabila, si oricum cred ca, consuma mai putin ca multe din clasa ei

 

 

Am un X3 similar și confirm cifrele astea. Ăn București ĂŽn condiții de trafic 10% scoti doar ĂŽn w/e sau dacĂŁ mergi eco pro și apeși pe accelerație ca pensionarii..... dacĂŁ mergi grĂŁbit sare de 12%. Absolut normal. Probabil ca la Videle scoti si sub 10%😉

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ma omoara intrebarea asta de la posesori de masini de 50.000 de euro -- CAT CONSUMA?

 

Aceeeasi masina - condusa pe acelasi traseu - de 7 soferi diferiti - va rezulta in 7 consumuri total diferite.

 

Este o intrebare total irelevanta si fara sens.

 

Cand se termina motorina te duci si pui ... The END.

  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e vorba de bani aici , colegul a vrut sa stie daca masina are o problema ... Cand vezi ca in aceleasi condidii masina ta consuma 8 si masina unui prieten consuma 6, nu te intrebi putin daca nu ai o problema ? Nu e vorba de 2l in plus ca nu este o avere (10 lei in plus la 100km)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ma omoara intrebarea asta de la posesori de masini de 50.000 de euro -- CAT CONSUMA?

 

Aceeeasi masina - condusa pe acelasi traseu - de 7 soferi diferiti - va rezulta in 7 consumuri total diferite.

 

Este o intrebare total irelevanta si fara sens.

 

Cand se termina motorina te duci si pui ... The END.

 

 

O gandire un pic aiurea. Am cunoscut o persoana care avea lamborghini murcielago. Ii placea la nebunie - avea bani - era austriac anyway ... dar un drum de bucuresti- viena il enerva mult cand mergea tare ca i se parea ca alimenteaza mai des cu lamborghini decat cu porsche cayenne nush de care .... oricum prin bucuresti consuma si 40+ l/100benzina cel putin asa zicea.

 

Apoi ... am avut cateva zile inainte sa comand noul x3, in teste - aceasta masina cu motorul de 3l... ce sa zic ? Frumos... fuge... dar eu aveam consum 17in oras ... si am fost la dealer... am comandat acest nou x3 de 70000eur cu motor de 2l diesel pt sotie. In conditiile in care eu pot alimenta fara sa ma intrebe nimeni cat alimentez am ales motorul de 2l pt consum mai scazut, mai uit de alimentari dese... nu mai am chef de alergat si cu siguranta si cei 2l isi fac treaba foarte bine. Am zis ca atunci cand ma va apuca nebunia imi iau un m3/m4 sh o vara ma dau cu el si apoi pa si la revedere.

 

Eu am considerat ca 2l isi face bine treaba pt o familie de 2+1bebe. Apoi eu am f30lci tot 2l - masina a facut 2ani are 55000km - very happy cu ea.... la toate masinile am luat garantie 6ani/200000. Deci mai sunt si oameni d’astia ... care se uita la consum, chiar daca nu au restrictii privind cat alimenteaza.

Edited by oSerX
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Sal,

Am un X3, 2015 2.0 diesel 190 cai. Consumul pe timp de iarnĂŁ, frig, zĂŁpadĂŁ, ĂŽn oraș 11,5 iar in afarĂŁ fĂŁrĂŁ a depĂŁși 140 km/h consumĂŁ in jur de 7,5. La o mașinĂŁ de aproape douĂŁ tone, cu scaune ĂŽncĂŁlzite in funcțiune, cĂŁldurĂŁ, xenon,4x4, cutie automatĂŁ, este super ok.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca el are seria 5, ma gandesc ca un x3 consuma si mai mult in aceleasi conditii, avand in vedere greutatea suplimentara.

nu e chiar asa... depinde mult de sofer si de stilul de condus, dar si de particularitatile traseului in oras/Bucuresti...

 

mie nu imi sare de 9,5 in oras, dar folosesc rute alternative, nu merg pe marile bulevarde cand e aglomerat

Link to comment
Share on other sites

nu e chiar asa... depinde mult de sofer si de stilul de condus, dar si de particularitatile traseului in oras/Bucuresti...

 

mie nu imi sare de 9,5 in oras, dar folosesc rute alternative, nu merg pe marile bulevarde cand e aglomerat

 

Am scris " in aceleasi conditii". Deci daca un seria 5 xdrive consuma 11,5 in oras in conditiile respective, un x3 va consuma mai mult in fix aceleasi conditii respective.

Sau altfel spus, daca tie iti consuma 9.5 cu rutele tale, un seria 5 xdrive va consuma pe aceleasi rute mai putin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.