Jump to content

Ce amortizoare imi recomandati? E93 330D


TreRazvan

Recommended Posts

acestea care le am acuma(Bilstein B4) nu sunt cine stie ce,desi sunt relativ noi au 8 luni.

Bilstein B4 M-tech sau Bilstein B6.

De la B6 in sus sunt facute exclusiv in Germania, iar B4/B4 M-tech sunt facut in RO si retestate in Germania.

Sachs a umplut tara de turcisme, mai mult de flanse si protectii nu mai cumpar de la ei.

Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandeam la bilstein B12-B14 chiar daca costa in jur de 750Euro, doar sa merite stiti pe cineva care le are?

 

Cineva din strainatate nu prea a avut noroc de B12 pe e92 ... Dupa 1 an si aproximativ 20.000km au inceput sa rugineasca si sa scartaie din cauza cromului de pe piston care pur si simplu s-a sters.

Avand in vedere cat costa nu cred ca e ok sa le schimbi de fiecare daca cand schimbi si uleiul...Poate a fost un caz izolat , nu stiu...

 

2kn5rtr.jpg

 

SC3gAEH.jpg

 

vzbeDmc.jpg

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine ar fi sa mergi pe producatorii OEM, Sachs la amortizoare (am schimbat recent la un E60 si erau Made in Germany) si Lemforder la flanse. Neaparat sa-ti schimbi si kitul antipraf.

Sachs sau bilstein sunt acelasi lucru daca le iei pe alea standard(baza),imi trebuie mai dure care sa tina pe viraje nu sa ma simt ca in barca..:)

Link to comment
Share on other sites

Eu am Bilstein B8 cu arcuri M sport, suspensia e mai confortabila decat telescoapele Sport de la Sachs care au venit cu masina. Deocamdata am 8000 km cu ele doar.

 

Am vrut sa pun Koni Sport reglabilr dar nu m-a convins ca trebuia sa demontezi telescopul spate pt reglaj.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eu am Bilstein B8 cu arcuri M sport, suspensia e mai confortabila decat telescoapele Sport de la Sachs care au venit cu masina. Deocamdata am 8000 km cu ele doar.

 

Am vrut sa pun Koni Sport reglabilr dar nu m-a convins ca trebuia sa demontezi telescopul spate pt reglaj.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Esti multumit de B8?cum este masina in viraje?

Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte multumit de B8, am vrut sa pun Bilstein B12 = B8 + arcuri Eibach dar am citit pe undeva ca arcurile M sport din fabrica ar fi mai bune pt B8.

 

Pe masina mea am si brate de M3 si bucsi punte de M3 si o face un pic mai rigida dar in rest sta lipita de asfalt in curba fara nici un fel de balans

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.