Jump to content

EU SUNT CEL MAI GHINIONIST OM DIN LUME


AdalbertRusu

Recommended Posts

Oameni buni, OAMENII BUUUUUUNII, MOR. Sa ve zic povestea mea, sper sa ajute pe cineva si nimeni sa nu ajunga in locul meu. So povestea mea incepe intr-o seara de stie draq ce seara dar intr-o seara in care am decis sa duc masina la service pentru un schimb de saiba de foc, cea de la injector. Am dus masina la service BMW 320 136 de cai, iar "MECANICUL" in loc sa scoata saiba, el a tot rupt-o si a bagas span la motor. Pe drum spre casa am vazut ca scoate fum alb masina. Era clar, mi s-a stricat turbo. AM dus-o la alt service unde mi-au reparat turbo dar mi-ai spus ca nu imi dau garantie pe turbo pt ca nu are destula presiune de ulei masina. Am zis ok , faceti un diagnostic. Cei de acolo mi-au facut un "DIAGNOSTIC" si mi-au spus ca pompa de ulei nu ii buna. Am zis ok, cumpar alta pompa de ulei, am gasit un motor la 500 de lei care avea si pompa de ulei. Cand am dus motorul la service sa imi schimbe pompa, am aflat ca nenorocitul ala de mecanic nici nu stia unde ii pompa de ulei la bmw si am zis gata, pune tot la loc si o scot asa de la voi. (Autonik, aici s-o intamplat. Oameni buni sa nu mergeti VECI la autonik. Sunt niste escroci iar mecanicii nu stiu nimic. Am scos masina e la service, sambata 20 ian. Azi dimineata constat cu stupoare ca sub masina ii o pata mare de ulei. Verific uleiul si nici nu mai era ulei in masina deci nesimtitii, nu mi-au bagat tot uleiul pe care l-am cumparat pentru ca nu curesese foarte mult(pata de sub masina nu era ff mare) SI mi-au si distrus ceva pe acol' incat imi curge uleiul. I-am sunat si maine merg inapoi sa imi verifice din nou. Daca nu se remediaza problema, direct la politie meg, macar ii speriu putin. NENOROCITI. Oamenu buni nu mergeti la Autonik si la Sysmatik service din cluj. SUnt niste escroci care nu pun pic' de suflet in ceea ce fac.. asta ii povestea mea. imi explodeaza capul.
  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nu te supara de intrebare, dar inainte sa duci masina la service nu te-ai interesat si tu ca orice om grijului cu fierul lui, (eu intreb 100 de cunoscuti si pe toate forumurile) pana dau de mecanic care stie ce face. Ai mai avut si curajul sa te duci sa-ti desfaca motorul, cand toata lumea ti a spus ca nu are nimic. Sunt curios cu noua pompa ce presiune mare ai acum in ralanti? Edited by calinus68
Link to comment
Share on other sites

Colegu imi pare sincer rau de ce ai patit.

Cu totii ne gandim ca in zilele noastre nu mai exista asa ceva, ca am evoluat cu totii, ca sunt tot mai multe service-uri si concurenta e mai mare si, automat, mecanicii sunt din ce in ce mai buni, insa tu ai au avut ghinionul sa nimeresti la cei mai prosti mecanici. Sper sa poti remedia masina cat mai repede si cu costuri cat mai mici, cu toate ca nu cred ca va fi asa ca eu motor delicat si piesele sunt destul de scumpe.

Bine ca nu sunt din Cluj :D

Mult succes cu masina si fi cu bagare de seama la ce service-uri mai mergi cu ea!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

serios.. deci oamenii de incredere sunt extremi de rari. Toti incepatorii cititi, cititi cat mai mult despre ce probleme poate avea masina. Documentati-va sa stiti si cea mai mica parte cum functioneaza la ea si cand mergeti la mecanic cu o problema sa ii puneti intrebari multe sa vedeti daca stie ceva. Daca nu, PA nici nu mai stati de vorba. Mie nici prin cap nu imi trece ca un mecanic nu stie unde ii o pompa de ulei. Rusine. Intradevar nu ii din RO, ii din moldova tipu' da ... nu fac discriminare sau ceva da.. nici nu stiu ce sa mai zic. Si cand te mai gandesti ca Autonik ii firma ff renumita in cluj si merg ff multi acolo. VAI VAI. Groaznic.
Link to comment
Share on other sites

serios.. deci oamenii de incredere sunt extremi de rari. Toti incepatorii cititi, cititi cat mai mult despre ce probleme poate avea masina. Documentati-va sa stiti si cea mai mica parte cum functioneaza la ea si cand mergeti la mecanic cu o problema sa ii puneti intrebari multe sa vedeti daca stie ceva. Daca nu, PA nici nu mai stati de vorba. Mie nici prin cap nu imi trece ca un mecanic nu stie unde ii o pompa de ulei. Rusine. Intradevar nu ii din RO, ii din moldova tipu' da ... nu fac discriminare sau ceva da.. nici nu stiu ce sa mai zic. Si cand te mai gandesti ca Autonik ii firma ff renumita in cluj si merg ff multi acolo. VAI VAI. Groaznic.

 

Ti-am zis ca mecanicul e praf din moment ce iti zice ca nu are cum sa iti ofere garantie daca nu ai presiune de minim 1.2bari la ulei , nici de noua masina aia nu a avut presiunea de 1.2bari.

Link to comment
Share on other sites

am dat pe usa goala ,nu UK, 300 transport inclus ,aripa 350 transport inclus ca sa nu mint ,scuze off

nu doresc a face discutii aici dar vand multe piese de alte marci [ nu bmw !] si am auzit multe povesti dureroase de la clientii mei cu mecanici din CJ .

Edited by Vik71
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pentru asta exista Service Scream (Tezparii) BMW Bucuresti. sa nu aveti astfel de griji pe viitor.....sunt cei mai buni..!!

 

Ai dreptate , de ce nu a cheltuit omul 350lei pentru combustibil plus 100lei diurna ca sa schimbe niste saibe de foc la Service Scream (Tezparii).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Asa-i cand ai diesel.

Daca aveai benzinar,te durea la basca.

LA BENZINAR AM SCHIMBAT NISTE SIMERINGURI SI BOBINE SI MERGE De 2 ANI JUMA BATRANA MEA CA NOUA)))

 

Daca mecanicul o face ''lata'' nu mai conteaza daca masina e benzinara , diesel sau electrica ... E ca si cum ai fii bagat benzina in loc de diesel si dupa sa zici ca daca aveai benzinar ''te durea la basca'' .

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Adalbert, nu imi e clar, tu zici ca mecanicul a spart saiba de foc si de aia sa stricat turbo tau? Din acuzele ce le faci se vede ca esti pe langa, dar mai rau e ca ai avut nenoroc, cum ai constatat tu ca mecanicul nu stie unde e pompa de ulei, crezi ca intr-un service multimarca un mecanic stie la orice masina fiecare piesa unde se afla, pun pariu ca poti intreba orice mecanic localizarea unei pompe de ulei sau orice pasionat si sigur va stii unde se afla, cum se da jos baia de ulei difera de la masina la masina, stiu ca esti ofticat , dar mai usor cu vorbele aruncate in vant ca nimeni nu te-a pus sa mergi acolo, nu iti place, la reprezentanta , ca doar acolo vei gasi doar mecanici doxa , iar la orice service la care nu primesti factura poti merge la politie linistit sau protectia consumatorului ca te reintorci cum ai venit.
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Adalbert, nu imi e clar, tu zici ca mecanicul a spart saiba de foc si de aia sa stricat turbo tau? Din acuzele ce le faci se vede ca esti pe langa, dar mai rau e ca ai avut nenoroc, cum ai constatat tu ca mecanicul nu stie unde e pompa de ulei, crezi ca intr-un service multimarca un mecanic stie la orice masina fiecare piesa unde se afla, pun pariu ca poti intreba orice mecanic localizarea unei pompe de ulei sau orice pasionat si sigur va stii unde se afla, cum se da jos baia de ulei difera de la masina la masina, stiu ca esti ofticat , dar mai usor cu vorbele aruncate in vant ca nimeni nu te-a pus sa mergi acolo, nu iti place, la reprezentanta , ca doar acolo vei gasi doar mecanici doxa , iar la orice service la care nu primesti factura poti merge la politie linistit sau protectia consumatorului ca te reintorci cum ai venit.

1- Mi-a recunoscut el cu gura lui ca nu a stiut unde ii baia de ulei

2- Te rog explica-mi daca intra span in motor, pe unde iasa spanul? Daca cineva ia niste bucati de cupru(ca saiba de foc ii cupru) si iti ati baga in motor saibele, pe unde o sa iti iasa saiba? Chiar te rog sa imi explici daca sustii ca eu sunt pe langa. Se poate. Dar explica-mi.

Link to comment
Share on other sites

Daca bucati de saiba au intrat in cilindru (camera de ardere) si nu a deranjat injectorul si supapale , sunt pur si simplu scuipate pe evacuare ... aici ma refer la niste firmituri de cupru. Dar avand in veder ca dupa evacuare se afla turbina , poate au afectat-o cumva , dar nu cred .... depinde de dimensiunea bucatilor care au cazut in cilindru.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.