Jump to content

Kia Stinger GT, masina care ingenuncheaza BMW si Porsche Panamera


OPaul

Recommended Posts

Sunt destule masini care fac timpi mai buni pe circuit decat seria 6 sau Panamera - totusi cele 2 masini nu sunt gandite pentru circuit.

Din punct de vedere marketing, e de efect sa te compari cu liderii de piata - creezi perceptia ca esti si tu acolo.

 

KIA / Hyundai au facut multe progrese in ultimii ani, dar inca sunt in spate din punct de vedere rafinament / finisarea produsului, dupa parerea mea.

 

Decat 45.000 USD pe un KIA Stinger nou, mai bine 45.000 USD pe un BMW M5/M6 second/hand

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Sunt destule masini care fac timpi mai buni pe circuit decat seria 6 sau Panamera - totusi cele 2 masini nu sunt gandite pentru circuit.

Din punct de vedere marketing, e de efect sa te compari cu liderii de piata - creezi perceptia ca esti si tu acolo.

 

KIA / Hyundai au facut multe progrese in ultimii ani, dar inca sunt in spate din punct de vedere rafinament / finisarea produsului, dupa parerea mea.

 

Decat 45.000 USD pe un KIA Stinger nou, mai bine 45.000 USD pe un BMW M5/M6 second/hand

 

Da, dar ai uitat avantajele care le ai la o masina noua (potenta cat de cat pentru banii aia ) si care sunt dezavantajele cand cumperi un M second (poate sa treaca 1-2 ani fara sa bagi mana in buzunar , sau poate o vinzi dupa cateva luni la dezmembrari , vorbim aici in cel mai rau caz si cu probabilitate scazuta)

 

Oricum fiabilitatea masinilor asiatice este cu mult peste cele europene , asa zice un studiu facut de cercetatori la sfarsitul lui 2017 in SUA.

Edited by OPaul
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

La un test de siguranta oare cine ar castiga ?!

 

stii ceva?

sau sunt doar insinuari

:-)

 

de distributie ce zici?

:-)

crezi ca o schimba ca pe filtre, cum facem noi la BMW?

Edited by CosmaCosmin
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Compara mere cu pere, dar Stinger nu e o masina urata, iaar raportul pret/performante/design este unul foarte bun. Una peste alta, este bine ca mai apar modele ca si Stinger, sau ca Alfa a scoss Giulia, tractiune spate....mai trimit niste fiori catre germani, care sunt intr-o auto-suficienta, pentru ca brandurile lor vand inca masini, insa luati la bani marunti, daca vrei o configuratie decenta, niste echipamente interioare normale pentru 2018, cam ard la buzunare.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie-mi place sincer Stinger, dac-ar fi la 25.000 euro ar fi chiar interesanta.

 

Sunt destule masini care fac timpi mai buni pe circuit decat seria 6 sau Panamera - totusi cele 2 masini nu sunt gandite pentru circuit.

Din punct de vedere marketing, e de efect sa te compari cu liderii de piata - creezi perceptia* ca esti si tu acolo.

 

*iluzia - a se citi iluzia

 

[...]

 

Oricum fiabilitatea masinilor asiatice este cu mult peste cele europene , sau asa a zis un stiudiu facut la sfarsitul lui 2017 in SUA.

 

"cercetatorii spune". Sau "i-a spus lui tata un om", foarte popular tipul asta de studiu. "studii" din astea fac si eu, ca doar am terminat si facultatea de dat cu parerea din Cloverburgenvillage-Sat-Gara, cu magna cum laudae si sunt clar "cercetator".

Link to comment
Share on other sites

SI nokia a facut zeci de ani telefoane, unde e nokia acuma si unde e apple ? companie cu 10 ani vechime si experienta in telefoane.

Piata , noi , consumatorii decidem viitorul companiilor , nu vechimea si experienta lor ... Daca BMW incepe sa produca masini din ce in ce mai smen si maine apare o firma noua ce iti ofera aceasi masina , mult mai fiabila si mult mai ieftina , ce faci ? mergi pe bmw ca e bmw, ca are experienta si iti petreci jumatate de viata in service , sau mergi pe noua companie ?

Exemplu foarte bun cu tesla , 0 experienta si vechime ... au intrat direct pe ce marile companii au incercat sa evite cu modele hibride si rahaturi de masini ce merg 50km cu maxim 90km/h pe full electric.

Numele , brandul , traditia incep sa nu isi mai aiba rostul ... eu cumpar si judec ce faci tu acuma nu ce ai facut acu 50 de ani , banii care ii scot din buzunar sunt euro nu marci.

 

 

 

"cercetatorii spune". Sau "i-a spus lui tata un om", foarte popular tipul asta de studiu. "studii" din astea fac si eu, ca doar am terminat si facultatea de dat cu parerea din Cloverburgenvillage-Sat-Gara, cu magna cum laudae si sunt clar "cercetator".

 

M-am grabit ... ''sau asa zice un studiu ...''

Ce bine ca sunt in conducere oameni care ''stie sa vorbeste si scrie bine'' nu conteaza ca in rest sunt 0/ incapabili pe functile pe care le ocupa ... Macar stiu sa ne minta, sa ne vorbeasca frumos si corect ...

Edited by OPaul
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

[...]

M-am grabit ... ''sau asa zice un studiu ...''

Ce bine ca sunt in conducere oameni care ''stie sa vorbeste si scrie bine'' nu conteaza ca in rest sunt 0/ incapabili pe functile pe care le ocupa ... Macar stiu sa ne minta, sa ne vorbeasca frumos si corect ...

 

Eu am ignorat greseala minora. M-am referit la continut cu foarte mare seriozitate.

Link to comment
Share on other sites

dar Apple a venit cu ceva nou ca si tehnologie si o noua abordare a clasicului telefon, nu cred ca e cazul aici. Kia nu aduce nimic revolutionar pentru consumator in afara pretului si a cifrelor, dar cifrele de multe ori nu spun totul si nu transmit sentimente, sunt curios sa vad un test drive real si ce spun vloggeri auto despre ea.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am ignorat greseala minora. M-am referit la continut cu foarte mare seriozitate.

 

Am inteles , no hard feelings :D

 

dar Apple a venit cu ceva nou ca si tehnologie si o noua abordare a clasicului telefon, nu cred ca e cazul aici. Kia nu aduce nimic revolutionar pentru consumator in afara pretului si a cifrelor, dar cifrele de multe ori nu spun totul si nu transmit sentimente, sunt curios sa vad un test drive real si ce spun vloggeri auto despre ea.

 

In prima faza nu , dar vad ca pretul este destul de revolutionar ...

 

PS: De ce a picat doar nokia ? Companie serioasa nu garaj in fata casei ... Samsung , Motorola , etc .. nu au stat sa se bata cu pumnul in piept si sa zica ca bah ce tare sunt eu ... au plecat capul si s-au adaptat noilor cerinte de pe piata.

 

Nu mai are rost sa o tinem cu telefoanele ca suntem mult off topic.

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Tesla joaca rolul "Apple" din industria auto - cu adevarat au venit cu ceva nou; dar au dificultati mari sa execute viziunea pe care o au, sa treaca la productia de masa; la Apple a fost usor, de productia de masa s-au ocupat chinezii.

Intr-adevar, presiunea concurentei e totdeauna in avantajul cumparatorului - presiunea Tesla ii forteaza pe toti jucatorii mari din industrie sa scoata masini electrice.

 

Si Tesla Model S chiar accelereaza foarte repede, comparabila cu masinile super-sport (macar pana inspre 120-150kmh); dar spunea un prieten care a condus cateva sute de km ca e mai degraba o acceleratie de tren de mare viteza decat de masina sport - lipsesc niste elemente mai putin bagate in seama, dar foarte importante in inchegarea senzatiei de viteza/acceleratie/sportivitate - zgomotul si vibratiile.

 

Revenind la Kia Stinger - nici macar japonezii nu reusesc sa faca volume semnificative de vanzari pe segmentul asta (panamera/seria 6/mercedes cls); mai degraba vor castiga din cota de piata a modelelor americane (nici nu cred ca au lansat-o in Europa).

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

Tesla joaca rolul "Apple" din industria auto - cu adevarat au venit cu ceva nou; dar au dificultati mari sa execute viziunea pe care o au, sa treaca la productia de masa; la Apple a fost usor, de productia de masa s-au ocupat chinezii.

Intr-adevar, presiunea concurentei e totdeauna in avantajul cumparatorului - presiunea Tesla ii forteaza pe toti jucatorii mari din industrie sa scoata masini electrice.

 

Si Tesla Model S chiar accelereaza foarte repede, comparabila cu masinile super-sport (macar pana inspre 120-150kmh); dar spunea un prieten care a condus cateva sute de km ca e mai degraba o acceleratie de tren de mare viteza decat de masina sport - lipsesc niste elemente mai putin bagate in seama, dar foarte importante in inchegarea senzatiei de viteza/acceleratie/sportivitate - zgomotul si vibratiile.

 

 

:goodjob:

 

 

Revenind la Kia Stinger - nici macar japonezii nu reusesc sa faca volume semnificative de vanzari pe segmentul asta (panamera/seria 6/mercedes cls); mai degraba vor castiga din cota de piata a modelelor americane (nici nu cred ca au lansat-o in Europa).

 

Cred ca este deja si in Romania ... Kia Stinger dezvaluie versiunile pentru Europa - Aici

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

@OPaul - tu ai facut comparatia cu telefoanele, comparand BMW cu Nokia si Kia cu Apple :), ori aici nu e deloc cazul. Kia e deja de ani buni pe piata si progresul lor a fost relativ incet, doar in ultimii cca 6-7 ani au iesit cu un design atractiv si asta pentru ca au un designer de la Audi si centru de design in Frankfurt. Dar pe cand ei inca sunt in faza asta deja cei ca BMW, Audi, Merc, Porsche trec deja la next level, la cele electrice, e oricum un gap mare intre Kia si cei similari lor si cele premium. Ma indoiesc ca va rasturna Kia ceva in domeniul asta, e inca o masina low cost care cu Stinger asta vine cu un raport bun bang for buck si un design okish, dar asa cum am zis, dincolo de cifre e mult mai mult. Edited by mik15
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dincolo de cifre incepe sa fie brandul care si ala tot niste cifre il ridica ... Technologia exista pentru toata lumea , si inca la un pret foarte scazut ... Nu mai este vremea aia in care anumite dotari doar pe seria 7 si S class erau valabile.... O asiatica dinasta iti ofera aceleasi dotari ce le gasesti pe un seria 5 plus inca 2-3 , sa nu mai vorbim si de fiabilitate si serviciu clienti. Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

...si asta pentru ca au un designer de la Audi si centru de design in Frankfurt.

Mai il au si pe fostul sef de la divizia M al BMW.Mai lipseste unu' de la Merc:) si daca pun mana de la mana cine stie?

Este o masina buna, care a luat prin surprindere pe multi,cu un pret aproape la jumatate din "nemtesti" si o garantie de 7 ani!

Link to comment
Share on other sites

Masina perfecta pentru roman. Multe butoane, optiuni in plus fata de seria 5, se bate cu panamera si face praf marcile premium. Imi suna a telefon chinezarie, cu Android, daca tot ai ales sa faci comparatie.

Android, indiferent de termnalul hardware pe care e instalat, merge prost, indiferent ca are hardware dublu sau cifre mai bune decat iPhone. Se lauda cu cifre, dar parca tot Apple e lider...

Ne intrebam de ce?

 

Ca si la panamera sau bmw sau mercedes (nu includ audi, gen tot android), produsul finit are alta calitate, chiar daca cifrele sunt aceleasi sau mai bune la "chinezarii", precum kia.

 

Atata timp cat kia, sau orice alta marca, nu aduce nimic nou (cum a facut tesla), si aduc doar cifre egale sau putin mai bune, nu or sa depaseasca in veci marcile premium.

 

Totusi un brand auto, chiar daca zici tu ca nu cumperi pentru ce a facut acum 50 ani, ci pentru ce face acum, nu o sa fie niciodata depasit sau ajuns din urma cu cateva specifiatii mai pompoase.

Edited by AFk^
  • Like 2
  • Downvote 11
Link to comment
Share on other sites

Da , cu cat te indrepti mai mult spre un brand ''premium'' cu atat mai putin primesti garantie si avantaj client ... Cand mergi la asiatici cu 15.000 euro ai si garantie 5-6 ani . La BWM dupa ce ai platit 70.000 primesti un picior in fund si daca se intampla ceva in aia 2 ani se misca foarte greu si ajungi sa te rogi tu de ei de te simti ca esti la cersit.... In mod normal trebuie sa fie invers , am platit 100.000 pentru seria 7 , pai banii aia trebuie sa am si o garantie pe masura. Nu , las ca are ala de 3 mai mult ce a platit 20.000.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.