BMWClub: Kia Stinger GT, masina care ingenuncheaza BMW si Porsche Panamera - BMWClub

Jump to content

• 11 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Kia Stinger GT, masina care ingenuncheaza BMW si Porsche Panamera Rate Topic: -----

#21 User is offline   mik15 

• Fan
  • Group: Contributors

Posted 23 January 2018 - 16:43

@OPaul - tu ai facut comparatia cu telefoanele, comparand BMW cu Nokia si Kia cu Apple :), ori aici nu e deloc cazul. Kia e deja de ani buni pe piata si progresul lor a fost relativ incet, doar in ultimii cca 6-7 ani au iesit cu un design atractiv si asta pentru ca au un designer de la Audi si centru de design in Frankfurt. Dar pe cand ei inca sunt in faza asta deja cei ca BMW, Audi, Merc, Porsche trec deja la next level, la cele electrice, e oricum un gap mare intre Kia si cei similari lor si cele premium. Ma indoiesc ca va rasturna Kia ceva in domeniul asta, e inca o masina low cost care cu Stinger asta vine cu un raport bun bang for buck si un design okish, dar asa cum am zis, dincolo de cifre e mult mai mult.

This post has been edited by mik15: 23 January 2018 - 16:44

0

#22 User is offline   OPaul 

• Fan

Posted 23 January 2018 - 16:50

Dincolo de cifre incepe sa fie brandul care si ala tot niste cifre il ridica ... Technologia exista pentru toata lumea , si inca la un pret foarte scazut ... Nu mai este vremea aia in care anumite dotari doar pe seria 7 si S class erau valabile.... O asiatica dinasta iti ofera aceleasi dotari ce le gasesti pe un seria 5 plus inca 2-3 , sa nu mai vorbim si de fiabilitate si serviciu clienti.

This post has been edited by OPaul: 23 January 2018 - 16:59

0

#23 User is offline   adi v 

• Senior
  • Group: Members
  • Interests:Bmw

Posted 23 January 2018 - 17:05

View Postmik15, on 23 January 2018 - 16:43, said:

...si asta pentru ca au un designer de la Audi si centru de design in Frankfurt.

Mai il au si pe fostul sef de la divizia M al BMW.Mai lipseste unu' de la Merc:) si daca pun mana de la mana cine stie?
Este o masina buna, care a luat prin surprindere pe multi,cu un pret aproape la jumatate din "nemtesti" si o garantie de 7 ani!
0

#24 User is offline   AFk^ 

• Senior

Posted 23 January 2018 - 17:13

Masina perfecta pentru roman. Multe butoane, optiuni in plus fata de seria 5, se bate cu panamera si face praf marcile premium. Imi suna a telefon chinezarie, cu Android, daca tot ai ales sa faci comparatie.
Android, indiferent de termnalul hardware pe care e instalat, merge prost, indiferent ca are hardware dublu sau cifre mai bune decat iPhone. Se lauda cu cifre, dar parca tot Apple e lider...
Ne intrebam de ce?

Ca si la panamera sau bmw sau mercedes (nu includ audi, gen tot android), produsul finit are alta calitate, chiar daca cifrele sunt aceleasi sau mai bune la "chinezarii", precum kia.

Atata timp cat kia, sau orice alta marca, nu aduce nimic nou (cum a facut tesla), si aduc doar cifre egale sau putin mai bune, nu or sa depaseasca in veci marcile premium.

Totusi un brand auto, chiar daca zici tu ca nu cumperi pentru ce a facut acum 50 ani, ci pentru ce face acum, nu o sa fie niciodata depasit sau ajuns din urma cu cateva specifiatii mai pompoase.

This post has been edited by AFk^: 23 January 2018 - 17:18

-9

#25 User is offline   OPaul 

• Fan

Posted 23 January 2018 - 17:14

Da , cu cat te indrepti mai mult spre un brand ''premium'' cu atat mai putin primesti garantie si avantaj client ... Cand mergi la asiatici cu 15.000 euro ai si garantie 5-6 ani . La BWM dupa ce ai platit 70.000 primesti un picior in fund si daca se intampla ceva in aia 2 ani se misca foarte greu si ajungi sa te rogi tu de ei de te simti ca esti la cersit.... In mod normal trebuie sa fie invers , am platit 100.000 pentru seria 7 , pai banii aia trebuie sa am si o garantie pe masura. Nu , las ca are ala de 3 mai mult ce a platit 20.000.
4

#26 User is offline   AFk^ 

• Senior

Posted 23 January 2018 - 17:26

ai cumparat masina noua, premium de 70-100k si nu ai fost multumit? Sau vorbesti din auzite?

Ca e diferenta intre a cumpara una premium, sh, care a avut 1,2,3 proprietari si una noua...

This post has been edited by AFk^: 23 January 2018 - 17:28

-7

#27 User is online   wolfenstein99 

• Senior
  • Interests:Masini

Posted 23 January 2018 - 17:33

Nu mi se pare deloc ieftina in Romania - preturi de lista; mi se pare mai degraba din clasa cu seria 4 grand coupe.

Motorizari benzina (model/pret lista cu tva inclus)
2.0 T-GDI GT Line AT RWD 37783 €
2.0 T-GDI TREND Line AT RWD 33800 €
3.3 T-GDI GT AT AWD 48195 €

Motorizari diesel
2.2 CRDI GT Line AT RWD 39389 €
2.2 CRDI GT Line AT AWD 41126 €
2.2 CRDI TREND Line AT RWD 35688 €
2.2 CRDI TREND Line AT AWD 37426 €

De curand am primit de la Bavaria o oferta de 48.000 euro pentru un 420xd bine dotat (m packet, faruri led, automat, navi mare, lane assist, service inclusive 5 ani, repair inclusive 3 ani, etc).
Sa zicem ca as obtine un discount de 10% de la KIA (desi rar dau mai mult de 5% discount, sunt mult mai restrictivi decat europenii la politica comerciala); as ajunge la o diferenta de ~10k euro intre cele 2 masini; dar peste 5 ani aceasta diferenta s-ar pastra (rulaj 100k km); pe seria 4 cred ca as lua ~18-20k euro, iar pe Kia Stinger in jur de 11-13k euro (deja costurile de intretinere sunt mai mari decat la BMW, fiind o masina rara) - adica in jur de 7.000 euro diferenta - deci practic diferenta de pret intre cele 2 masini este de 3-4.000 euro (intretinerea va fi similara, avand garantie; reviziile sunt scumpe si la KIA).

Voi ce credeti, daca as avea 40k sa dau pe o masina, as alege Kia Stinger sau Seria 4 Grand Coupe?
Totusi, exista o categorie de clienti care o cumpara - cei care vor masini mai putin intalnite pe strada.

----------------

Una peste alta, materialul acela si-a atins scopul - am discutat ceva despre KIA Stinger.
4

#28 User is offline   OPaul 

• Fan

Posted 23 January 2018 - 17:37

View PostAFk^, on 23 January 2018 - 17:26, said:

ai cumparat masina noua, premium de 70-100k si nu ai fost multumit? Sau vorbesti din auzite?

Ca e diferenta intre a cumpara una premium, sh, care a avut 1,2,3 proprietari si una noua...

GT-ul luat de la BMW la 50.000km cu garantie a inceput sa cedeze rahatele dupa rahatele la 7-8 luni dupa ce a iesit din garantie , totalul rahatelelor a fost de 5000 euro si inca nu am terminat.
Dar nu asta conteaza , conteaza ce primesti , nu ca masina tine sau nu tine ca si asta e in functie de exploatare/ingrijire si mai ales de noroc.
De ce o firma care nu se tine cu nasul pe sus poate sa iti ofere 7 ani garantie la o masina de 20.000 si o alta firma ce se tine cu nasul pe sus nu iti ofera mai mult de 2 ani la o masina de 80.000. Unu poate si celalalt ''nu poate''.
0

#29 User is offline   AFk^ 

• Senior

Posted 23 January 2018 - 17:43

Deci 50k km nu este = masina noua. Nu ofera garantie pe o perioada atat de mare pentru ca oamenii care isi permit o asemenea masina, o vor schimba la 2-3 ani, isi vor lua modelul nou, deci nu este nevoie de mai mult.
Te-ai intrebat de ce, cel putin la bmw, apar modele noi la fiecare 2-3 ani? Tocmai din cauza asta. Cumparatorul nu pierde multi bani, nu are treaba cu intretinerea si primeste modelul nou.

Hai sa nu comparam masini noi vs sh, ca nu isi are rostul. E cu totul si cu totul alta mancare de peste.

This post has been edited by AFk^: 23 January 2018 - 17:48

-5

#30 User is offline   OPaul 

• Fan

Posted 23 January 2018 - 17:50

Dar nu este nici trecuta prin 2-3 proprietari , mai ales ca BMW inainte sa vand o masina o verifica/schimba ce are de schimbat si ti-o da ca si o masina noua doar ca rulata. Masina chiar a venit ca si noua doar ca in bord era 50.000 in loc de 0-100km ... AM beneficiat de aceasi garantie ca si cum as fii avut-o de noua. Dar nu comparam asta .... Compara cat primesti acuma de la BMW si cat primesti de la o asiatica.

Eu nu ma leg aici de BMW , in galeata sunt toate brandurile ''premium'' si cum poti sa iei ceva mai ieftin cu un avantaj mult mai mare... asta daca nu esti pasionat si vrei doar o masina buna care sa isi faca treaba. In rest pasiunea si dragostea fata de un brand te costa si vine cu avantaje (spiritual) si dezavantaje fizice/materiale) :D .
3

#31 User is offline   AFk^ 

• Senior

Posted 23 January 2018 - 18:08

Dar nu este noua...

Am inteles ca nu te legi de BMW, si chiar daca o faci, probabil ai motivele tale, dar nu poti compara o masina noua cu una rulata, chiar si 50k km. Aia 50k km, probabil sunt facuti in 2-3 ani, deci masina e veche, uzata. Cel care a vandut-o probabil si-a luat alta noua, posibil modelul nou de la BMW, sau alt model nou de la alt brand. Ideea e ca primul proprietar n-a avut nicio treaba cu garantie, i-a fost de ajuns 2-3 ani, fix cat a tinut el masina, si probabil n-a bagat niciun ban in ea. Din cauza asta spun sa nu compari niciodata o masina noua, cu avantajele si dezavantajele pe care le are fata de una sh, de 2-3 ani si 50-80k km rulati. Pentru ca la cea sh ai alte avantaje si dezavantaje.

Spui ca masina arata ca noua, ghici ce? Sunt masini de 100k-150k km care arata ca noi si au garantie, dar asta nu le face sa fie masini noi.

Daca vrei, putem deschide un nou topic in care sa dezbatem avantajele la o masina noua vs una sh. Si o sa vezi ca nu prea sunt la fel.

This post has been edited by AFk^: 23 January 2018 - 18:09

-1

#32 User is offline   CosmaCosmin 

• Membru

Posted 23 January 2018 - 18:09

View PostMuscleMike, on 23 January 2018 - 16:39, said:

Ce chestie...au luat masina de top de la modelul stinger si l-au comparat cu modele de baza (sa nu zic chiar cele mai de jos) de la concurenta...

si tot e la jumatate de pret :-)

cat despre calitate ...
http://www.automarke...ndai-78549.html

This post has been edited by CosmaCosmin: 23 January 2018 - 18:10

0

#33 User is offline   cavaliere 

• Pasionat

Posted 23 January 2018 - 18:10

View PostBOASKA, on 23 January 2018 - 15:41, said:

Asta este ca si cand spui ca tucson e mai bun ca landy care face de zeci de ani numai masini de teren.....

Land Rover este o marca cu o fiabilitate jalnica, chiar daca o face de zeci de ani. Argument zero.
Tesla e aparuta de cativa ani si totusi face masini fiabile.
Asiaticele oricum sunt mai fiabile decat europenele, asta e clar. Fiecare cu targetul sau.
0

#34 User is offline   OPaul 

• Fan

Posted 23 January 2018 - 18:14

View PostAFk^, on 23 January 2018 - 18:08, said:

Dar nu este noua...

Am inteles ca nu te legi de BMW, si chiar daca o faci, probabil ai motivele tale, dar nu poti compara o masina noua cu una rulata, chiar si 50k km. Aia 50k km, probabil sunt facuti in 2-3 ani, deci masina e veche, uzata. Cel care a vandut-o probabil si-a luat alta noua, posibil modelul nou de la BMW, sau alt model nou de la alt brand. Ideea e ca primul proprietar n-a avut nicio treaba cu garantie, i-a fost de ajuns 2-3 ani, fix cat a tinut el masina, si probabil n-a bagat niciun ban in ea. Din cauza asta spun sa nu compari niciodata o masina noua, cu avantajele si dezavantajele pe care le are fata de una sh, de 2-3 ani si 50-80k km rulati. Pentru ca la cea sh ai alte avantaje si dezavantaje.

Spui ca masina arata ca noua, ghici ce? Sunt masini de 100k-150k km care arata ca noi si au garantie, dar asta nu le face sa fie masini noi.

Daca vrei, putem deschide un nou topic in care sa dezbatem avantajele la o masina noua vs una sh. Si o sa vezi ca nu prea sunt la fel.

Nu am comparat masina mea cu una noua , sau una rulata cu una noua ... AI inteles gresit .. am zis de GT-ul meu ca mai intrebat daca am acumparat o masina de 70-100.000 noua. SI am zis ca am luat una rulata cu aceasi garantie ca si cum ar fii fost de noua.

EU compar ce avantaje primesti de la asiatici pentru niste masini mult mai ieftine fata de ce primesti de la BMW pentru niste masini cu mult mai scumpe ... De situatia actuala cu masinile noi noute ... Masina mea a fost doar o paranteza la ce mai intrebat.

View Postcavaliere, on 23 January 2018 - 18:10, said:

Land Rover este o marca cu o fiabilitate jalnica, chiar daca o face de zeci de ani. Argument zero.
Tesla e aparuta de cativa ani si totusi face masini fiabile.
Asiaticele oricum sunt mai fiabile decat europenele, asta e clar. Fiecare cu targetul sau.

In special masinile englezesti au o fiabilitate jalnica , si tesla pentru ce experienta are poti sa zici ca masinile sunt foarte fiabile , dar si aici se compara o masina cu combustie interna (foarte multe piese in miscare ) cu una electrica ce este mult mai simpla din punct de vedere a partilor mecanice.

This post has been edited by OPaul: 23 January 2018 - 18:24

0

#35 User is offline   AFk^ 

• Senior

Posted 23 January 2018 - 18:34

@OPaul, eu te-am intrebat daca ai cumparat masina noua, premium, de 70-100k, si mi-ai raspuns ca ti-ai luat una sh, cu 50k km, deci deduc ca raspunsul tau este nu. Era mai simplu sa zici ca nu, decat sa bagi in discutie o masina veche, de 2-3 ani si 50k km. Tu ai pus problema la garantie la masini noi, nu la sh, deci vorbim amandoi aiurea in ultimele posturi.

Cat ar vrea kia, sau oricare alt brand mediocru, sa se compare cu marcile premium, aducand in discutie doar niste cifre de performanta asemanatoare, au sanse foarte mici de reusita. O masina nu este cumparata doar pentru cifre.
-4

#36 User is offline   cavaliere 

• Pasionat

Posted 23 January 2018 - 18:47

View PostAFk^, on 23 January 2018 - 18:34, said:

@OPaul, eu te-am intrebat daca ai cumparat masina noua, premium, de 70-100k, si mi-ai raspuns ca ti-ai luat una sh, cu 50k km, deci deduc ca raspunsul tau este nu. Era mai simplu sa zici ca nu, decat sa bagi in discutie o masina veche, de 2-3 ani si 50k km. Tu ai pus problema la garantie la masini noi, nu la sh, deci vorbim amandoi aiurea in ultimele posturi.

Cat ar vrea kia, sau oricare alt brand mediocru, sa se compare cu marcile premium, aducand in discutie doar niste cifre de performanta asemanatoare, au sanse foarte mici de reusita. O masina nu este cumparata doar pentru cifre.

Noaptea mintii.
PAi Kia nici nu vrea sa se compare cu premium, doar sa arate ca vinde o masina cu performante asemanatoare la jumatate de pret si cu o calitate decenta.
Aberezi mult, inteleg de ce, dar fiabilitatea inseamna acelasi lucru fie ca vorbim de 0 km, de 50k km sau 100 k km.
Concluzia e una singura, ca asiaticele sunt ca fiabilitate peste europene si punct.
Premium nu inseamna neaparat ca platesti si fiabilitate. Inseamna doar niste materiale mai bune, niste optiuni, niste motoarele montate altfel, niste sasiuri bune.
2

#37 User is offline   AFk^ 

• Senior

Posted 23 January 2018 - 18:58

@cavaliere, Cine a zis ceva de fiabiliitate?

Este "dovedit" ca asiaticele sunt mult mai fiabile, si fix asta incercam sa spun despre premium, ca nu cumperi doar cifre (marketingul de la kia - comparatia din video-ul respectiv), e facut pentru a iti da impresia ca tu, ca si cumparator, o sa cumperi la jumatate de pret o masina "la fel" ca performante cu una premium. Desi nu prea e premium, doar are performante asemanatoare.

Am aberat pentru ca n-a zis din prima nu, n-am cumparat masina noua de 70-100k si acum ma plang de garantie.

This post has been edited by AFk^: 23 January 2018 - 19:00

-3

#38 User is offline   mcliviu 

• Pasionat

Posted 23 January 2018 - 19:05

De ce va uitati doar la performantele motoarelor? O masina nu inseamna doar motor si 0-100, nu? Modelul asta arata bine, dar deocamdata KIA e tot o marca ce copiaza tot ce prinde. Spatele ala furat de la maserati, si tinuta de drum care nu e asa laudata daca va uitati pe review-uri, demonstreaza ca mai e mult pana departe. Sigur, concurenta e buna, dar haide totusi sa nu o comparam cu porsche...:rolleyes:

This post has been edited by mcliviu: 23 January 2018 - 19:09

2

#39 User is offline   OPaul 

• Fan

Posted 23 January 2018 - 19:09

View PostAFk^, on 23 January 2018 - 18:34, said:

Nu putem vorbi de avantajele/dezavantajele masinilor noi daca nu am cumparat o masina noua ?
Vreau sa imi zici de ce multe firme care nu sunt considerate premium iti ofera o garantie mut mai mare la un pret mult mic fata de brandurile premium ? Daca esti premium nu inseamna ca esti mai fiabil si mai performat ? De ce nu susti idea si cu o garantie pe masura !!! Poate ca nu esti asa de tare cum pretinzi .
1

#40 User is offline   AFk^ 

• Senior

Posted 23 January 2018 - 19:11

@mcliviu, +1
@OPaul, ai dreptate.
-5

Share this topic:

• 11 Pages +
  • 1
  • 2