BMWClub: Kia Stinger GT, masina care ingenuncheaza BMW si Porsche Panamera - BMWClub

Jump to content

• 11 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Kia Stinger GT, masina care ingenuncheaza BMW si Porsche Panamera Rate Topic: -----

#41 User is offline   mcliviu 

• Pasionat
  • Group: Members

Posted 23 January 2018 - 19:15

View PostOPaul, on 23 January 2018 - 19:09, said:

Vreau sa imi zici de ce multe firme care nu sunt considerate premium iti ofera o garantie mut mai mare la un pret mult mic fata de brandurile premium ?

Strategie de marketing, si o modalitate simpla de a asigura banuti din service pe o perioada mai lunga. :thumbsup: Gen ai o problema, iti inlocuiesc pe garantie (daca e cazul), si platesti manopera. Service-ul il faci tot la noi, toti aia 7 ani sau cati or fi.
3

#42 User is offline   ryoraul 

• Pasionat

Posted 23 January 2018 - 19:22

http://www.dexx.ro/i...onali&t=PREMIUM
Sa nu vorbim pe langa cand vine vorba de premium.
0

#43 User is offline   OPaul 

• Fan
  • Group: Contributors

Posted 23 January 2018 - 19:27

View PostAFk^, on 23 January 2018 - 19:11, said:

@mcliviu, +1
@OPaul, ai dreptate.

Eu am intrebat ceva si tu imi zici ca am dreptate ...

View Postryoraul, on 23 January 2018 - 19:22, said:

http://www.dexx.ro/i...onali&t=PREMIUM
Sa nu vorbim pe langa cand vine vorba de premium.

A ramas doar o firma de renume ce nu prea mai inspira si calitate cum era odata :D Glumesc !!!
Era perfect daca BMW ar fii avut o garantie de cel putin 5-6 ani la fel ca si ''competitia'' dar stiu ei mai bine de ce nu ofera mai mult de 2-3 ani.

This post has been edited by OPaul: 23 January 2018 - 19:35

0

#44 User is offline   Mircea-Si 

• Pasionat
  • Interests:BMW

Posted 23 January 2018 - 19:34

Kia Stinger arata foarte bine in realitate, am vazut-o in Coresi Mall la Brasov, e o masina foarte mare. Ca si pret 2.0 benzina turbo 255 cai - aprox 30.000 euro.
2.2 diesel 32.000 euro cu TVA.
Chiar imi face cu ochiul aceasta masina cu toata pasiunea mea pt BMW.
1

#45 User is offline   AFk^ 

• Senior

Posted 23 January 2018 - 19:34

@mcliviu, Sunt greu de inteles strategiile de marketing.

@OPaul, ai dreptate, nu ofera garantie precum concurenta entry level. Stiu ei si stim si noi de ce.

This post has been edited by AFk^: 23 January 2018 - 19:37

0

#46 User is offline   OPaul 

• Fan

Posted 23 January 2018 - 19:40

View PostAFk^, on 23 January 2018 - 19:34, said:

Sunt greu de inteles strategiile de marketing.

Da , se poate numi si asta o strategie de marketing sau alt motiv mult mai plauzibil poate sa fie si din cauza fiabilitatii scazute. Nu vor sa isi lege prea multe masini de cap.
-1

#47 User is offline   AFk^ 

• Senior

Posted 23 January 2018 - 19:47

Si pamantul este plat... si dacii au construit tuneluri pe sub mare neagra... si Kia este mai buna si mai ieftina, chiar cu 40k, decat lamborghini https://youtube.com/...eature=youtu.be conform lor, kia.

Cam asta compari tu, ca si ei...

Ai auzit de chestia aia: "leaga-te de cei mari si puternici ca sa pari si tu mare si puternic"?

This post has been edited by AFk^: 23 January 2018 - 19:52

-2

#48 User is offline   BOASKA 

• Fan

Posted 23 January 2018 - 20:13

View PostOPaul, on 23 January 2018 - 15:51, said:

SI nokia a facut zeci de ani telefoane, unde e nokia acuma si unde e apple ? companie cu 10 ani vechime si experienta in telefoane.
Piata , noi , consumatorii decidem viitorul companiilor , nu vechimea si experienta lor ... Daca BMW incepe sa produca masini din ce in ce mai smen si maine apare o firma noua ce iti ofera aceasi masina , mult mai fiabila si mult mai ieftina , ce faci ? mergi pe bmw ca e bmw, ca are experienta si iti petreci jumatate de viata in service , sau mergi pe noua companie ?
Exemplu foarte bun cu tesla , 0 experienta si vechime ... au intrat direct pe ce marile companii au incercat sa evite cu modele hibride si rahaturi de masini ce merg 50km cu maxim 90km/h pe full electric.
Numele , brandul , traditia incep sa nu isi mai aiba rostul ... eu cumpar si judec ce faci tu acuma nu ce ai facut acu 50 de ani , banii care ii scot din buzunar sunt euro nu marci.

M-am grabit ... ''sau asa zice un studiu ...''
Ce bine ca sunt in conducere oameni care ''stie sa vorbeste si scrie bine'' nu conteaza ca in rest sunt 0/ incapabili pe functile pe care le ocupa ... Macar stiu sa ne minta, sa ne vorbeasca frumos si corect ...

Tu iti cumperi masini pe criteriile dupa care iti iei telefoane cu display mare, rezolutie si procesoare ieftine?

Ma rog poate asa functioneaza la tine, dar asta nu va functiona la restul....
Poate are ssangyong motor de mercedes dar nu se compara cu un ML...

PS.
sunt curios cum va face fata Tesla la o companie de top gen Ferrari
-1

#49 User is offline   BOASKA 

• Fan

Posted 23 January 2018 - 20:26

View Postcavaliere, on 23 January 2018 - 18:10, said:

Land Rover este o marca cu o fiabilitate jalnica, chiar daca o face de zeci de ani. Argument zero.
Tesla e aparuta de cativa ani si totusi face masini fiabile.
Asiaticele oricum sunt mai fiabile decat europenele, asta e clar. Fiecare cu targetul sau.

Ceva genul : Compari masina de spalat samsung cu tractorul john deere :thumbsup:
-1

#50 User is offline   OPaul 

• Fan

Posted 23 January 2018 - 20:40

View PostBOASKA, on 23 January 2018 - 20:13, said:

Tu iti cumperi masini pe criteriile dupa care iti iei telefoane cu display mare, rezolutie si procesoare ieftine?

Ma rog poate asa functioneaza la tine, dar asta nu va functiona la restul....
Poate are ssangyong motor de mercedes dar nu se compara cu un ML...

PS.
sunt curios cum va face fata Tesla la o companie de top gen Ferrari

Sa inteleg ca nu iti cumperi o masina pentru specificatile si performantele pe care le are .. O iei asa doar de brand , daca brandul a decazut si este gata de el tu continui sa o cumperi si sa zici in gura mare ''da mah e fain de tot lexus dar bmw e bmw'', am dat un exemplu, cred ca mai bine as fii zis de saab :D

Companiile aste de top sunt praf ... ele stau sub mana protectoare a ''micilor'' companii care vand masini ieftine si multe. Ferrari , Rolls , Bentley , Lamborghini , etc toate sunt cumparate, nu ar fii rezistat daca erau independente.

In plus de asta eu nu am comparat masinile , doar servicile care le ofera brandurile ce nu sunt in categoria ''premium'' ...
Nu stiu de ce tot se mai gaseste cate unu sa imi zica ca bah cum de iti permiti tu sa compari o kia cu BMW ... Tesla una din cele mai noi firme de pe piata a dat lovitura si acuma se poate compara cu marile companii constructoare de masini ...

View PostAFk^, on 23 January 2018 - 19:47, said:

Si pamantul este plat... si dacii au construit tuneluri pe sub mare neagra... si Kia este mai buna si mai ieftina, chiar cu 40k, decat lamborghini https://youtube.com/...eature=youtu.be conform lor, kia.

Cam asta compari tu, ca si ei...

Ai auzit de chestia aia: "leaga-te de cei mari si puternici ca sa pari si tu mare si puternic"?

COMPAR SERVICILE NU MASINILE...

This post has been edited by OPaul: 23 January 2018 - 20:58

2

#51 User is offline   seaman 

• Pasionat

Posted 23 January 2018 - 20:43

View PostMuscleMike, on 23 January 2018 - 16:39, said:

Ce chestie...au luat masina de top de la modelul stinger si l-au comparat cu modele de baza (sa nu zic chiar cele mai de jos) de la concurenta...

Ti se pare ca Seria 6 si Panamera sunt modele de baza ? Seria 1-3 cu motoare de 2L ce sunt atunci ?
0

#52 User is offline   ryoraul 

• Pasionat

Posted 23 January 2018 - 20:46

La a fi supraevaluata?
0

#53 User is offline   AFk^ 

• Senior

Posted 23 January 2018 - 21:02

View PostOPaul, on 23 January 2018 - 20:40, said:

COMPAR SERVICILE NU MASINILE...

Pai daca compari serviciile, nu masinile, de ce Kia Stinger GT "ingenuncheaza" BMW si Porche?

Ce "ingenuncheaza" mai exact? Sau acum o dam la intors cand nu avem argumente?

Te intrebi de ce vine "unu si altu" sa te intrebe cum de poti compara kia cu bmw, pai daca tu scrii in titlu ca una bucata masina "ingenuncheaza" alta bucata masina, care de fapt nici macar nu sunt in aceeasi categorie, nu e normal sa ne indoim de logica ta?

This post has been edited by AFk^: 23 January 2018 - 21:04

-1

#54 User is offline   OPaul 

• Fan

Posted 23 January 2018 - 21:11

Eu am vorbit cu tine despre alt subiect ... Titlul s-a potrivit cu afirmatile celor de la KIa si am postat aici testul lor. Nu sunt pro kia si nu am venit aici sa conving pe nimeni de lucrul asta. Discutia pur si simplu a deraiat catre alte subiecte , nu stiu de ce tu ai ramas cuplat pe titlul topicului , e ceva normal ca aici pe forum sa discuti de mancare cand titlul zice ''ce ulei sa bag in motor''
2

#55 User is offline   AFk^ 

• Senior

Posted 23 January 2018 - 21:13

Fake news.
-5

#56 User is offline   OPaul 

• Fan

Posted 23 January 2018 - 21:21

Nu e nimic fake , titlul reprezinta exact ce arata Kia in clip.

Tot timpul am zis de Servicii si de Asiatice , nu stiu cum ati ajuns la concluzia ca eu compar kia cu bmw sau panamera :D In clip se compara masinile si aici a inceput fiecare cu ce il taie capul.
0

#57 User is offline   AFk^ 

• Senior

Posted 23 January 2018 - 21:35

Pai nu despre asta era topicul? Ca titlu si video face referire la comparatia intre kia, panamera si seria 6, video la fel, nu despre serviciile si fiabilitatea asiaticelor...
-1

#58 User is offline   BOASKA 

• Fan

Posted 24 January 2018 - 15:48

Haideti sa o luam invers, cel mai ieftin model kia vs cel mai ieftin model porsche 2018
-1

#59 User is offline   OPaul 

• Fan

Posted 24 January 2018 - 15:54

Nu are nici o logica , nu este correct si nu stiu unde vrei sa ajungi cu asta ... Dar continua si sa vedem ce iasa .
0

#60 User is offline   BOASKA 

• Fan

Posted 24 January 2018 - 16:10

View PostOPaul, on 24 January 2018 - 15:54, said:

Nu are nici o logica , nu este correct si nu stiu unde vrei sa ajungi cu asta ... Dar continua si sa vedem ce iasa .

Asa ca sa nu mai vorbim de GT, ca toti fac GT-uri, si toyota are GT dar nu stiu de ce....

Pai sa luam un un GT3 de la Lexus model 2017 sau un Porsche gt3 acelasi an sa pun si un mercedes Gtr, sa mai continui?
Vorbim de masini din gama supersport? Ma doare in cur de garantia de 7 ani, ma intereseaza performantele de top, daca am bani imi cumpar in fiecare an tot ce apare nou pe piata, ca la telefoane nu? Poate ptr unii banii sunt maculatura, coteii travestiti nu sunt inclusi in club.....

PS.
Asteptam sa ne spui si tu ce vrei de fapt? Si despre ce vorbeai cu colegul mai devreme, pe cine ingenuncheaza sau ce cacat de garantie vrei de la o masina de 500cp? 12 ani?
0

Share this topic:

• 11 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic