Jump to content

Kia Stinger GT, masina care ingenuncheaza BMW si Porsche Panamera


OPaul

Recommended Posts

adevarul e ca la Kia si Hyundai nu le pica nimic 4-5( si faci peste 1000.000) ani indiferent ce faci cu ele . ( inafara de piese de directie daca esti animal si mergi prin hartoape ). la bmw, mercedes, audi ba pica una, ba alta.

acuma depinde fiecare ce vrea. dar eu zic ca esenta e sa ai o masina care se te duca , sa nu bagi bani in ea si te poti bizui pe ea.

koreenii vin din spate f f tare. in schimb japonezii s-au cam oprit undeva 10-25 de ani in urma. ( a se vedea motoarele EJ de pe subaru, nemodificate de 25 de ani , care varianta stock nu tine mai mlt de 20-25.000 km).

focus rs are probleme mari la pistonul 4 si garnitura de chiulasa.

in schimb nu am auzit pe nimeni sa se planga de kia, hyundai sau......dacia. cu totii cunoastem daciari care fac peste 100.000 km fara sa bage un ban in masina.

Edited by kalinka
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

adevarul e ca la Kia si Hyundai nu le pica nimic 4-5( si faci peste 1000.000) ani indiferent ce faci cu ele . ( inafara de piese de directie daca esti animal si mergi prin hartoape ). la bmw, mercedes, audi ba pica una, ba alta.

acuma depinde fiecare ce vrea. dar eu zic ca esenta e sa ai o masina care se te duca , sa nu bagi bani in ea si te poti bizui pe ea.

koreenii vin din spate f f tare. in schimb japonezii s-au cam oprit undeva 10-25 de ani in urma. ( a se vedea motoarele EJ de pe subaru, nemodificate de 25 de ani , care varianta stock nu tine mai mlt de 20-25.000 km).

focus rs are probleme mari la pistonul 4 si garnitura de chiulasa.

in schimb nu am auzit pe nimeni sa se planga de kia, hyundai sau......dacia. cu totii cunoastem daciari care fac peste 100.000 km fara sa bage un ban in masina.

 

Se pare ca si japonezii de la Mazda fac ceva nemaivazut - motoare pe benzina cu aprindere prin compresie si bujii - cautati Skyactive X .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mda...o dam inainte ca Mercedes, BMW, AUdi nu mai sunt ce au fost...corect...dar nici Kia nu e ce se vrea sa fie.

 

Hai sa facem un experiment: uitati-va doar de la secunda 50 pana la 1:20sec , nu va uitati la altceva nici inainte nici dupa...si spuneti-mi daca a-ti mai cumpara masina ...eu unul mai bine iau un 335i E92 LCI decat Stingerul ala...

 

 

 

Masina care ingenuncheaza BMW si Porsche... rolleyes.gif

  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Is deacord ca nu se mai fac masinile de altadata dar inca nu am vazut un seria 6 sau Panamera (am facut testdrive cu 4x Panamera Turbo inainte sa iau Cayenne-ul) pe care le ingenuncheaza Stingerul sa aibe problemele cu bordul in modul ala (ma refer la Stinger)... C class e totusi un entry level ... Edited by MuscleMike
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

@MuscleMike - cred ca e mult mai penibil cum scartaie toate plasticurile alea din bord si consola la BMW si Mercedes , in filmuletele prezentate mai inainte .

Pai aia e noua nouta, probabil in 50km km ajunge la aceleasi zgomote, daca nu mai rau.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Mda...o dam inainte ca Mercedes, BMW, AUdi nu mai sunt ce au fost...corect...dar nici Kia nu e ce se vrea sa fie.

 

Hai sa facem un experiment: uitati-va doar de la secunda 50 pana la 1:20sec , nu va uitati la altceva nici inainte nici dupa...si spuneti-mi daca a-ti mai cumpara masina ...eu unul mai bine iau un 335i E92 LCI decat Stingerul ala...

 

 

 

Masina care ingenuncheaza BMW si Porsche... rolleyes.gif

eu am vazut tot videoclipul in afara de alea 30 secunde nu prea au fost plangeri.. sincer prefer o masina care sa faca asa dar sa nu am probleme mecanice :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mda...o dam inainte ca Mercedes, BMW, AUdi nu mai sunt ce au fost...corect...dar nici Kia nu e ce se vrea sa fie.

 

Hai sa facem un experiment: uitati-va doar de la secunda 50 pana la 1:20sec , nu va uitati la altceva nici inainte nici dupa...si spuneti-mi daca a-ti mai cumpara masina ...eu unul mai bine iau un 335i E92 LCI decat Stingerul ala...

 

 

 

Masina care ingenuncheaza BMW si Porsche... rolleyes.gif

 

 

 

Totusi uiti un aspect esential, faptul ca aceasta Kia costa sub jumate din pretul celorlalte.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mda...o dam inainte ca Mercedes, BMW, AUdi nu mai sunt ce au fost...corect...dar nici Kia nu e ce se vrea sa fie.

 

Hai sa facem un experiment: uitati-va doar de la secunda 50 pana la 1:20sec , nu va uitati la altceva nici inainte nici dupa...si spuneti-mi daca a-ti mai cumpara masina ...eu unul mai bine iau un 335i E92 LCI decat Stingerul ala...

 

 

 

Masina care ingenuncheaza BMW si Porsche... rolleyes.gif

 

La 20.000 km iti sare consola prin masina si airbag-ul zdrangane la rece si la gropi.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

arata urat interiorul la kia, f30 si C klass arata mult mai bine, si mai da-o dreacu cu scartaiala ca nu ma frec pe trimurile de la consola, am uitat cu totii cand ne curgeau balele la o pisicuta sau un e46, care tot 35.000 costa bucata, cat face si un f30 acum dar plin cu butoane si senzori full pentru pretentiosi
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte amuzat cum se vorbeste de Bmw si a sa calitate premium. Premium si Bmw? Premium la ce? Interioarele sunt josnice, lasati Mercedes ca la Mercedes nu te trezesti cu consola centrala in mana cum e cazul la seria 7. Ce e premium la Bmw? Un rahat de motor de 2 litri diesel care suna ca un tractor?

Plasticele din masini gen x1 care zici ca au fost facute din jucarii chinezesti topite. Nu stiu ce e cu Kia asta dar pare interesanta insa sunt amuzat la maxim despre Bmw si calitate? Care? Poate un 7 ar individual ca in rest pentru banii ceruti sunt de toata jena, rade Mercedes si cu curu’ de ei.

Faceti un test pentru cei cu F uri. Apasati pe trimuri ca in filmuletele de mai jos:

 

Te invit la mine in F10 sa apesi pe ce vrei tu.Probabil un f10 facut ptr Romania si fara prea multe optionale are belele dar iti arat si mercedes ptr Romania cu plastice de toata jena.

Link to comment
Share on other sites

Ultimile modele de E si C class + alte modele care le impart platforma sunt de toata jena , indifferent ca e din Germania sau Romania. Cel putin asa mi se pare mie in comparatie cu un BMW din acelasi an si clasa. Arata futurist dar materialele sunt inferioare fata de modelele anterioare.

 

PS in 2013 eram la un atelier de pus folie si acolo era un tip cu un Chayanne care a inceput sa faca spume cand a vazut cum erau prinse panourile de la usi si ce material ieftin erau acolo , a zis ca nu a crezut ca poate sa fie mai mizerabil fata de Mercedes ML (masina anterioara)

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

 

 

PS in 2013 eram la un atelier de pus folie si acolo era un tip cu un Chayanne care a inceput sa faca spume cand a vazut cum erau prinse panourile de la usi si ce material ieftin erau acolo , a zis ca nu a crezut ca poate sa fie mai mizerabil fata de Mercedes ML (masina anterioara)

 

Ce material ieftin e pe usi...? E piele... dry.gif

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.