Jump to content

Kia Stinger GT, masina care ingenuncheaza BMW si Porsche Panamera


OPaul

Recommended Posts

 

COMPAR SERVICILE NU MASINILE...

 

 

Pai daca compari serviciile, nu masinile, de ce Kia Stinger GT "ingenuncheaza" BMW si Porche?

 

Ce "ingenuncheaza" mai exact? Sau acum o dam la intors cand nu avem argumente?

 

Te intrebi de ce vine "unu si altu" sa te intrebe cum de poti compara kia cu bmw, pai daca tu scrii in titlu ca una bucata masina "ingenuncheaza" alta bucata masina, care de fapt nici macar nu sunt in aceeasi categorie, nu e normal sa ne indoim de logica ta?

Edited by AFk^
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am vorbit cu tine despre alt subiect ... Titlul s-a potrivit cu afirmatile celor de la KIa si am postat aici testul lor. Nu sunt pro kia si nu am venit aici sa conving pe nimeni de lucrul asta. Discutia pur si simplu a deraiat catre alte subiecte , nu stiu de ce tu ai ramas cuplat pe titlul topicului , e ceva normal ca aici pe forum sa discuti de mancare cand titlul zice ''ce ulei sa bag in motor''
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu e nimic fake , titlul reprezinta exact ce arata Kia in clip.

 

Tot timpul am zis de Servicii si de Asiatice , nu stiu cum ati ajuns la concluzia ca eu compar kia cu bmw sau panamera :D In clip se compara masinile si aici a inceput fiecare cu ce il taie capul.

Link to comment
Share on other sites

Nu are nici o logica , nu este correct si nu stiu unde vrei sa ajungi cu asta ... Dar continua si sa vedem ce iasa .

 

Asa ca sa nu mai vorbim de GT, ca toti fac GT-uri, si toyota are GT dar nu stiu de ce....

 

Pai sa luam un un GT3 de la Lexus model 2017 sau un Porsche gt3 acelasi an sa pun si un mercedes Gtr, sa mai continui?

Vorbim de masini din gama supersport? Ma doare in cur de garantia de 7 ani, ma intereseaza performantele de top, daca am bani imi cumpar in fiecare an tot ce apare nou pe piata, ca la telefoane nu? Poate ptr unii banii sunt maculatura, coteii travestiti nu sunt inclusi in club.....

 

PS.

Asteptam sa ne spui si tu ce vrei de fapt? Si despre ce vorbeai cu colegul mai devreme, pe cine ingenuncheaza sau ce cacat de garantie vrei de la o masina de 500cp? 12 ani?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De cat sa tot te legi de tot felu de rahaturi si sa aberezi mai bine vezi ce masina de top iti cumperi de la BMW cu 20.000 euro si ce masina iti iei de la asiatici cu aceasi suma + dotari si servicii client.

 

Nu are rost sa vorbim de avione si masini supersport schimbate in fiecare an.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Instalatia de top Rockford Fosgate de pe Mistubishi Outlander nou nout, aproape ar fi sunat frumos, dar baraiau plasticele in toata masina mai tare ca volumul audio. Crezi ca a pasat cuiva de la Mistsubishi? Asta nu s-a intamplat niciodata la BMW. Iar integrarea electronicelor la bord a fost un fel de chinezareala... errr, japonezeala... Ceea ce mai nou e acelasi lucru aproape. Niciodata nu s-a ridicat nimic la masina aia la nivelul oricarei marci europene. Nu vreau sa incep cu motorul proiectat cu 30 de ani in urma... sau cutia de viteze automata depasita... Sau consumul (2,4l Benzina) care trecea mult peste 650i. Dar macar aproape intra prin tufisurile in care vroiam eu sa nu ajung cu alta masina.
Link to comment
Share on other sites

Niste plastice ieftine, ai mecanici destui in romania, preturile la manopera sunt extrem de mici asa ca eu personal nu am nevoie de serviciile kia... nici nu ma dau pe spate si nici kia sportage nu este x5.....

Ideea e alta la BMW platesti sigla si ceva tehnologie mai meseriasa, problema e ca usor usor incep si altii sa vina din spate.Acum da 100.000 eur pe ceva misto sau 40.000 eur pe o Kia care se apropie de acel ceva misto, merita diferenta de 60.000?Sigur daca arunci banii pe geam si vrei sa vada lumea la mall ce jmecher esti alegi altceva.

de vazut si

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=tSWQTkbTYIQ

Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Niste plastice ieftine, ai mecanici destui in romania, preturile la manopera sunt extrem de mici asa ca eu personal nu am nevoie de serviciile kia... nici nu ma dau pe spate si nici kia sportage nu este x5.....

 

Aici trebuie sa iti dau dreptate , la fel si la Romulus ... Unele modele asiatice nu stau prea bine cu plasticile din interior , dar din punct de vedere a technologiei si a dotarilor (fiabilitate ( doar din ce am auzit ca nu am avut cum sa testez lucrul asta) sunt acolo cu marcile premium , si avand in vedere diferenta de pret nu poti sa zici ca ai facut o alegere proasta daca ai ales o asiatica vs European premium.

 

Daca vrei limuzina e clar ca trebuie sa te indrepti spre lexus sau europene , dar daca vrei ceva pana in 20.000, eu zic ca iesi mai bine cu o asiatica.

La fel si daca vrei un SUV mai potent, poti sa uiti de europene, genul de om care foloseste un SUV cum trebuie nu o sa il vezi cu Porsche , BMW , Mercedes , Audi ... O sa il vezi cu o asiatica sau in cel mai rau caz cu o englezoaica batrana sau un G class... In rest Asiatice peste Asiatice cand vine vorba de 4x4 si exploatare in conditii grele (sau Lada :D )

Link to comment
Share on other sites

Kia/Hyundai au recrutat ingineri de top de la marcile germane. Albert Biermann - seful divizei M, Schreyer de la Audi si altii. Au inceput sa imbunatateasca dinamica, sa le faca mai placute la condus.

De aici tot know-how-ul. Stinger, N30i sunt doar inceputul. Pb mai sunt si alte modele pe teava.

Stinger e din segmentul Seria 4, Audia A5. Chiar daca e mai rapida decat Panamera, seria 6 nu se compara la capitolul dotari, calitate, imagine. Seriile alea de sus vin cu alte calitati in plus importante pt publicul lor tinta. Experienta sales/after-sales. Mergi la Kia si mergi la Porsche si vezi.

 

Concurenta e binevenita, in folosul cumparatorilor.

Eu vad marcile de prestigiu ca traiesc pe seama renumelui din trecut. Din dorinta de-a creste vanzarile incearca sa-i multumesca pe toti si devin niste electrocasnice, sufragerii pe roti. Apesi pe buton si face treaba. Pericolul e ca toate converg spre asa ceva si-si pierd identitatea(practica, nu sloganuri de marketing). Firmele care vor sti sa se diferentieze vor avea de castigat pe viitor. Un exemplu: Kia/Hyundai/Honda/Renault ofera de exemplu si masini pentru pasionati la preturi normale(nu cat 2 apartamente in Bucuresti). In marea asta de auto/adaptive/paket/parapaket...

Edited by mike2005
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

stingeru' era mai interesant daca era mai ieftin; nu chiar 25k cum zicea cineva, n-ai cum 360 de cai si dotarile alea la 25k, da' pe la 34-35 era interesant.

 

totusi prevad ca pretul ei va evolua ca la android vs apple: la apple nu scade deloc valoarea decat dupa lansarea urmatorului model, la android, oricare ar fi el, chiar si s8, dupa 6-7 luni deja il vezi in oferta la emag. asa ma astept si stinger sa aiba discounturi cat sa ajunga la 35k peste un an, doi, eventual inainte de primul facelift.

 

astia prin review-uri ziceau ca e ok, dar cam barca in curbe si cam boring asa ca feeling, in general.

arata ft bine, totusi.

 

zicea cineva m second la banii aia. as fi de acord doar cu M2 (care oricum e alta clasa) pt ca are N55 (ft modificat de inginerii de la M, dar nu suficient cat sa fie un S), nu motor "real" de M, a carui denumire incepe cu S. eu n-as da banii aia pe o masina fara garantie cu motor Sxx.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

stingeru' era mai interesant daca era mai ieftin; nu chiar 25k cum zicea cineva, n-ai cum 360 de cai si dotarile alea la 25k, da' pe la 34-35 era interesant.

 

totusi prevad ca pretul ei va evolua ca la android vs apple: la apple nu scade deloc valoarea decat dupa lansarea urmatorului model, la android, oricare ar fi el, chiar si s8, dupa 6-7 luni deja il vezi in oferta la emag. asa ma astept si stinger sa aiba discounturi cat sa ajunga la 35k peste un an, doi, eventual inainte de primul facelift.

 

astia prin review-uri ziceau ca e ok, dar cam barca in curbe si cam boring asa ca feeling, in general.

arata ft bine, totusi.

 

zicea cineva m second la banii aia. as fi de acord doar cu M2 (care oricum e alta clasa) pt ca are N55 (ft modificat de inginerii de la M, dar nu suficient cat sa fie un S), nu motor "real" de M, a carui denumire incepe cu S. eu n-as da banii aia pe o masina fara garantie cu motor Sxx.

La 35k ar rupe. S-ar suprapune cu segmentul : Passat, Seria 3, Mazda 6, Talisman...

Despre faptul ca e boring si barca, e un grand tourer(erau niste interviuri cu Biermann si altii). Adica o masina spatioasa eleganta pt distante mari si cu o tenta sportiva. Plus ca masinile asiatice sunt oferite in cateva configuratii limitate. Pb din motive de eficienta. Posibil ca publicul tinta pt asemenea masini sa nu fie asa hardcore si sa aprecieze mai mult comfortul.

 

M second ar fi o optiune. Dar din ce-am mai vazut nu prea stralucesc la capitolul fiabilitate motoarele M. Si cu garantie la noi in tara nu-s in stare sa repare nici motoare normale dar un M. Numeri pe degete service-urile unde chiar stiu ce fac. Din oferta actuala de la BMW cred ca M2 ramane cel mai aproape de spiritul clasic. Ma gandeam la un M2 nou dar la banii aia ai Porsche Cayman/Boxster cu optiunile esentiale(PASM,LSD,Chrono,20",scaune sport plus). Motor central, altfel se simte masina. Plus Porsche stau mai bine la fiabilitate.

 

Ca tot vorbim, am zarit azi pe strada un Hyundai i30N. Suna chiar bine, statea bine lipit de drum.

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

Ideea e alta la BMW platesti sigla si ceva tehnologie mai meseriasa, problema e ca usor usor incep si altii sa vina din spate.Acum da 100.000 eur pe ceva misto sau 40.000 eur pe o Kia care se apropie de acel ceva misto, merita diferenta de 60.000?Sigur daca arunci banii pe geam si vrei sa vada lumea la mall ce jmecher esti alegi altceva.

de vazut si

 

 

 

https://www.youtube....h?v=tSWQTkbTYIQ

 

Cred ca mai mult platesti sigla pentru ca la tehnologie.....in AMS fac un comparativ intre seria 7 si noul S-klasse ....sunt blanzi baietii cu BMW ca trebuie dar la tehnologie.....Mercedes a venit cu noul diesel cu 6 in linie,masina hybrid cu instalatie electrica pe 48 V si incet o sa treaca toate clasele pe 48 volti.Am faruri xenon adaptive pe Octavia noua si a costat 22k euro.Noua.

Edited by dorubimotoru
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte amuzat cum se vorbeste de Bmw si a sa calitate premium. Premium si Bmw? Premium la ce? Interioarele sunt josnice, lasati Mercedes ca la Mercedes nu te trezesti cu consola centrala in mana cum e cazul la seria 7. Ce e premium la Bmw? Un rahat de motor de 2 litri diesel care suna ca un tractor?

Plasticele din masini gen x1 care zici ca au fost facute din jucarii chinezesti topite. Nu stiu ce e cu Kia asta dar pare interesanta insa sunt amuzat la maxim despre Bmw si calitate? Care? Poate un 7 ar individual ca in rest pentru banii ceruti sunt de toata jena, rade Mercedes si cu curu’ de ei.

Faceti un test pentru cei cu F uri. Apasati pe trimuri ca in filmuletele de mai jos:

 

Edited by AlexChris
  • Like 8
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Adevarata treaba cu plasticurile, scaune, bord, si in special volanul face ca in acel video si imi vine sa-l rup in doua cand iau viraje.

La seria 7 f01, sa moara bibi de am bagat vreodata de seama plasticele.

Ce e drept si pielea la f-uri in general este PRAF! Nappa ce e mai buna in rest Jalnica.

 

Sunt foarte amuzat cum se vorbeste de Bmw si a sa calitate premium. Premium si Bmw? Premium la ce? Interioarele sunt josnice, lasati Mercedes ca la Mercedes nu te trezesti cu consola centrala in mana cum e cazul la seria 7. Ce e premium la Bmw? Un rahat de motor de 2 litri diesel care suna ca un tractor?

Plasticele din masini gen x1 care zici ca au fost facute din jucarii chinezesti topite. Nu stiu ce e cu Kia asta dar pare interesanta insa sunt amuzat la maxim despre Bmw si calitate? Care? Poate un 7 ar individual ca in rest pentru banii ceruti sunt de toata jena, rade Mercedes si cu curu’ de ei.

Faceti un test pentru cei cu F uri. Apasati pe trimuri ca in filmuletele de mai jos:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.