Jump to content

Kia Stinger GT, masina care ingenuncheaza BMW si Porsche Panamera


OPaul

Recommended Posts

Tu nu realizezi ca seria 4 cu motor de 2.0L benzina si 252cp/350Nm scoate ac. timp cu un 3.3L de 370cp/510Nm ???? Nu iti dai seama ca pe viraje seria 4 este considerabil mai bun, ca doar acolo recupereaza, in linie dreapta 100% Stinger este mai rapid (+120cp). Ac. poveste si cu X3 vs Stinger. Las-o draq de chinezarie, nu o mai ridica in slavi !

 

Zonda R costa peste 1.6 mil, pe Nurburgring 911 GT2 RS scoate timp mai bun si costa sub 300mii.

Edited by ionut_marius
  • Like 6
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Dar nu am comparat Kia cu M , am postat aici doar comparatia lor si am asteptat fiecare cu parerea lui. (PUNCT)

 

AM zis doar ca acel STinger avand in vedere pretul si ce ofera, per TOTAL este mai Ok de cat un M ... Normal ca un M3/4 este mai agil si o sa scoata un timp mai bun ... Dar in viata reala asta conteaza mai putin. De ex pe mine ma intereseaza ce timp scot pe un traseu de +200km , nu ca il fac pe unu in linie dreapta de la un semafor la altul.

 

Daca un M ar fii avut acelasi pret cu Stinger era de stat, de comparat si normal ca STinger ar fii iesit pe minus (cu mult chiar) dar avand in vedere pretul nu isi au rost comparatile de genu. Chiar daca pretul este dublu fata de un Stinger , nu e si de 2 ori mai bun sau sa scoata un timp de 2 ori mai bun.

M3/4 , C63 , RS4 astea da , poti sa le compari cum vrei ca diferentele de pret nu sunt asa de mari.

 

PS: Te las sa te urci in M4 si cu diferenta de pret dintre Stinger si M4 imi inchiriez un sofer care te mananca pe un circuit.

Dar nu suntem piloti sa traim din secunde pe circuit...

  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

No offence, dar comparatiile acestea pe cifre sunt asemenatoare cu jocurile, poate uitate de unii, si necunoscute de catre altii, din anii 90, cu acele surprize de la gumele turbo, gen 0-100, nu stiu ce viteza pe nurburgring, de parca in traficul zilnic se circula in mod racing (bine, mai sunt cretini).

 

Pe langa orice cifre, date tehnice, care sunt obtinute in conditii ideale de piloti profesionisti, alegerea unui anumit automobil tine de mai multe variabile: buget, feeling, imaginea marcii, paareri personale, sentimente de confort, siguranta, prestigiu, etc.

 

Este incorect sa spunem ca Stinger ingenuncheaza bmw si porsche panamera (la pret si costuri de intretinere clar le surclaseaza), le fel cum alte modele pot fi mai mult sau mai putin reusite la alte capitole.

 

Pentru mine imbucurator este faptul ca a aparut stinger, a aparut alfa romeo giulia/stelvio, niste masini fun, cu personalitate, cu dotari suficiente, si care tintesc ceva mai sus, spre zona bmw-audi-mercedes, ceea ce pentru mine, ca si consumator, nu este decat benefic. Am vazut masina expusa intr-un mall, iar la cateva zeci de metri era un arteon, si mie personal mi-a placut kia, dpdv design cel putin.Ca unii vor prefera stinger in detrimentul unei serii 3/a5 sau arteon, (acolo sunt bugetele) este alegerea lui personala, si nu trebuie sa justifice.

Edited by Eugen B
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg cum cineva poate vb de personalitate, fun, feeling etc doar in baza unuor fotografii si un test de toata jena. Nu inteleg cum cineva poate spune despre Kia ca tinteste spre premium ? Voi cand ati urcat ultima data intr-un Sportage sau Sorento. Calitatea interiorului este jalnica, mult sub Mazda CX5 sau Ford Kuga, CRV spre exemplu. Ac. din urma nu tintesc spre premium. Si pe Duster poti pune piele, camere 360, mai conteaza si calitatea.

 

De ce este Stinger-ul o masina mult mai ieftina, pt ca este o masina mediocra, o masina care nu exceleaza la absolut niciun capitol. Intr-adevar, viata de zi cu zi difera de cea din teste sau de pe hartie etc, dar o masina rapida, cu 370cp, care se comporta pe viraje mai prost decat un suv, ma lasa rece.

 

Daca pt voi sportivitatea se rezuma la 0-100km/h si premium inseamna doar dotari inseamna ca Stinger-ul a fost facut pt cei ca voi. Da, este ieftin cmparat cu un M4(desi nu suporta comparatie) si poate scump comparat cu un Arteon/A5 2.0tfsi sau seria4 30i (2.0L).

Edited by ionut_marius
  • Like 7
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca nici tu nu ai fost intr-un Stinger GT incat sa il afunzi asa de tare .

Daca masinile au pretul asa de diferit de ce incerci sa le tot compari si sa ne areti ca este mai bun un M3/4 ? Stim ca un M fie el si M1 este mai bun de cat un Stinger la multe capitole , dar nu si la capitolul buzunar + in viata de reala...

Nu noi comparam aici masinile la secunda si nu stiu de ce ne acuzi pe noi ca am fii rezumat o masinina doar cum se comporta de la 0-100 avand in vedere ca tu ai venit cu statisticile de genu. Tu vii cu ele si dupa tu acuzi (esti bun in parlament , mare figura)

 

Am impresia ca te invarti in jurul cozii si incepi sa si musti.

 

Nu mai continua comparatia ca nu isi are locul, nu cand este o diferenta de cel putin 30.000 euro intre ele.

 

PS: BMW sa scoata o masina la acelasi pret ca si Stinger trebuie sa o faca din carton. Nici in BMW nu ai piele adevarata si plasticuri de inalta calitate , doar ca sunt prinse mai bine si nu zdrangane asa de tare.. Asta este valabil pentru majoritatea masinilor premium.

Edited by OPaul
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Toti "ne-am luat" de @OPaul, probabil din cauza titlului, dar el nu are nicio vina ca cei de la Kia isi compara troacele cu panamera, bmw si lamborghini. Doar marketing de rahat, la care multi pun botu'. Edited by AFk^
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

El doar incearca sa ne convinga de ceva

 

@OPaul de ce nu schimbi masina cu ceva de genu, mai ieftin si iti ofera probabil aceleasi satisfactii ? daca bine am inteles din posturile anterioare

 

Muncesc intr-o tara unde asiaticele sunt la putere, dar nu cele scumpe de genu acestei masini, foarte rar vezi o asiatica scumpa pe drum(exceptand cele premium lexus si care se mai apropie de premium, infiniti parca) de la hyundai parca mai vezi cate un genesis insa de la kia mai nimic, un coleg bastinas a pomenit odata de pretul de la equus, a spus asa, nu pot sa dau atatia bani pe o kia, am fost in asiatice, am condus de cateva ori dar nu mau atras, cand am schimbat chevy ma uitam si dupa azera sau genesis(daca gaseam la pret bun), dupa un an jumate de cand conduc chargerul ma bucur ca nu am gasit asiatica sa imi placa

Fiabilitatea lor e recunoscuta pt ca ei nu schimba mai nimic ani de zile, doar la desing, suspensii/motorizari rar se ating sa schimbe, un coleg a schimbat la un avalon motorul dupa 650k km, altul are pe land cruiser(V8) peste 800k km benzinare ambele, no sa vezi europene benzinare la km astia :))

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

El doar incearca sa ne convinga de ceva

 

@OPaul de ce nu schimbi masina cu ceva de genu, mai ieftin si iti ofera probabil aceleasi satisfactii ? daca bine am inteles din posturile anterioare

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Daca am Rolls sau Dacia nu pot sa accept si sa vad ca mai sunt si alte alternative ? Daca vrei ceva rapid si nu ai bani de M, iti cumperi Dacie sau cauti si alte alternative care se incadreaza in bugetul tau de achizitie si de intretinere ?

De ce nu ti-ai luat un Mercedes G class 6x6,(mult mai potent de cat orice alta masina de pe piata ) Drumuri ai pentru masina aia, benzina ii mai ieftina de cat apa , de ce ? Iti zic eu , Nu ai BANI , si ai cautat ce-a mai buna alternativa care se potriveste pentru bugetul tau. STinger este masina pentru exact acelasi gen ... NU am bani de M dar vreau totusi o masina mica cu motor mare si jucausa.

Tara in care lucrezi copiaza SUA din toate punctele de vedere dar au si cu ce , diesel nu gasesti numai la masinile de mare tonaj, SUV doar asiatice/americane si in rest cine are bani se indreapta spre Europene ca sunt mai exotice de cat asiaticele de care sunt acriti.

 

Totusi sa fim realisti, Stingeru este peste multe opel,fiat,peugeot,renault sau mai stiu eu ce masini europene din clasa medie exista ... Ce cred ca alea sunt de comparat cu Stinger si nu M sau alte avioane .

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tocmai sa dublat pretul la benzina, e mai scumpa ca apa

 

Nu ma vad conducand un suv vreodata, sunt fanul sedanurilor si asa voi ramane, urasc break-urile, h sunt un compromis in care m-as urca la nevoie, gt ma face sa intorc, capul si doar atat, in ceea ce priveste bani fiecare decide cat vrea sa investeasca intr-o masina, sunt persoane care sti ca au conturi care le permit sa achizioneze masini luxoase si totusi nu o fac, nu pretul unui charger V8 m-a impiedicat in achizitia lui

 

Cat despre stinger vom vedea ce va face, e o masina noua, vom vedea in cativa ani daca va fi o reusita sau nu, piata va decide asta, inca nu am vazuto pe drum, in zilele urmatoare o sa intru in showroom la kia sa o vad

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg cum cineva poate vb de personalitate, fun, feeling etc doar in baza unuor fotografii si un test de toata jena. Nu inteleg cum cineva poate spune despre Kia ca tinteste spre premium ? Voi cand ati urcat ultima data intr-un Sportage sau Sorento. Calitatea interiorului este jalnica, mult sub Mazda CX5 sau Ford Kuga, CRV spre exemplu. Ac. din urma nu tintesc spre premium. Si pe Duster poti pune piele, camere 360, mai conteaza si calitatea.

 

De ce este Stinger-ul o masina mult mai ieftina, pt ca este o masina mediocra, o masina care nu exceleaza la absolut niciun capitol. Intr-adevar, viata de zi cu zi difera de cea din teste sau de pe hartie etc, dar o masina rapida, cu 370cp, care se comporta pe viraje mai prost decat un suv, ma lasa rece.

 

Daca pt voi sportivitatea se rezuma la 0-100km/h si premium inseamna doar dotari inseamna ca Stinger-ul a fost facut pt cei ca voi. Da, este ieftin cmparat cu un M4(desi nu suporta comparatie) si poate scump comparat cu un Arteon/A5 2.0tfsi sau seria4 30i (2.0L).

Ca ai zis de Duster am mers cu cel nou si pot spune ca mi-a placut, la banii aia nu prea ai ce sa iei si masina merge decent pentru 20k cat e varianta cu camere piele si alte prostii.Sigur un X3 e mai bun dar de acolo pana la a da vreo 40k pe o versiune similara mai e cale lunga.Pana la urma tine de gusturile fiecaruia.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

o miscare indrazneata pentru kia . dar venita prea tarziu avand in vedere trendul industriei auto. nimeni nu ingenuncheaza pe nimeni , exista segment de piata si pentru kia si pentru ceilalti producatori . mai degraba un client kia , va opta pentru un upgrade spre bmw porsche , decat invers.
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte mult conteaza brandul si faima brandului , si daca Stinger ar fii la fel de agil si de bun ca un M sau rs4, multa lume nu poate sa se prezinte in Mamaia de 1 mai cu ea ... peste 90% din pitipoace habar nu au de Kia ce sa le mai zici ca e o masina potenta, cand un BMW, Mercedes, Audi chiar daca nu sunt din diviza sport o sa intoarca mai multe priviri si ''interese''.

Mai pe scurt , nu pot sa ma dau mare intr-o Kia indifferent cat este ea de buna , chiar daca este mai buna de cat cele din gama premium, ca inca nu este destul de faimoasa.

Asa a fost cu VW Phaeton, o masina foarte potenta (aceasi platforma cu Bentley continental) dar degeaba ca nu a prins. (Cred ca era confundata prea des cu Passatul :D)

  • Like 3
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Azi am vizitat un showroom kia, am urcat in stinger, desenata frumusel, plasticele lucesc insa scartie cand apesi putin pe ele, legat de consola centrala e asa cum se vede in videoclip, cred insa ca e o problema a lor asta, pentru ca am urcat apoi in kia quoris, plasticele nu scartaiau asa tare ca in stinger insa consola centrala se misca ingrozitor, mult mai tare ca la stinger

Cum spunea insa un coleg intr-un post anterior, va avea si stinger clienti ei, cand m-am apropiet de stinger erau in masina 2 tinerei bastinasi butonant si uitanduse la ea, au iesit si au plecat apoi la masa la dealer care probabil le facea actele, asta impresie o aveam cand i-am vazut discutand cu el

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by arabu09
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ceva de genu:the king is dead, long live the king. Clar se va afla cineva sa o cumpere indiferent ca scartaie sau nu materialele, ca se misca bordul sau nu...dar cum zicea colegu mai sus...m-ar mira tare ca cineva (sau marea majoritate) care are sa dea 40-50k eur pe o masina considerata premium cu valente sportive second hand, ar sari sa dea banii pe un Stinger GT nou...
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca nici tu nu ai fost intr-un Stinger GT incat sa il afunzi asa de tare .

Daca masinile au pretul asa de diferit de ce incerci sa le tot compari si sa ne areti ca este mai bun un M3/4 ? Stim ca un M fie el si M1 este mai bun de cat un Stinger la multe capitole , dar nu si la capitolul buzunar + in viata de reala...

Nu noi comparam aici masinile la secunda si nu stiu de ce ne acuzi pe noi ca am fii rezumat o masinina doar cum se comporta de la 0-100 avand in vedere ca tu ai venit cu statisticile de genu. Tu vii cu ele si dupa tu acuzi (esti bun in parlament , mare figura)

 

Am impresia ca te invarti in jurul cozii si incepi sa si musti.

 

Nu mai continua comparatia ca nu isi are locul, nu cand este o diferenta de cel putin 30.000 euro intre ele.

 

PS: BMW sa scoata o masina la acelasi pret ca si Stinger trebuie sa o faca din carton. Nici in BMW nu ai piele adevarata si plasticuri de inalta calitate , doar ca sunt prinse mai bine si nu zdrangane asa de tare.. Asta este valabil pentru majoritatea masinilor premium.

 

Care 30k euro, colegule ? De ce trebuie sa compari tot timpul cu varful de gama ?

 

Ti-am mai spus ca M4 nu suporta comaratie cu gunoiul asta, daca vrei sa o compari neaparat cu o masina premium incearca cu ceva din clasa medie, cu un motor mai domestic si ai sa vezi ca Stingerul iese sifonat. Vanzarile vor spune totul.

 

Trebuie sa intelegi ca masinile premium nu vor fi niciodata ieftine iar masinle ieftine niciodata premium. Ca tu sau altii nu va permiti si faceti un comprmis, este partea a doua.

 

Oricum, dupa logica ta, ajungem la Logan vs restul.

 

 

 

Nu ai BANI , si ai cautat ce-a mai buna alternativa care se potriveste pentru bugetul tau. STinger este masina pentru exact acelasi gen ... NU am bani de M dar vreau totusi o masina mica cu motor mare si jucausa.

 

Totusi sa fim realisti, Stingeru este peste multe opel,fiat,peugeot,renault sau mai stiu eu ce masini europene din clasa medie exista ... Ce cred ca alea sunt de comparat cu Stinger si nu M sau alte avioane .

 

Pai hotaraste-te, ori cu M ori cu Fiat si alte muritoare de rand ? Ori este o alternativa la o masina rapida de 70-90k euro ori la una mediocra de 20-25 ? Si totusi daca esti realist (asa cum ai spus) si o compari cu Opel, Renault, Fiat si Peugeot, nu-i cam scumpa ?

Edited by ionut_marius
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Care 30k euro, colegule ? De ce trebuie sa compari tot timpul cu varful de gama ?

 

Oricum, dupa logica ta, ajungem la Logan vs restul.

 

Pai hotaraste-te, ori cu M ori cu Fiat si alte muritoare de rand ? Ori este o alternativa la o masina rapida de 70-90k euro ori la una mediocra de 20-25 ? Si totusi daca esti realist (asa cum ai spus) si o compari cu Opel, Renault, Fiat si Peugeot, nu-i cam scumpa ?

 

Stinger GT este ''varful'' de gama de la Kia , vrei sa o compar cu un 316i chel ?

 

Este o alternativa la o masina rapida de 70-90k ... Dar daca vrei sa o compari cum vrei tu, din toate punctele de vedere , merge comparata cu divizile sport de la Opel, Renault, Fiat si Peugeot, Ford ... Pana la urma si un Renault RS este o alternativa la un M3 , dar nu poti sa o compari cu un M3 , nici nu merita.

 

CIne are bani de M isi cumpara M in 90% din cazuri si cine nu are, cauta o alternativa in bugetul pe care il are cat mai aproape de acel M

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.