Jump to content

Kia Stinger GT, masina care ingenuncheaza BMW si Porsche Panamera


OPaul

Recommended Posts

Asta e consecinta performantei, tehnologii de ultima ora, avansate. Fiabilitate mai redusa. La modul sincer, daca as sta in Romania mi-as lua o masina cu motor Renault 1.6 dci (130/160 hp). Raspandit destul incat sa stie orice meserias sa se uite in el.

 

Asa cred si eu, 1.6tdci de la PSA este supracunoscut , in 2 ore mi-am schimbat distributia si a costat 200e

 

Si daca vrei sa o si repari cand te loveste unu si asigurarile fac figuri pai atunci iei bmw, audi, vw, deastea de le gasesti in toate dezmembrarile....

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca majoritatea de aici nu sunt multi milionari. Atitudinea asta "lasa ca stiu eu" e paguboasa.

Cel mai bine e sa fii deschis sa consideri diverse alternative.

 

...dacĂŁ ai 46k EUR cash sa iei o mașinĂŁ ești milionar... DacĂŁ iei un 420d nou ĂŽn leasing care ĂŽncepe de la 44keur ești om de rand? Sa revenim: ĂŽmi ajunge cum zice colegul arabu, sa intru in mașinĂŁ și sa se miște consola centrala ca ĂŽn videoclip și mie nu.mi mai trebuie mașina aia... Poate fi BMW, Mercedes, Audi, porsche cu atât mai mult Kia... Poate sa aibe 500cai și discount de 20%...nu ĂŽmi trebuie...ce tot dezbatem... Da frate...fiecare face ce vrea cu banu lui... DacĂŁ aia no fost in stare sa lege bine o mașinĂŁ când o ieșit pe poarta fabricii la ce sa ma aștept când tragi mai mult de motorul ala care se Vrea sportiv și care ar trebui sa te poatĂŁ ajuta sa tragi de mașina aia ceva mai tare...ah... Și sa nu uitam ca motorul ala e totuși un motor nou care la rândul lui poate avea hibe când ĂŽl hoheresti umpic...toata lumea nu e deranjata de faptul ca consola aia centrala se mișcĂŁ asa cum se misca... Ma uit pe forumul celor de VW care imediat fug ĂŽn reprezentanta când le suna ceva sau le scârțâie la volan sau camera de marșarier câteodatĂŁ nu le afișeazĂŁ imaginea etc... Noi ĂŁștia de pe forum BMW cu mașini și așteptĂŁri de premium: dĂŁ-l draq de bord ca nu aia e important... Nu vezi ca se bate cot la cot cu seria 6 și panamera la preț de un amarat 420d...

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

una peste alta nu e foarte multa lume care sa dea 46k pe o masina.In ultimul timp am devenit destul de pragmatic, am nevoie de ceva cu 4 roti sa mearga A B sa nu se strice prea des sa coste putin si sa pot merge iarna relaxat.Pana acum e Duster si inca vreo 2 -3 modele pe lista.Probabil ca de banii de Duster nou as lua un X3 sh dar la ce bun?Am mai facut manevra asta in 2008 când am dat masina luata de 1 an(Fiesta) si am luat compactul, sigur compactul si-a facut datoria dar a si cerut o gramada de bani in final.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

...dacă ai 46k EUR cash sa iei o mașină ești milionar... Dacă iei un 420d nou în leasing care începe de la 44keur ești om de rand? Sa revenim: îmi ajunge cum zice colegul arabu, sa intru in mașină și sa se miște consola centrala ca în videoclip și mie nu.mi mai trebuie mașina aia... Poate fi BMW, Mercedes, Audi, porsche cu atât mai mult Kia... Poate sa aibe 500cai și discount de 20%...nu îmi trebuie...ce tot dezbatem... Da frate...fiecare face ce vrea cu banu lui... Dacă aia no fost in stare sa lege bine o mașină când o ieșit pe poarta fabricii la ce sa ma aștept când tragi mai mult de motorul ala care se Vrea sportiv și care ar trebui sa te poată ajuta sa tragi de mașina aia ceva mai tare...ah... Și sa nu uitam ca motorul ala e totuși un motor nou care la rândul lui poate avea hibe când îl hoheresti umpic...toata lumea nu e deranjata de faptul ca consola aia centrala se mișcă asa cum se misca... Ma uit pe forumul celor de VW care imediat fug în reprezentanta când le suna ceva sau le scârțâie la volan sau camera de marșarier câteodată nu le afișează imaginea etc... Noi ăștia de pe forum BMW cu mașini și așteptări de premium: dă-l draq de bord ca nu aia e important... Nu vezi ca se bate cot la cot cu seria 6 și panamera la preț de un amarat 420d...

Aici in afara e o masina absolut banala, pentru oamenii de rand. Chiar si avand posibilitatile astea sunt gata sa consider orice alternativa. Ideea era ca ideile preconcepute sunt paguboase.

Fiecare cu prioritatile lui. Unui-i atent la plasticele care scartaie, pe altu-l doare de performanta, altul vrea doar un mijloc de transport...

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

Dar nu e vorba de asa ceva.

 

Pretul de lista la 116d de la mine din semnatura a fost 32K (2013). Fara automata, fara navigatie, fara multe. Oricum ai da-o, ca Kia nu merita 35k (de la 35 incepe), se poate zice f usor si ca BMW nu merita, si ca platesti emblema.

 

Pe vremea lui e46, de banii unui 318i luai un Mondeo ST. Nu e vorba numai de optiuni, dar si motoare serioase, la aceeasi bani cu un BMW modest.

 

Kia isi gaseste clientii ei. Partea interesanta e reclama nesperata de care a avut parte. Iar designul e chiar bun. Daca nu era un "hit" sa-i zicem asa, nu era discutata aici si de toata presa auto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dar nu e vorba de asa ceva.

 

Pretul de lista la 116d de la mine din semnatura a fost 32K (2013). Fara automata, fara navigatie, fara multe. Oricum ai da-o, ca Kia nu merita 35k (de la 35 incepe), se poate zice f usor si ca BMW nu merita, si ca platesti emblema.

 

Pe vremea lui e46, de banii unui 318i luai un Mondeo ST. Nu e vorba numai de optiuni, dar si motoare serioase, la aceeasi bani cu un BMW modest.

 

Kia isi gaseste clientii ei. Partea interesanta e reclama nesperata de care a avut parte. Iar designul e chiar bun. Daca nu era un "hit" sa-i zicem asa, nu era discutata aici si de toata presa auto.

Asta imi aduce aminte cand in 2012 imi cautam masina de firma avand un buget in care sa ma incadrez. Am avut de ales intre Bmw 116d chel, Audi A3 aproape chel, Golf, Laguna 3 facelift dotare de mijloc, Citroen C5, Peugeot 3008... 116d nu m-a dat cu nimic pe spate . Am ales Laguna pentru spatiu, dotari, comfort, fiabilitate, calitate interior la nivel VW. Fiecare are criteriile lui.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 weeks later...
  • 5 months later...
  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.