Jump to content

Cel mai norocos om din lume cu e46


cristisad

Recommended Posts

Salut,

 

Mi-am luat prin iunie 2015 , cu putini bani, un bmw e46 316I facelift,deoarece caroseria asta mi s-a parut cea mai frumoasa de la bmw .

Sunt 2 ani jumatate de atunci si oricand urc in ea,ma face sa spun a mia oara:" bai,cum sta masina asta pe sosea".

 

Pentru varsta ei, sta pe sosea splendid,motorul simtindu-se ca la prima tinerete. O scot la drum ca pe o masina clasica si ma lasa fara cuvinte de fiecare data prin felul de cat de bine a fost construita inginereste,oferind o placere la condus,cum alte marci nu vor visa vreodata.

Este cu 10 clase peste multe masini si a fost la vremea ei cea mai buna din clasa ei.

Astazi,pentru voi e doar un e46, dar nu uitati ,nu e orice masina,e bmw,iar inginerii bmw nu fac doar masini,fac masini exceptionale la condus,printre care si e46.

 

Dupa atatia ani,inca e atragatoare, si la volan e o placere pe care in alte marci n-o poti gasi,pentru ca bmw fac inginerie extrema,nu masini de taximetrie.

 

Eu o consider o bijuterie inginereasca

E46 si pt cat de bine se conduce,dar si pt ca in alte masïni ceea ce am descris nu exista,pt ca bmw are o vorba:

Bmw ultimate driving machine

Share driving pleasure

  • Like 5
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

In 2015 noiembrie,am o poza de atunci,aveam in bord 184.000KM

Azi am cam 200.400km

Deci in 2 ani juma am facut cam 18.000km

Totusi in acesti 18.000 doar consumabilele mi-au facut probleme(o bobina inductie ,o bujie,o baterie) .

 

####Dar zero probleme la motor,zero probleme suspensie.#####

 

PRIBLEMELE AVUTE au fost fie cu o macara geam,fie o siguranta auto ,chestii minore si un furtun de aer ce mi oprea motorul in mers,furtun taiat din greseala de un mecanic,ca nu l-a pus bine si a fost taiat de o rola ce se misca acolo.

Singurele probleme care ma futeau la cap erau bobinele dar le am rezolvat.

 

Vreau sa mentionez ca masina cand am luat-o avea pneuri tocite facute slickuri si pierdea ulei la greu,deci nu luasem o masina deja pusa la punct. Am aranjat-o eu cu pierderile de ulei

Edited by cristisad
  • Like 3
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, cel putin estetic o masina foarte reusita. Mecanic nu ma pronunt ca n-am avut placerea sa ma urc intr-una. Imi aduc aminte ca prin liceu visam si eu la un E46. Iar mai tarziu, cand a aparut E90, am ramas la parerea ca E46 e cea mai frumoasa masina pe care au facut-o bavarezii. Nu stiu acum daca s-a pastrat statutul, dar cel putin pentru mine e acolo, in top 3. Pentru o masina care se apropie de 20 de ani de la intrarea in productie e mare lucru ca a reusit sa se pastreza "contemporana".

 

18k nu sunt foarte multi km in 2,5 ani, as putea spune chiar ca sunt putini.

 

A.

Link to comment
Share on other sites

Dar si daca faci 20.000km pe an,inseamna ca mergi si la chioscul de peste drum,cu masina))). SUNT multi soferi in Romania care n -au mai facut orasul pe jos de 20 ani)) pt ca ei fac 20-30.000 pe an))cu masina.

Stiu oameni tineri care daca ii pui sa mearga pe jos 15 minute,e ca si cum ii jignesti,ei neputand fara masina sa se deplaseze,chiar si cand se merge bara a bara.

SI ACUM sa fim seriosi,fac nemtii 20.000km-30.000km pe an dar nemtii au cu ce si au unde sa mearga.

Daca tara asta era impanzita de autostrazi credeti ca nu aveam mai mult?)))

PLUS CA e o masina de 16 ani vechime ,aveti pretentia sa faca 20.000 pe an pe soselele din Romania?)))

Si cazul si mai firesc ,sunt multi care fac si 3000 pe an,stiu pe cineva cu passat 2006 care face 2000 pe an,ca n are unde merge si nici nu i tara impanzita de sosele.

Voi va asteptati sa mergem 20.000-30.000 pe an ,ca nemtii,dar noi n avem sosele))))

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dar si daca faci 20.000km pe an,inseamna ca mergi si la chioscul de peste drum,cu masina))). SUNT multi soferi in Romania care n -au mai facut orasul pe jos de 20 ani)) pt ca ei fac 20-30.000 pe an))cu masina.

Stiu oameni tineri care daca ii pui sa mearga pe jos 15 minute,e ca si cum ii jignesti,ei neputand fara masina sa se deplaseze,chiar si cand se merge bara a bara.

SI ACUM sa fim seriosi,fac nemtii 20.000km-30.000km pe an dar nemtii au cu ce si au unde sa mearga.

Daca tara asta era impanzita de autostrazi credeti ca nu aveam mai mult?)))

PLUS CA e o masina de 16 ani vechime ,aveti pretentia sa faca 20.000 pe an pe soselele din Romania?)))

Si cazul si mai firesc ,sunt multi care fac si 3000 pe an,stiu pe cineva cu passat 2006 care face 2000 pe an,ca n are unde merge si nici nu i tara impanzita de sosele.

Voi va asteptati sa mergem 20.000-30.000 pe an ,ca nemtii,dar noi n avem sosele))))

 

Eu am facut cu e46 318i de 143 cp 100.000 km in 4 ani :) ce zici ? si reparatii majore nu pot sa zic ca am avut..la motor nimic in afara simeringurilor la supape ,in rest consumabile ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca faceai naveta ceva,eu stau in nord,n am autostrazi.

Sau mergeai din oras in oras.

 

Taicamiu facea vreo 25.000 km pe an,dar nu-l vedeai vreodata in 20 ani sa mearga pe jos,macar de sarbatori,cand se mergea bara la bara))).

Sunt oameni si oameni,de exemplu unii prefera in Bucuresti sa mearga cu masina la serviciu 1 ora dus,bara la bara ,zilnic))),intreaga viata.

EU unul,n-as putea,as merge pe jos lejer.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dar si daca faci 20.000km pe an,inseamna ca mergi si la chioscul de peste drum,cu masina [...]

 

Permite-mi sa nu fiu de acord cu tine in afirmatia asta. Din martie de cand am luat masina (vreo 10 luni) am facut 18k si in Bucuresti prefer sa folosesc motocicleta/bicicleta/mersul pe jos/transportul in comun (da stiu, sunt ciudat). In Bacau (ca vad ca suntem vecini) ce-i drept nu m-am mai urcat in autobuz de vreo 10-12 ani, din simplul motiv ca nu ma ajuta traseele sa ajung unde am eu nevoie.

 

A.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu zic ca toti,dar majoritatea care fac 20k pe an chiar stau numai in masina)))

Ca n ai unde in Romanica sa faci atatia km decat daca faci naveta))).

Abia fac nemtii 20-25-30k pe an dar aia au autostrazi si fac naveta. De am avea o autostrada bc bucuresti as face naveta bc bucale sa vezi de n as aduna 30k pe an))

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu fac cam 35 k pe an , fara iesit din tara , doar alergatura de zi cu zi prin bucuresti , plecat la ski mare etc la sfarsit de sapt si 1-2 deplasari / luna in interes de serviciu . Nimic special . A avut e46 , in 100 k cred ca am bagat in piese mai mult de 50% din pretul de achizitie si mai mult decat pretul primit pe el . La rulajjl ala si o dacie 1300 nu s-ar strica . Si crede-ma ca stiu ce vorbesc , cred ca am bifat toate problemele specifice modelului si motorizarii n42
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai cred si eu sa bagi un e46 prin bucale zilnic si sa faci si 35.000 pe an,pai nicio masina nu tine))

Bucale e oras de uzura,de rupt masini))) moral si mecanic

 

E46 e nemtesc se simte mai bine pe autostrazile nemtilor,unde respira))

In romanica,mai ales bucale,ucizi orice masina ,mai putin astea mai noi ce n au uzura

Edited by cristisad
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Adica cu alte cuvinte vrei sa spui ca BMW nu e fiabil si nu face fata la utilizarea in oras. Pretentioase masini...

sa bagi un e46 vechi de 16ani, in cea mai aglomerata capitala din Europa si s-o futi zi de zi acolo, in traficul ala cu treapta 1 si 2, cred si eu ca crapa. Cum sa fie fiabila una de 16ani, bagand-o si in cele mai groaznice conditii : BUCALEU oras pateu

cu un bmw mai nou, normal ca va crapa mai greu in Bucale. Totusi Bucale iti fute orice masina mai devreme sau mai tarziu.

Edited by cristisad
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cu loganul nu maturi nici poadeaua ... Este masina aia simpla care te duce din A in B intr-un minim de siguranta si confort cu niste costuri foarte mici la intretinere. Nu prea este o masina sa o compare cu altceva sau sa discuti de performate si alte avioane.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cu loganul nu maturi nici poadeaua ... Este masina aia simpla care te duce din A in B intr-un minim de siguranta si confort cu niste costuri foarte mici la intretinere. Nu prea este o masina sa o compare cu altceva sau sa discuti de performate si alte avioane.

 

Da,dar uite ca unii de pe forum nu prea sunt de acord... Spun ca matura e46

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.