BMWClub: contract achizitie - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

contract achizitie

#1 User is offline   kalinka 

• Începător
  • Group: Members

Posted 24 January 2018 - 00:56

buna seara
recent am fost la un dealer BMW pt a cumpara un automobil bmw.
a cerut 15 % avans, pana aici totul ok.
apoi a urmat partea nasoala : un contract , la prima vedere , facut pe genunchi. dar apoi, daca acorzi putina atentie constati( cu durere) ca acel contract practic este un act funerar care te ingroapa.
ce ar trebui sa intelegem in mod normal print-un contract? un act, facut de asemnea factura incat sa fie echilibrat pt ambele parti. adica in cazul neonorarii atributiunilor , ce patesc eu sa patesti si tu. nu? este cat se poate de normal, intr-o tara normala si intre 2 persoane ( fizice sau juridice ) de buna credinta.
Ei bine fratilor la AB bmww NU e asa.
tu ca si cleint ai doar obligatii n schimb stimabilii de la bmw nu au nicio atributiune.
de ex:
1.daca nu platesti diferenta de bani, pierzi avansu///// dar daca ei nu onoreaza comanda nu patesc nimic( nici macar nu este trecut un termen de livrare)
2. in contract NU se specifica termenul de livrare exact ( nici macar aproximativ ) si nici ce se intampla daca nu primesti masina la termenul ...... da , chiar asa ! la care termen??!! la cel spus de dealer verbal cand iti ia banii???
3.nu se specifica nimic ce sa intampla daca masina nu este exact acea din "anexa1" unde sunt descrise optiunile
3A.se specifica riscul pierii fortuite. OMG asta este un termen atat de generic si interpretabil incat nici macar nu ar merita sa existe!
4.se specifica insa termenul de plata de 15 zile ( pt diferenta de bani ramasa ) in momentul in care cumparatorul este anuntat ca masina intra in tara!! asta ce inseamna ca masina inntra in tara? norml este ca diferenta sa o achiti cand vezi masina in showroom si te asiguri ca este exact aceea pt care ai platit avansul. firmele de leasing de ex nu platesc nici 1 ban pana nu vad masina. si pe buna dreptate . cum sa platesti ceva ce nu vezi??!! suntem noi oare romanii idioti decat altii?? masina intra in tara. in tara poate sa fieplimbata de la ana la caiafa 5 luni sau 10 luni , poti sa faci ce vrei cu ea ca prin contract nu este stipulat in cat timp de la intrarea masinii in tara intri in posesia ei.doar sa achiti diferenta de bani in 15 zile. dar nu iti spune si cand anume va ajunge masina la dealer si de aici la tine.
5.promitetntul vanzator se obliga ca sa incheie contractul in termen de 180 de zile de la data semnarii primului act un contract de vanzare cumparare. pe bune? 180 de zile ( 6 luni) ca sa inchei un contract in care scrie ce??
credeam ca contractul sa incheie la momentul avansului, adica inainte de a achita avansul. adica care va sa zica eu dau avans, apoi dupa 180 de zile voi imi dati un contract? wtf???!!contract in care AB poate scrie orice iar daca tu nu este de acord pierzi avansul.

dupa cum spuneam, acest antecontract este o porcarie din care AB are dor de castigat si clientul este meereu sclav fara absolut niciun drept.
oare dv, domnilor de la AB ati semna n astfel de antecontract? hai sa fimi seriosi. nu cred .

NU in ultimul rand se specifica ca:litigiul va fi supus instentelor judecatresti care bineintele vor judeca dupa acest contract, adica unul in care tu ca si cumparator ai un singur drept ( sa platesti) , nu se mentioneaza de absolut nicio despagubire in caz de nimic iar AB are daor drepturi. a

asdar spor la semnat contracte mortuare, facute pe genunchi.

This post has been edited by kalinka: 24 January 2018 - 01:00

1

#2 User is offline   nyhctrip 

• Începător

Posted 24 January 2018 - 01:34

mda. cauta alt dealer rezonabil . pentru afaceri de acest tip exista doar degetul mijlociu.

daca ai cash , o comanzi direct in Munchen ( stiu ca vrei M4 ). daca vrei lease , nu cred ca vei gasi un dealer rezonabil in RO.

am comandat pana acum 3 bmw'uri noi ( nu din RO ) si tot timpul mi s-a comunicat o data estimativa de livrare. s-a intamplat ca M4'ele pe care l-am comandat sa nu ajunga la timp , si am primit un seria4 ( rental car ) ptr cateva zile.
la nici un deal pe care l-am avut nu am fost fortat contractual sa platesc masina ( cash sau leasing ) inainte sa o vad. ( excludem avansul ) .

pot aparea intarzieri , trebuie sa fi rezonabil si tu , dar restul chestiilor mi se par o porcarie.

View Postkalinka, on 24 January 2018 - 00:56, said:

buna seara
apoi a urmat partea nasoala : un contract , la prima vedere , facut pe genunchi. dar apoi, daca acorzi putina atentie constati( cu durere) ca acel contract practic este un act funerar care te ingroapa.
ce ar trebui sa intelegem in mod normal print-un contract? un act, facut de asemnea factura incat sa fie echilibrat pt ambele parti. adica in cazul neonorarii atributiunilor , ce patesc eu sa patesti si tu. nu? este cat se poate de normal, intr-o tara normala si intre 2 persoane ( fizice sau juridice ) de buna credinta.
tu ca si cleint ai doar obligatii n schimb stimabilii de la bmw nu au nicio atributiune.
de ex:
1.daca nu platesti diferenta de bani, pierzi avansu///// dar daca ei nu onoreaza comanda nu patesc nimic( nici macar nu este trecut un termen de livrare)
2. in contract NU se specifica termenul de livrare exact ( nici macar aproximativ ) si nici ce se intampla daca nu primesti masina la termenul ...... da , chiar asa ! la care termen??!! la cel spus de dealer verbal cand iti ia banii???
3.nu se specifica nimic ce sa intampla daca masina nu este exact acea din "anexa1" unde sunt descrise optiunile
3A.se specifica riscul pierii fortuite. OMG asta este un termen atat de generic si interpretabil incat nici macar nu ar merita sa existe!
4.se specifica insa termenul de plata de 15 zile ( pt diferenta de bani ramasa ) in momentul in care cumparatorul este anuntat ca masina intra in tara!! asta ce inseamna ca masina inntra in tara? norml este ca diferenta sa o achiti cand vezi masina in showroom si te asiguri ca este exact aceea pt care ai platit avansul. firmele de leasing de ex nu platesc nici 1 ban pana nu vad masina. si pe buna dreptate . cum sa platesti ceva ce nu vezi??!! suntem noi oare romanii idioti decat altii?? masina intra in tara. in tara poate sa fieplimbata de la ana la caiafa 5 luni sau 10 luni , poti sa faci ce vrei cu ea ca prin contract nu este stipulat in cat timp de la intrarea masinii in tara intri in posesia ei.doar sa achiti diferenta de bani in 15 zile. dar nu iti spune si cand anume va ajunge masina la dealer si de aici la tine.
5.promitetntul vanzator se obliga ca sa incheie contractul in termen de 180 de zile de la data semnarii primului act un contract de vanzare cumparare. pe bune? 180 de zile ( 6 luni) ca sa inchei un contract in care scrie ce??
credeam ca contractul sa incheie la momentul avansului, adica inainte de a achita avansul. adica care va sa zica eu dau avans, apoi dupa 180 de zile voi imi dati un contract? wtf???!!contract in care AB poate scrie orice iar daca tu nu este de acord pierzi avansul.

dupa cum spuneam, acest antecontract este o porcarie din care AB are dor de castigat si clientul este meereu sclav fara absolut niciun drept.
oare dv, domnilor de la AB ati semna n astfel de antecontract? hai sa fimi seriosi. nu cred .

NU in ultimul rand se specifica ca:litigiul va fi supus instentelor judecatresti care bineintele vor judeca dupa acest contract, adica unul in care tu ca si cumparator ai un singur drept ( sa platesti) , nu se mentioneaza de absolut nicio despagubire in caz de nimic iar AB are daor drepturi. a

0

#3 User is offline   Eugen B 

• Pasionat

Posted 24 January 2018 - 01:42

Asta se intampla deoarece clientii nu obiecteaza la asemenea contracte; juristii lor sunt happy, patronii la fel, deoarece sunt acoperiti total, iar clientul este bun de jupuit.Dar senzatia pe care o are clientul atunci cand il suna agentul de vanzari sa ii spuna ca masina a ajuns mai repede decat termenul comunicat initial(cam asa se intampla intotdeauna), si stima ce o va capata noul proprietar in fata cercului de cunoscuti, ca i-au adus lui masina mai repede este "priceless".

Dar AB este copilarie pe langa ceea ce am intalnit intr-un contract de achizitie al unui apartament nou, vandut de altfel de un dezvoltator ce a construit mii de apartamente si altfel are ca reclama ceva gen "valori germane": te obligai prin contract ca litigiile sa fie solutionate la curtea de arbitraj a camerei de comert, si nu in justitie, inerente greseli de ortografie (aaah, scuze, stiti graba- cum plm vinzi mii de apartamente si nimeni nu vede litere lipsa dintr-un contract draft), lipsa oricarei garantii executabile la plata avansului de catre client-avans de 15.000 euro de altfel, si au mai fost si altele, asta e poveste din 2014, am mai uitat. Mai trist e ca eram perceput ca cineva ce cauta nod in papura, si cauta sa complice lucrurile....la inceput eram vexat si am luat totul personal, dar apoi vazand cupluri ce semnau pe banda rulanta , fara sa citeasca si sa inteleaga contractele...mi-am dat seama ca in Romania, clientii cateodata cer prea putin.

La fel de adevarat este si faptul ca orice achizitie importanta(case, masini, etc), mai ales in Romania,sunt insotite de o serie de emotii, sentimente, care ii impiedica pe clienti sa fie total pragmatici si rationali. Cred ca este si vorba de niste obiceiuri din perioada comunista, cand trebuia sa fii pe faza sa cumperi, ca nu stiai daca mai ai ocazia, dublate de publicitatea din zilele noastre, care prezinta totul ca oferta, si accelereaza dorinta de achizitie, in detrimentul rationalului.

Ca sa te simti mai bine, eu acum sunt in curs sa achizitionez o mobila de bucatarie, in alta tara, cu un pret destul de mare , si la fel, ei nu au nici o penalitate daca intarzie, daca nu e ok, nu am nici o garantie scrisa la data livrarii, daca firma care monteaza da rateuri eu trebuie sa ma cert cu aia......deci se poate si la case mai mari.
3

#4 User is offline   Romulus 

• The insider
  • Group: Admin

Posted 24 January 2018 - 02:15

Modifici contractul cu clauzele dorite inainte de semnare. Nu te obliga nimeni sa semnezi ceva defavorabil. Vor sa vanda, modifica si adauga clauze. Nu? Ura si la gara. Asta e culmea sa te plangi ca e contractul aiurea...

#5 User is offline   kalinka 

• Începător

Posted 24 January 2018 - 11:51

View PostRomulus, on 24 January 2018 - 02:15, said:

Modifici contractul cu clauzele dorite inainte de semnare. Nu te obliga nimeni sa semnezi ceva defavorabil. Vor sa vanda, modifica si adauga clauze. Nu? Ura si la gara. Asta e culmea sa te plangi ca e contractul aiurea...

Contractul este needitabil.
Vrei bine , nu iti iei masina din piata . Adica un minisantaj

Myhctryp, niciun om rezonabil nu cred ca ar obiecta la o intarziere de 1-2 sapt . Problema eate ca in contract NU se specifica niciun termen de livrare ,nimic
Tu ca si client este total vulnerabil .
Un cintract neechilibrat . Dar fiind contract civil poti scrie orice.
Totusi ar trebui si aceste contracte civile sa se supuna unor rigori in care clientul sa nu fie bataia de joc si vulnerabil. Si aici ar trebui sa intervina rahatul de stat roman . Asa cum protectia cinsumatoruli apara anumite drepturi ale consumatorilor asa ar trebui sa se intample si aici .
Ma rog , traim in romania trebuie sa mancam rahatul cu lingura .fara drept de apel .

View PostEugen B, on 24 January 2018 - 01:42, said:

Asta se intampla deoarece clientii nu obiecteaza la asemenea contracte; juristii lor sunt happy, patronii la fel, deoarece sunt acoperiti total, iar clientul este bun de jupuit.Dar senzatia pe care o are clientul atunci cand il suna agentul de vanzari sa ii spuna ca masina a ajuns mai repede decat termenul comunicat initial(cam asa se intampla intotdeauna), si stima ce o va capata noul proprietar in fata cercului de cunoscuti, ca i-au adus lui masina mai repede este "priceless".

Dar AB este copilarie pe langa ceea ce am intalnit intr-un contract de achizitie al unui apartament nou, vandut de altfel de un dezvoltator ce a construit mii de apartamente si altfel are ca reclama ceva gen "valori germane": te obligai prin contract ca litigiile sa fie solutionate la curtea de arbitraj a camerei de comert, si nu in justitie, inerente greseli de ortografie (aaah, scuze, stiti graba- cum plm vinzi mii de apartamente si nimeni nu vede litere lipsa dintr-un contract draft), lipsa oricarei garantii executabile la plata avansului de catre client-avans de 15.000 euro de altfel, si au mai fost si altele, asta e poveste din 2014, am mai uitat. Mai trist e ca eram perceput ca cineva ce cauta nod in papura, si cauta sa complice lucrurile....la inceput eram vexat si am luat totul personal, dar apoi vazand cupluri ce semnau pe banda rulanta , fara sa citeasca si sa inteleaga contractele...mi-am dat seama ca in Romania, clientii cateodata cer prea putin.

La fel de adevarat este si faptul ca orice achizitie importanta(case, masini, etc), mai ales in Romania,sunt insotite de o serie de emotii, sentimente, care ii impiedica pe clienti sa fie total pragmatici si rationali. Cred ca este si vorba de niste obiceiuri din perioada comunista, cand trebuia sa fii pe faza sa cumperi, ca nu stiai daca mai ai ocazia, dublate de publicitatea din zilele noastre, care prezinta totul ca oferta, si accelereaza dorinta de achizitie, in detrimentul rationalului.

Ca sa te simti mai bine, eu acum sunt in curs sa achizitionez o mobila de bucatarie, in alta tara, cu un pret destul de mare , si la fel, ei nu au nici o penalitate daca intarzie, daca nu e ok, nu am nici o garantie scrisa la data livrarii, daca firma care monteaza da rateuri eu trebuie sa ma cert cu aia......deci se poate si la case mai mari.

Eugen B , ai perfecta dreptate
0

#6 User is offline   RedCap 

• Dreamer

Posted 02 February 2018 - 00:47

Heh... nasoala asta, cu contractul. Am luat pana acum 2 masini de la acelasi dealer, prima in Decembrie 2014 si a doua in Decembrie 2016 si oamenii nu vor niciodata un avans de la mine. Masina actuala, luata in Decembrie 2016 de la ei am comandat-o eu fix cu, ce am vrut pe ea si nu au vrut nici macar 1$ avans. Au comandat masina, mi-au dat numarul de alocare ca sa o pot urmari in sistem, am mai schimbat una alta pe parcurs si dupa am fost sunat ca a venit masina in stoc.

Am mai trimis si un amic la acelasi dealer, si el si-a comandat masina cum a vrut el, ba chiar a facut asta pe mail, nu a platit nimic avans, cand i-a venit masina, s-a dus dupa ea si aia a fost.

Din pacate in Romania nu prea exista concurenta si de-asta isi permit sa faca asa ceva. Eu aici vorbesc de un dealer din San Antonio, care atrage clienti de prin tot Texas-ul, nu numai din zona Houston unde stau eu. Plus ca atunci cand mi-am dat masinile (mereu mi le-au cumparat ei, ba pe ultima au luat-o dandu-mi un pret pe ea fara ca macar sa o vada, doar din pozele trimise de mine lor, oferta peste tot ce primisem din alte parti, evident ca daca ma duceam cu masina cu eventuale bube ce nu apareau in poze ma scuipau in ochi dar asta e alta mancare de peste).

Mereu incerc sa mai trimit oameni pe la ei sa isi cumpere masini, ei stiu asta si tocmai din acest motiv mereu am parte de acest tratament din partea lor.

Sper ca totusi nu ai semnat acel pre contract pe care l-ai primit, si ai bagat cu rosu prin el si cu modificari.
1

#7 User is offline   Romulus 

• The insider
  • Group: Admin

Posted 02 February 2018 - 00:55

View Postkalinka, on 24 January 2018 - 11:51, said:

Contractul este needitabil.
Vrei bine , nu iti iei masina din piata . Adica un minisantaj
[...]

Nu exista contract ne-editabil. Exista doar clienti neimportanti.

#8 User is offline   RedCap 

• Dreamer

Posted 02 February 2018 - 01:03

Si doar ce mi-am adus aminte : prin 2014 dadusem avans pentru un M4 de $500.00, in urma unor neintelegeri cu dealer-ul insa m-am retras din contract, evident ca avansul mi-a fost returnat, si aici vorbesc de un avans de $500.00 la o masina de $80k deci nu 15% avans. Initial au facut ceva figuri, cand au vazut ca nu au cu, cine au rupt frumos contractul, bani returnati si la revedere.

Ironia sortii, asta se intampla prin Septembrie parca, si in Decembrie plecam cu masina pe roti de la dealerul din San Antonio de care am mentionat mai sus ( asta dupa ce timp de 6 luni a tot tras de mine respectivul de la vanzari de la care am luat masina, pana cand mi-a dat un pret de nerefuzat si am zis ok, acum ma urc in masina, ne vedem in 3 ore, pune vandut pe M4 ala ca vin dupa el).

Parca aveau program pana la 7, eu am ajuns la 7.30, asta daca nu ma insel si era pana la 8 si eu am ajuns la 8.30... si abia la 10 si ceva eram pe drumul spre Houston la volanul masinii mult visate. :)

This post has been edited by RedCap: 02 February 2018 - 01:11

1

#9 User is offline   Eugen B 

• Pasionat

Posted 03 February 2018 - 15:45

View PostRedCap, on 02 February 2018 - 01:03, said:

Si doar ce mi-am adus aminte : prin 2014 dadusem avans pentru un M4 de $500.00, in urma unor neintelegeri cu dealer-ul insa m-am retras din contract, evident ca avansul mi-a fost returnat, si aici vorbesc de un avans de $500.00 la o masina de $80k deci nu 15% avans. Initial au facut ceva figuri, cand au vazut ca nu au cu, cine au rupt frumos contractul, bani returnati si la revedere.

Ironia sortii, asta se intampla prin Septembrie parca, si in Decembrie plecam cu masina pe roti de la dealerul din San Antonio de care am mentionat mai sus ( asta dupa ce timp de 6 luni a tot tras de mine respectivul de la vanzari de la care am luat masina, pana cand mi-a dat un pret de nerefuzat si am zis ok, acum ma urc in masina, ne vedem in 3 ore, pune vandut pe M4 ala ca vin dupa el).

Parca aveau program pana la 7, eu am ajuns la 7.30, asta daca nu ma insel si era pana la 8 si eu am ajuns la 8.30... si abia la 10 si ceva eram pe drumul spre Houston la volanul masinii mult visate. :)

Da, insa asta se intampla in SUA, si probabil alte cateva tari cu economie de piata foarte concurentiala; in Europa, lucrurile se intampla mai lent, mai cu hopuri, eu momentan locuind intr-o tara care este de multe ori luata ca etalon, si cred ca as putea scrie o carte cu patanii si aventuri in calitate de client, de multe ori situatii neverosimile sau ce frizeaza ridicolul.Mai grav este ca de multe ori am senzatia ca doar eu ma enervez, si ca lumea accepta tacit anumite porcarii...dar asta e legata de o alta teorie personala pe care o am eu, si anume ca batranul continent se afunda incetisor in mediocritate si autosuficienta.
2

#10 User is offline   Madutzu25 

• Senior

Posted 03 February 2018 - 16:33

Pe lângă concurenta intervine și respectul pentru client. În Ro primeaza jecmaneala și prosteala, inclusiv la nivel de reprezentanta: ai prins clientul, l-ai ars; dă-l naibii de feedback ca oricum nu contează, are balta peste! Din păcate asta este mentalitatea la noi.
0

#11 User is offline   six in line 

• Pasionat

Posted 03 February 2018 - 17:50

Reprezentantele din RO sunt rau pe saracie. Am solicitat acum 3 zile un X5 M50D pt al batran, vrea sa-l schimbe si mi-au zis ca ei au doar 2,5D la test drive. Adica ma rog de ei sa-mi vanda o masina de 90K si ei zic ca n-au. Am sunat la BMW AUER (Konstanz), am luat de la ei 2 masini acum 3 ani, mi-au zis oamenii ca oricand vreau pot sa fac test drive cu un X5 M5,0d si ca ma asteapta bucurosi sa mi-l dea in folosinta. Nu stiu daca-l aveau pe stoc, daca-l aduc sau nu pt mine,dar in secunda 2 au vrut sa mi-l puna la dispozitie. Nu e prima data cand ABG Ro da gres. Am mai fost pe la ei (ABG Otopeni) si ma rugam de mimozele alea sa-mi faca o oferta pt F30 330XD si nici nu s-au deranjat. Tot de la AUER Germania l-am luat :D Ca tara, mai avem multe de invatat in a face comert cu produse obisnuite sau de lux. Daca vrei M4, cumpara de afara prietene, nu te incurca cu jepcarii de la noi numiti reprezentanta. Ei vand masini lovite pe post de noi si contractual nu-si asuma nimic. E o bataie de joc generala si pe toti ii doare-n cot. Cere 3 oferte la 3 reprezentante diferite in DE si ai sa vezi ca se bat aia care sa-ti vanda masina primii. Succes la achizitie, eu cu romanii m-am lecuit.

This post has been edited by six in line: 03 February 2018 - 18:01

0

#12 User is offline   mike2005 

• Membru

Posted 03 February 2018 - 17:59

View Postkalinka, on 24 January 2018 - 00:56, said:

buna seara
de ex:

Mergi la dealeri de volum mare din orase mari Europene(de preferat in Germania). Au prioritate mai mare la alocare. Vei primi masina mult mai repede.
Lasa-i pe rapanosii astia de dealeri de la noi cu foamea in gat.
Oricum care detin masini M in Romania sunt curajosi la cat de praf sunt serviciile post vanzare. Serios

This post has been edited by mike2005: 03 February 2018 - 18:10

0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro