Jump to content

Problema electricĂŁ portbagaj si luneta E91


mg777

Recommended Posts

Salutare. De ceva timp am probleme cu luminile de la portbagaj. Se mai aprind doar când ridic puțin portbagajul dupĂŁ care se ĂŽntrerupt. La fel si stergatorul si stropitorul de la luneta. Pana acum funcționa dacĂŁ ĂŽnchideam mai tare geamul de la luneta, de astĂŁzi deloc. S-a mai confruntat cineva cu probleme asemĂŁnĂŁtoare la modelul touring?

An fabricatie 2006.

Edited by mg777
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Fire rupte haion.

Vreau sa ma apuc luna asta sau cealalta sa rezolv problama. Ma gandesc sa dau jos tapiteria de sus, sa tai din interior cablurile si sa le lipesc cu firele origilane in zona haionului, sincer nu vreau sa tai cauciucul de protectie al firelor.

Stie cineva ce fire sunt necesare? Am mai cautat dar nu am gasit ceva foarte clar.

Ma gandesc ca sunt fire de 1.5, multifilare pentru a tine mai mult. Ma intereseaza mai mult pentru partea din dreapta, dar daca tot desfac, mai bine fac si partea stanga si stiu ca am terminat.

Link to comment
Share on other sites

Pentru partea dreapta cam asa arata kitul de reparatie.

Include 4 fire pentru modulul antena si celelalte 27 pentru becuri. Lungime: aprox. 115 mm.

https://www.ebay.com/itm/Repair-Set-Silicone-wiring-harness-cable-loom-BMW-E91-Touring-Tailgate-Right/153088620253?epid=23016589848&hash=item23a4caf6dd%3Ag%3A%7EYUAAOSwwYpap51d&_sacat=0&_nkw=Cable+Harness+Repair+bmw+e91&_from=R40&rt=nc&_trksid=m570.l1313

Din cate am mai citit, problema cu deschidere/inchiderea masinii din telecomanda este cauzata de unul din firele din partea dreapta a haionului.

 

Pentru partea stanga include doar fire pentru modul antena>: 5 fire normale si un cablu distinct, probabil pentru semnal radio.

https://www.ebay.com/itm/Repair-Set-Silicone-wiring-harness-cable-loom-BMW-E91-Touring-TAILGATE-LEFT/163099963688?epid=10014718739&hash=item25f983f128%3Ag%3AjLQAAOSwtudafabI&_sacat=0&_nkw=Cable+Harness+Repair+bmw+e91&_from=R40&rt=nc&_trksid=m570.l1313

 

Sincer nu doresc sa cumpar kiturile deoarece sunt cam scumpe. Ma gandesc ca daca iau cabluri de 1.5 litate ar fi ok. Oricum daca mai gasesc ceva, inclusiv daca imi fac curajul sa incep toata treaba atunci am sa postez aici.

Link to comment
Share on other sites

am patit si eu, in timp se rup firele de la atatea deschideri-inchideri. Trebuie taiat "copexu" ala de cauciuc si cositorit firele apoi izolat. Nu o sa arate superb, dar daca ii dai izolier negru peste, nici nu se observa decat daca te uiti foarte atent

tiganie...nu asa se repara.

 

stati mult cu aceste probleme si o sa schimbati modulul de lumini.

Link to comment
Share on other sites

am patit si eu, in timp se rup firele de la atatea deschideri-inchideri. Trebuie taiat "copexu" ala de cauciuc si cositorit firele apoi izolat. Nu o sa arate superb, dar daca ii dai izolier negru peste, nici nu se observa decat daca te uiti foarte atent

Nu e bine.

Nu trebuie taiat nici un copex ca intra apa si poti sa spui adio la multe module inclusiv FRM.. Apa si curentul electric nu se impaca!

 

Se trag firele din/prin capatul copexului apoi se inlocuieste practic o sectiune care este exact aceea din copex cu lipituri cu, cositor ambele capete in afara copexului si cu ceea ce se numeste tub termo-retractabil, practic o izolatie dim cauciuc care sub influienta caldurii, flacarii se "aduna" peste lipitura.. Intreaba in orice magazin de electronice ai o sa gasesti..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cam misto tare treaba, la touring ai de dat jos tavanul, toti stalpii laterali, cam tot ce e plasticaria in portbagaj, bancheta din spate( doar cea de sub posterior:) ), taiat fire, lipite, izolate, rebagate prin manson, lipitite si in interior, izolate(cu tub termocantractabil) si cele din interior, pozate frumos, repus tavanul, apoi peretii laterali, apoi restu:))

https://imgur.com/a/YInNo35

 

Sincer cam jumate dintre fire erau cu probleme si 4-5 erau rupte complet, nu se mai atingeau:/.

Mna, oricum masina avand ceva anisori si neumbland nimeni inainte, a sosit timpul pentru un diy frumos pentru mine:P. Bine ca s-a terminat cu bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.