Jump to content

Martor Abs DTC placute frana si presiune roti


Recommended Posts

Am tot citit cate ceva dar sunt curios daca asta ar fi rezolvarea .

Am ajuns la servis cu erorile mentionate in bord pun baietii tester (special bmw zic ei) raspunsul fiind,, eroare pe dreapta spate la roata ''.Urcat pe elevator am vazut senzorul de la placute iesit .Baietii au constatat ca nu doar de acolo ar fi problema si coroana abs trebuie schimbata dar nu pot decat sa cumpar planetara (2900 lei originala) .Nu am fost de acord bineinteles si astept ca maine sa vina senzorul nou (placute senzori deja schimbate de 2k km).

Oare sa fie doar de la acel senzor ?

Multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

Ala este senzorul de la placute , si nu are treaba cu ce erori ai tu in bord.

 

PS: Spala bine masina pe dedesupt inainte sa schimbi senzorul abs sau cand ai de verificat/schimbat ceva in zona rotilor.

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

E ca o masina fara abs/dtc acum ... Incearca sa il cureti si vezi poate scapi fara sa il mai schimbi. Problema cu ele este mizeria care s-a depus pe el si nu neaparat ca este stricat. Daca nu mai poate sa citeasca bine rotatia rotilor iti arata ca si cum e gata de el.

Masina pe cric , roata jos si cu un spray de curatat discuri sau w40 il faci ca si nou.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am ajuns in Olanda cu masina , am cumparat de aici un spray WD-40 si incet incet am reusit sa scot senzorul de abs (mersi de afaturi) .L am curatat l am montat dar nici o schimbare .Doar ca acum frana de mana in bord mi o arata cu rosu nu mai e galbena .Precizez ca nu prea tine frana de mana .Ce mi s a parut ciudat ca schimband din nou senzorul placute azi cand am dat roata jos l am vazut iar sarit de pe placute .De ce nu sta acolo ?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Problema rezolvata .Am comandat un senzor abs l-am inlocuit si gata .Toti martorii au disparut, abs-ul functioneaza bine si am rezolvat totul cu 30€ + jumatate de ora de munca nicidecum cu 2800 lei planetara + manopera si ce mai aberau baietii prin service .Va multumesc pentru sfaturi .
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bravo AlexIonut! Ma bucur ca s-a rezolvat ieftin!

 

...Nu exista coroana pe planetara (cum scrie mai sus .. cumpara-i planetara degeaba) pentru senzorul ABS, cel putin la modelele 2005-2006!

 

Exista in schimb rulment(ul) rotii la care capacul (protectia) bilelor este practic o banda magnetica (care poate fi inlocuita doar cu tot cu rulment!) care trimite impulsuri in senzorul care se afla chiar langa rulment.

 

Pentru ce care vor sa nu fie de acord sau contrazica .. mai mentionez ca am schimbat personal rulmentul pe stanga spate (deocamdata) si am vazut ce si cum.

 

Campul magnetic POATE SLABI in timp si de aceea apar erori in bord cand senzorul de fapt e bun. Exista si un video pe youtube cu un mecanic care explica exact acelasi lucru.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

...Nu exista coroana pe planetara (cum scrie mai sus .. cumpara-i planetara degeaba) pentru senzorul ABS, cel putin la modelele 2005-2006!

 

Exista in schimb rulment(ul) rotii la care capacul (protectia) bilelor este practic o banda magnetica (care poate fi inlocuita doar cu tot cu rulment!)

 

Salut, am si eu problema asta, imi intra controlul tractiunii in curbe la dreapta si pe drum denivelat. Nu am apucat inca sa dau rotile jos sa verific senzorii, dar in cazul in care este rulmentul de vina ( capacul acela) cam cat de complicat este sa-l schimbi si cat te-a costat operatiunea? Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Salut, am si eu problema asta, imi intra controlul tractiunii in curbe la dreapta si pe drum denivelat. Nu am apucat inca sa dau rotile jos sa verific senzorii, dar in cazul in care este rulmentul de vina ( capacul acela) cam cat de complicat este sa-l schimbi si cat te-a costat operatiunea? Mersi.

Am facut-o singur. Nu recomand fara scule potrivite (extractor de rulment cu rulmenti axiali ca acesta http://nichelina-cnc.ro/product_info.php?products_id=334&osCsid=8b6e8b914a8baa76b9b9ae6973d08231).

Presiunea e mare si trebuie ca scoaterea sa fie ajutata de bile..

Iti mai trebuie si o tubulara de 36 cu 12 laturi/colturi..

..banda magnetica e doar pe o parte a rulmentului. Mare grija sa fie pe partea care trebuie.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.