Jump to content

Epurator bmw e46


cosminkos

Recommended Posts

Salutare! Ma puteți ajuta cu niște poze cu poziționare epuratorului la bmw e46 316i valvetronic. Si care ar fi simptomele dacĂŁ acesta este ĂŽnfundat. Mulțumesc!

 

II mai zice valva pcv si se afla sub admisie . De obicei relantiu instabil,consum de ulei,vacuum mare la deschiderea busonului de ulei sau ridicarea jojei in timpul functionarii motorului :)

Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

Filtrul este implementat in capacul de la culbutori si daca vrei sa il schimbi doar cu totul se poate.

 

 

PS: ce problema ai la filtru de vrei sa il schimbi ?

 

problema nu am :-)

doar ca incerc sa previn

 

filtru fiind, e considerat consumabil ?

 

la F10 lumea nu vobeste de el, nu stiu :

pt ca ii scump,

sau

pt ca filtreaza datorita unui design implicit si nu are materiale ce se degradeaza ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salut...

Am un Bmw E91 320d NFL M47. Sunt curios daca filtrul meu epurator/aerisitor/separator ulei este cu pasla sau nu si daca este cu pasla, merge schimbat doar filtrul si garniturile necesare(fara capacul din pastic). Daca merge schimbat cu varianta imbunatatita, cu decantor, trebuie sa ma feresc de anumite firme producatoare sau nu are importanta.

Cand am schimbat filtrul de aer si polen am facut poze la el, din pacate nu l-am desfacut...

 

Ms!

post-80106-0-43848000-1517474554_thumb.jpg

post-80106-0-49605700-1517474562_thumb.jpg

Edited by Stealth89
Link to comment
Share on other sites

in cazul tau e cu pasla 100%, e bine sa-l schimbi cam la 60k

 

poti sa schibi doar elementul filtrant si garniturile, dar din ce am observat eu la motorul de 2 litri, nu prea se pupa garniturile care vin doar cu elementul filtrant. daca iei cu totul, adica si capacul, se potrivesc. daca nu a fost schimbat niciodata, ia si inlocuieste cu totul, ca nu e asa scump.

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Salut...

Am un Bmw 320d NFL M47. Sunt curios daca filtrul meu epurator/aerisitor/separator ulei este cu pasla sau nu si daca este cu pasla, merge schimbat doar filtrul si garniturile necesare(fara capacul din pastic). Daca merge schimbat cu varianta imbunatatita, cu decantor, trebuie sa ma feresc de anumite firme producatoare sau nu are importanta.

Cand am schimbat filtrul de aer si polen am facut poze la el, din pacate nu l-am desfacut...

 

Ms!

 

Se poate schimba doar pasla si garniturile , sau se poate schimba cu totul si atunci alegi varianta noua fara pasla doar cu decantor (e mai indicat ca dupa nu mai ai treaba)

 

http://lh5.ggpht.com/_CloltyGrcac/S64toyJjdhI/AAAAAAAADek/cl7i19clkzU/s1024/P1040193.JPG

 

Primul de sus este variant noua fara pasla:

 

maxresdefault.jpg

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.