Jump to content

Directie F10


Recommended Posts

Salut colegi!

Vin cu o intrebare: Am mai tot citit tot felul de plangeri la adresa directiei de pe F10. Am un F10 530d din 2014 si conduc destul de sportiv in afara orasului si mi se pare f deranjanta directia, mi se pare foarte usoara la viteze de dupa 130-140-150 si sa nu mai zic mai departe, se simte de parca trebuie sa fii de 2 ori mai atent sa nu cumva ca masina sa fuga si mi se pare cand schimb banda pe autostrada chiar si pe modul Sport ca trebuie un efort minim pentru a schimba banda, ceea ce mi se pare anormal cand ar trebui sa fie fix invers. Am facut si un update la toate modulele recent,am jante pe 17 cu cauciucuri noi noute de iarna. Ma gandeam sa fac si unghiurile,poate,poate. Ati reusit careva sa faceti ceva care sa mai diminueze din aceasta senzatie ? Inca nu am condus aceeasi masina dar cu active steering, din cate am inteles ca directia intarindu-se substantial odata cu cresterea vitezei. Anyway, nu mi se pare normal ca sa iti vina sa iti vinzi masina din cauza asta.

Link to comment
Share on other sites

Eu am Adaptive Drive + EDC, pe orice mod dar mai ales pe Sport la viteza e ca si cum as invarti de un bolovan, e chiar "grea".

Exact cum trebuie. Dar nu este la fel pe toate modurile. Pe comfort e ceva mai usor iar pe sport ceva mai tare . Dar inclusiv suspensia este schimbata si se tine altfel masina . Masina celui ce a deschis topicul nu are adaptive drive cel mai probabil . Bine ca va luati masini ani buni si km putini dar fara dotari ABSOLUT elementare.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@flori22

De cand a devenit suspensia reglabila o dotare elementara ?

Tu cate masini cu suspensie reglabila ai avut pana acum ?

Eu sunt la al 8 -lea BMW din '92 incoace si nu am avut niciodata suspensie reglabila si nici nu am simtit vreodata directia prea usoara . Dimpotriva - tot timpul mi s-a parut ca directia e mult mai firma decat la toate celelalte marci. Nici la actualul F10(tot 2014) nu am senzatia ca e prea usoara .

Edited by seaman
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut colegi!

Vin cu o intrebare: Am mai tot citit tot felul de plangeri la adresa directiei de pe F10. Am un F10 530d din 2014 si conduc destul de sportiv in afara orasului si mi se pare f deranjanta directia, mi se pare foarte usoara la viteze de dupa 130-140-150 si sa nu mai zic mai departe, se simte de parca trebuie sa fii de 2 ori mai atent sa nu cumva ca masina sa fuga si mi se pare cand schimb banda pe autostrada chiar si pe modul Sport ca trebuie un efort minim pentru a schimba banda, ceea ce mi se pare anormal cand ar trebui sa fie fix invers. Am facut si un update la toate modulele recent,am jante pe 17 cu cauciucuri noi noute de iarna. Ma gandeam sa fac si unghiurile,poate,poate. Ati reusit careva sa faceti ceva care sa mai diminueze din aceasta senzatie ? Inca nu am condus aceeasi masina dar cu active steering, din cate am inteles ca directia intarindu-se substantial odata cu cresterea vitezei. Anyway, nu mi se pare normal ca sa iti vina sa iti vinzi masina din cauza asta.

 

Așa e direcția la astea si la toate f-urile , proasta rĂŁu,,, au greșit-o, pe toate forum-urile din afara sunt plângeri legat de aceasta direcție ,,, mergi cu un e60, sau e90 au o direcție exemplara, nu mai spun de cele cu pachet m,,, acum trebuie sa-ți iei in + ca opțiune active steering ca sa se simtĂŁ cât destul Ok pe când innainte de 2010, 2011 fĂŁrĂŁ toate aceste sisteme suplimentare bmw era recunoscut pt direcția exemplara,,, eu sunt profund dezamĂŁgit de bmw ĂŽl ultimul timp,,,

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca e90 ul din 2006 cel de 163cp, n o sa mai vedem noi masini, o spun la modul cel mai sincer, chiar daca voi deranja pe unii! Motor fiabil, tinuta de drum excelenta, directie precisa, putere destula si consum mic, frane f bune, chiar cred ca face parte dintre ultimele modele de bmw care nu te prea faceau de ras si nu e numai parerea mea!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Subscriu,,, crd Ca cele mai bune bmw-URI s au fĂŁcut ĂŽntre 2002,2003 și 2011, 2012 adicĂŁ pana la serile f ,,, și nu nu conduc e90 320d, am avut deci Stiu despre ce e vorba ,,, am x6 4.0d 2015 și mi a plĂŁcut mult mai mult ca feeling de condus modelul vechi x6 4.0d 2011 pe care l am avut acum 2,3 ani
Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu ce au spus baietii mai in spate legat de e90, am avut si eu cu ceva ani in urma, inca e in familie si o mai conduc din cand in cand..

Acum am F dar cu directie hidraulica si nu am ce sa-i reprosez, pt mine personal este exceptionala, raspunde perfect si simt perfect drumul.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@flori22

De cand a devenit suspensia reglabila o dotare elementara ?

Tu cate masini cu suspensie reglabila ai avut pana acum ?

Eu sunt la al 8 -lea BMW din '92 incoace si nu am avut niciodata suspensie reglabila si nici nu am simtit vreodata directia prea usoara . Dimpotriva - tot timpul mi s-a parut ca directia e mult mai firma decat la toate celelalte marci. Nici la actualul F10(tot 2014) nu am senzatia ca e prea usoara .

Este cel putin elementara. Este vitala ! Suspensia si directia normala de la f10 sunt de tot rahatul , foarte nesigure , foarte instabile , te fac sa te simti intr-o fabia sau ceva de genul la drum lung. Eu inteleg ca tu ai vrut masina cat mai noua decat sa iti iei cu adevarat o masina dar nu te umfla in pene ca toata lumea stie ce fel e directia normala la f10.Eu nu vorbesc sa ma aflu in treaba. Eu am mers cu f10 520 si 525(2.0 biturbo) fara adaptive drive dynamic drive si edc si am simtit fix ca am mers cu o cu totul alta masina . Daca mergi cu un f10 cu aceste optiuni si apoi cu un f01 ai sa simti ca e fix aceeasi masina ca mers.

 

P.s Directia si suspensia de pe un e39 sau un e60 este mult peste cea de la f10 normala.

 

De ce cumparati fratilor masini ce nu va plac?

Ca sunt an nou si au km putini . Ce conteaza ca in rest sunt PETARDE?

Edited by flori22
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Este cel putin elementara. Este vitala ! Suspensia si directia normala de la f10 sunt de tot rahatul , foarte nesigure , foarte instabile , te fac sa te simti intr-o fabia sau ceva de genul la drum lung. Eu inteleg ca tu ai vrut masina cat mai noua decat sa iti iei cu adevarat o masina dar nu te umfla in pene ca toata lumea stie ce fel e directia normala la f10.Eu nu vorbesc sa ma aflu in treaba. Eu am mers cu f10 520 si 525(2.0 biturbo) fara adaptive drive dynamic drive si edc si am simtit fix ca am mers cu o cu totul alta masina . Daca mergi cu un f10 cu aceste optiuni si apoi cu un f01 ai sa simti ca e fix aceeasi masina ca mers.

 

P.s Directia si suspensia de pe un e39 sau un e60 este mult peste cea de la f10 normala.

 

 

Ca sunt an nou si au km putini . Ce conteaza ca in rest sunt PETARDE?

 

Cred ca tu te cam umfli in pene . Banuiesc ca intri in curbe doar cu 150 km/h , de e vitala pt tine . Vin de pe E60 si inainte e39 si multe altele si nu am simtit diferenta asta de directie si suspensie de care zici .

Probabil ca spre deosebire de tine , care ai facut un drive test cu cate o alta masina , eu le-am condus ani de zile , fiecare model .

Nu spun ca nu e superior sistemul dynamic drive si edc , dar vital nu e in nici un caz.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Este cel putin elementara. Este vitala ! Suspensia si directia normala de la f10 sunt de tot rahatul , foarte nesigure , foarte instabile , te fac sa te simti intr-o fabia sau ceva de genul la drum lung. Eu inteleg ca tu ai vrut masina cat mai noua decat sa iti iei cu adevarat o masina dar nu te umfla in pene ca toata lumea stie ce fel e directia normala la f10.Eu nu vorbesc sa ma aflu in treaba. Eu am mers cu f10 520 si 525(2.0 biturbo) fara adaptive drive dynamic drive si edc si am simtit fix ca am mers cu o cu totul alta masina . Daca mergi cu un f10 cu aceste optiuni si apoi cu un f01 ai sa simti ca e fix aceeasi masina ca mers.

 

P.s Directia si suspensia de pe un e39 sau un e60 este mult peste cea de la f10 normala.

 

 

Ca sunt an nou si au km putini . Ce conteaza ca in rest sunt PETARDE?

 

Pana una alta de la a conduce niste masini cu niste optiuni care tie ti se par elementare si de a-ti da cu parerea si a nu ajuta cu nimic ba din contra, eu vorbesc din punctul de vedere al unui proprietar care a vrut sa schimbe marca cu altceva si am ales BMW F10 530, si care da ARE KM PUTINI si care da ARE DOTARILE dorite de mine pe o masina si nu m-am gandit vreodata ca masina asta se va conduce asa de prost si ca aceasta optiune nu vine din fabrica sau cel putin nu se conduce mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Alo da cine a spus ca eu nu sunt proprietar? Cine a spus ca nu am fost si proprietar de modelele pe care le pun in comparatie? F10 fara adaptive drive si dynamic drive este o PETARDA de masina pentru clasa din care face parte.

Multa lume pur si simplu nu stie lucrurile astea asa cum esti tu ztulab si isi iau masina gresita nevinovati.Am avut si eu un prieten cu f10 2014 cu toate butoanele cu ventilatie in scaune cu plafon alcantara , incalzire in volan si bang and olufsen dar nu avea suspensia.Era o porcarie de masina si nu ne venea sa credem ce diferenta este intre masinile noastre la mers doar din cauza la dynamic drive si adaptive drive cu edc. Nu ne venea sa credem ca omul ala care o luase noua a platit bani pt nightvision si bang and olufsen dar nu a pus suspensia...probabil nu stia.Intre timp prietenul asta al meu a dat acel f10 din cauza asta si a luat f01 ceva mai slab dotat la capitolul butoane inutile dar cu dynamic drive si adaptive drive (care vin standard la f01 din ce stiu eu).

Dar sa speram ca mai citesc si altii care in viitor isi vor lua f10 si vor sti ce sa caute ca este important cu adevarat nu sa caute butoane .. asta daca vor o masina adevarata evident.

Edited by flori22
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am Adaptive Drive + EDC, pe orice mod dar mai ales pe Sport la viteza e ca si cum as invarti de un bolovan, e chiar "grea".

 

exact asa am si eu dar am zis sa nu inru in termeni prea tehnici.. pe sport in bucuresti chiar te incordezi putin cand trebuie sa ocolesti taximeTRISTII; pe comfort+ dau cu capul de geamul din stanga pentru ca uit si ma las prea greu pe volan (jk jk)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.