Jump to content

BMW 320d xDrive F31


RoberTINO

Recommended Posts

Am auzit numai de bine la ZF Faur, doar cĂŁ acolo nu pot reseta adaptĂŁrile dupĂŁ schimb. Asta cu resetatul adaptĂŁrilor e cu dus ĂŽntors. PĂŁrerile sunt ĂŽmpĂŁrțite. Cert e cĂŁ dacĂŁ e cutia ĂŽn toate mințile ei ar trebui sĂŁ fie ok.

Eu am schimbat la STeam și am resetat și adaptĂŁrile. Am avut un șoc imediat dupĂŁ pentru cĂŁ schimba destul de brutal, ĂŽn șocuri. Și-a revenit ĂŽnsĂŁ, probabil dupĂŁ ce s-a readaptat. :)

Link to comment
Share on other sites

Paia sta e problema ca am tot incercat cu search, dar nu mi-a gasit nimic. Mai incerc.

 

LE: One or all of your search keywords were below 3 characters or you searched for words which are not allowed, such as 'html', 'img', etc, please increase the length of these search keywords or choose different keywords.

Edited by RoberTINO
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Acum vreo 3 saptamani, am facut 2 drumuri pana la Budapesta. In prima depasire in care chiar i-am dat cox, am simtit ca parca nu trage cum sunt obsinuit. Chiar m-a incurcat treaba asta ca am cam depasit la limita. M-au facut aia bizon sigur. Ideea este ca nu ma bag in depasiri daca stiu ca n-o pot face in siguranta pentru toata lumea, insa n-a tras asa cum sunt obsinuit si s-a vazut. La intoarcerea din Budapesta, opresc la o benzinarie, acolo in rond, pun lichid de parbriz (imi arata tringhiul de avertizare ca am ramas fara apa) si dau sa plec. Cand ma uit, triunghiul tot acolo. Dau sa verifice erorile din idrive, si imi arata eroare la drivetrain. Ajung acasa si a doua zi merg cu ea la un tester. Eroare la filtru de particule. Mi-l reseteaza, merg cu masina pe autostrada pentru regenerare, eroarea a disparut. Insa senzatia ca masina tot nu trage cum trebuie a ramas. Ceva idei? De la ce poate fi? S-a colmatat filtrul si ar trebui dat jos si curatat, sau problema poate fi alta?
Link to comment
Share on other sites

pai bineinteles ca nu trage. I-ai spus masinii ca ai schimbat filtru, dar ai mintit-o si pe ea si pe tine. Trebuie curatat sau schimbat filtrul.

 

Ba chiar mai rau ai facut resetand filtrul.

Masina isi face regenerare diferit in functie de gradul de uzura. Cand e filtrul uzat isi face regenerare mai light ca sa nu se topeasca sau sa ia foc masina.

Acum ca tu i-ai spus ca ai pus filtru nou va face regenerare maxima, chiar daca nu respira bine. Astfel ca risti sa ia foc ceva pe acolo, mai ales ca te-ai dus direct in regenerare fortata. Nici nu i-ai dat timp masinii sa realizeze daca e ceva schimbat.

 

Exista o solutie care se baga direct in filtru si care il curata in mers cu regenerarea activata.

Nu era nevoie de resetare, dispare singura eroarea dupa solutia asta.

Am folosit eu si a fost totul in regula, a disparut eroarea si a inceput sa respire mai bine motorul.

Link to comment
Share on other sites

pai bineinteles ca nu trage. I-ai spus masinii ca ai schimbat filtru, dar ai mintit-o si pe ea si pe tine. Trebuie curatat sau schimbat filtrul.

 

Ba chiar mai rau ai facut resetand filtrul.

Masina isi face regenerare diferit in functie de gradul de uzura. Cand e filtrul uzat isi face regenerare mai light ca sa nu se topeasca sau sa ia foc masina.

Acum ca tu i-ai spus ca ai pus filtru nou va face regenerare maxima, chiar daca nu respira bine. Astfel ca risti sa ia foc ceva pe acolo, mai ales ca te-ai dus direct in regenerare fortata. Nici nu i-ai dat timp masinii sa realizeze daca e ceva schimbat.

 

Exista o solutie care se baga direct in filtru si care il curata in mers cu regenerarea activata.

Nu era nevoie de resetare, dispare singura eroarea dupa solutia asta.

Am folosit eu si a fost totul in regula, a disparut eroarea si a inceput sa respire mai bine motorul.

 

Daca erau probleme mari la filtru si era cum zici tu, ca isi face regenerare light sau hard, masina dupa 100-150 km ar fi dat eroare din nou, simtind ca ceva nu este in regula. Asa mi se pare logic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Logica ta bate logica mea si a inginerilor BMW. Si daca stau bine sa ma gandesc si fizica, desi am fost la uman, nu real.

 

Uite un exemplu:

1. Lua foc masina.

tu: Baaaa ce masini de rahat. Ce mecanici de rahat. Ce vina am eu?

tot tu inainte, la service: Nu schimbam filtrul, sunteti nebuni? Fa ieftin din laptop.

 

2. Nu a luat foc masina.

tu: Nu ai dreptate. Nu vezi ca nu s-a intamplat nimic? Bine...masina tot nu trage...

inginerii BMW: Hai ba sa trecem peste limita punctului de topire cu carcasa la DPF, ca nu stim niciodata....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.