Jump to content

BMW 320d xDrive F31


RoberTINO

Recommended Posts

am trecut si eu prin experienta aceasta ca tine.

 

rezolvarea a fost asa:

 

Daca ai iphone:

1. schimbi tara din itunes a appstore pe canada(unde nu cere credit card sau telefon de canada)

2. dupa ce ai reusit pct1, cauti aplicatia pe care o are si redcap si eu si ti o instalezi.

 

Daca ai android

1. cauti pe net bmwconnected drive 3.2 apk si ti o instalezi manual

2. schimbi tara cu germania sau canada si ti o instalezi din playstore.

 

aplicatia care e in appstore RO e inutila.

 

succes

Link to comment
Share on other sites

Folosesti aplicatia din Canada cu masina inregistrata pe Connected Drive Germania?

 

Dap. aplicatia e aceeasi world wide. difera doar accesul la ea(se pare ca suntem prea tigani ca sa ne dea voie sa o folosim).

DUpa ce o downloadezi, revii la RO ca tara si asta e.

 

Hmm..eu am downloadat o din Canada parca si merge perfect. trimite destinatii catre masina etc.

nu am vazut vreo limitare.

 

poti sa mi dai un exemplu ce functie are in plus app de US/CA vs Europa?

 

eu am masina inregistrata pe portalul din germania.

Edited by Danyro
Link to comment
Share on other sites

In Android nu va avea update , atata timp cat nu va aparea versiune a aplicatiei pt Romania - deocamdata nu are decat vechea versiune 1.8 in Romania. Google Play Store detecteaza locatia si nu poti instala aplicatie sau update din alta regiune.

Aplicatia in sine poate sa ramana pe tara pe care este setat connected drive . Sunt mai multe sanse de a utiliza o aplicatie din Hub, gen Spotify (cu un account facut in prealabil pe alta tara).

Nu prea sunt aplicatii in Hub pt Android - BMW iubeste Apple.

Link to comment
Share on other sites

sincer nu mai stiu pe care o am ca m am cam jucat cu tarile atunci si cred ca o am pe cea de canada.

 

versiunea pe care o am eu: 7.1.981

 

ps: am incercat acum sa schimb tara pe germania si a reaparut optiunea de "None" la plati.ca urmare, am revenit iar in appstoreul de germania.

Link to comment
Share on other sites

Pai la ce iti trebuie? :) Eu mai folosesc functia de claxonat cand e sotia la garaj la masina de imi zice de dulce dup-aia ca am speriat-o, in rest chiar nu are vreo utilitate normala. :D

 

Gata fratilor. Alta viata. Am intrat si eu in randul nemtilor. Multumesc tuturor pt pont.

 

Cu placere.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am reusit sa am si primul eveniment nedorit. Un idiot neatent, de frica sa nu fie lovit de masina din fata lui care dadea cu spatele, s-a gandit ca ar fi mai indicat sa dea el cu spatele si sa ma loveasca pe mine (RAV 4). N-a vrut amiabila, asa ca am mers la Politie. Si-a luat 290 lei amenda pt neasigurarea la mersul cu spatele. S-a intamplat cum nu se putea mai rau. Maine trebuie sa ajung la Calarasi pt RAR, iar Miercuri imi expira nr de Germania. Adica nu stiu cand voi putea merge la asiguratorul lui sa fac constatarea.

 

Doar niste zgarieturi, insa m-a luat ficatul. Am apucat doar sa bag in marsarier, isna prea putin timp ca sa pot da si cu spatele. Deja senzorii fata cantau. Too late.

 

https://imgur.com/a/WY8qB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ieri mi-a venit randul din nou la RAR, de data asta cu nr rosii (cele de Germania au expirat pe 28.02). De data asta la Voluntari. Programarea fiind la 16:30-17:00, am avut timp sa ma duc inainte sa fac si schimbul de ulei si filtre. Din nefericire pentru mine, nu am belit ochii bine si trebuie sa schimb si placutele pe fata in 50 de km. Dupa cum cred ca ati observat deja pe forum, drumul meu la RAR nu a decurs fara incidente. Un inginer RAR, mi-a atins cu un bec in timp ce cauta serie de pe motor si mi-a gaurit un furtun de vacuum care face pedala de frana sa fie actionata mai usor (altfel zici ca rupi podeaua). Azi dimineata, am mai observat ca in dreptul stergatorului de la sofer, pe cantul capotei mi-au luat vopseaua cam pe o suprafata de 2-3 cm, fix sa o vad mereu cand ma urc al volan. Sunt un car de nervi. Imi vine sa fac reclamatie la conducerea RAR, insa n-as vrea sa fac rau nimanui, in special celui care a recunoscut ca mi-a gaurit furtunul. Individul s-a oferit sa-mi dea masina personala pana rezolv problema mea si sa-mi plateasca si costul de schimbarea a acelui furtun, isna cel mai probabil o s-o repar pe banii mei. Ma gandesc ca m-o ajuta si pe mine vreodata cineva cand gresesc. Se invarte roata. :p Practic. Am de primit... :)))

 

So, ship happens.

 

 

Ulei Motul 8100 X-Clean+, 5W30, 5l - 160 lei (eMag)

Ulei Motul 8100 X-Clean+, 5W30, 1l - 37 lei (eMag)

Filtru aer Mahle - 114 lei (AutoKarma)

Filtru combustibil Mahle - 126 lei (AutoKarma)

Filtru ulei Mahle - 49 lei (AutoKarma)

Total: 486 lei (n-am platit manopera)

 

Mai am de schimbat in imediata perioada, placutele pe fata (cel mai probabil ATE) si pe termen scurt/mediu, stergatoarele (Valeo). Iar pe termen mediu/lung, jante si anvelope de vara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Zic sa revin si eu la postarea mea, desi nu prea am nimic de menționat. Poate doar un cauciuc tĂŁiat duminica seara ĂŽn Bran. Noroc ca am runflat pe ea si am reusit sa ajung cu ea pana in Brasov, la o vulcanizare non-stop si sa-mi pune nenea ala un petec pe interior cat sa ajung a doua zi in București.

 

https://imgur.com/a/NJ98kXN

 

 

Spre surprinderea mea am fĂŁcut ĂŽntr-un an de zile 17.000 de km (235.000), asa ca e timpul pentru o noua revizie.

 

Si pentru informarea altora, las aici o lista de preturi pentru filtre si ulei de pe Autodoc.

 

https://imgur.com/a/4W24TXv

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aaa, am uitat ceva. Cat timp am fost la munte, am avut posibilitatea sa petrec mai mult timp cu bĂŁiețelul meu și cu ajutorul lui am observat ca țeava de la eșapament este ĂŽncĂŁ curata. Si-a bĂŁgat mana ĂŽnauntru și deja ma gandeam unde sa ma duc sa-l spal de negreala. Spre surprinderea mea, n-a fost cazul. Era curat. Asta nu ĂŽnseamnĂŁ ca nu l-am spĂŁlat, dupĂŁ. :)))
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Aud din ce in ce mai des persoane din anturajul meu care au cutie automata ca vor sa schimbe uleiul la ele. Avand in vedere ca mai bine previi decat sa o facid e oaie si sa perpelesti toata cutia, as vrea sa schimb si eu uleiul. Din ce am inteles exista un kit ZF pentru 8HP. Intrebarea este: poate orice service sa faca acest schimb, sau imi puteti recomanda un service unde stiti ca lucreaza ok si n-ati avut probleme? Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.