Jump to content

BMW 320d xDrive F31


RoberTINO

Recommended Posts

Având de un an de zile un kinder ĂŽn familie, am ajuns la concluzia ca ne trebuie o mașina, ceva mai spațioasĂŁ (ĂŽn prezent un Citroen C2 și o Honda Civic). Fiind destul de pretențios ĂŽn ceea ce privește dotarea mașinii, (pentru mine fiind foarte important cum arata și ce știe sa facĂŁ mașina ĂŽn interior) am cautat doar mașini cu navi mare, iar ca dotĂŁri de safety, xdrive și xenon. Ăntr-un final a apĂŁrut ĂŽn cĂŁutĂŁrile mele aceasta mașina, care de 3 zile a intrat ĂŽn posesia mea. Dupa 2400 de km (Hamburg), asearĂŁ am ajuns acasĂŁ. un 320d xDrive F31 din 2013 (K170755). Are ~220.000 km cum, ĂŽnsĂŁ mașina arata impecabil atât ĂŽn interior cât și ĂŽn exterior, iar performantele acesteia dpdv al motorizĂŁrii, par a fi rĂŁmas intacte ca din fabricație (ambreiajul nu patineazĂŁ, iar cei 184 de cai par a mai fi sub capota). Ma simt norocos ca am dat peste aceasta mașina, aceasta arĂŁtând impecabil ĂŽn interior, cât și ĂŽn exterior (proiectorul stânga este crĂŁpat, dar funcționeazĂŁ). Am observat doar ca are parul stânga și parbrizul schimbat, dar sunt lucruri minore, o piatra putând sa-ti facĂŁ o astfel de bucurie oricând. La prima vedere, am deschimbat doar stergatoarele, care sunt cam coapte, dar asta e cea mai mica problema.

 

Ca dotari masina a venit din babrica cu:

 

1CA Selection Cop Relevant Vehicles

205 Automatic Transmission

216 Servotronic

230 Eu Specific Additional Equipment

248 Steering Wheel Heating

249 Multi-function For Steering Wheel

255 Sports Leather Steering Wheel

258 Runflat Tyres

3AA Roof Rails Black

3AC Trailer Tow Hitch

302 Alarm System

4AD Interior Alum. Lengthwise Fine

4AE Armrest Front Retractable

4DL High.trim Fin. Black High-gloss

402 Panorama Glass Roof

423 Floor Mats, Velour

428 Warning Triangle

430 Interior And Exterior Mirror Packa

431 Interior Rr Vw Mirror W Aut Anti-d

441 Smokers Package

465 Through-load System

493 Storage Compartment Package

494 Seat Heating F Driver/front Passenger

5AC Autom. High-beam Headlights Control

5AG Lane Change Warning ??? Nu cred ca exista ca nu am buton

5AL Active Protection

5DA Passenger Airbag Deactivate

5DC Folding Rear-seat Headrests

502 Headlight Washer System

508 Park Distance Control (pdc)

520 Foglights

521 Rain Sensor

522 Xenon Light

524 Adaptive Headlights

534 Automatic Air Conditioning

544 Cruise Control With Braking Function

563 Lights Package

575 Additional 12v Power Socket

6AC Intelligent Emergency Call

6AE Teleservices

6AK Connecteddrive Services

6AM Real Time Traffic Information

6AN Concierge Services

6AP Remote Services

6NR Apps

6NS Enhanced Telephony With Extended Smathphone

6WA Instrument Cluster W. Extended Cont

609 Navigation System Professional

610 Head Up Display

676 Hifi Loudspeaker System

698 Area-code 2

7VB Comfort Package

7VD Visibility Package

7XP Navigation Package Connecteddrive

8KA Oelservice Int. 30.000 Km/24 Months

8TH Speed Limit Info

8V1 Ncap Label

801 Germany Version

879 German / On-board Documentation

931 Winter Wheels Instead Of Summer Wheels

 

Cele bold-uite, sunt clar dotĂŁrile care m-au fĂŁcut printre altele sa aleg aceasta mașina și de care sunt foarte entuziasmat, dar si putin debusolat de 931 Winter Wheels Instead Of Summer Wheels, dar asta este. totul rau spre bine sa zic asa, voi pĂŁstra rotile astea pentru iarna și ma voi orienta cĂŁtre niște jante de 17 sau 18 pentru vara.

 

Trecând aproape 7 ani de la ultimul BMW avut (E90 din 2005), lucrurile s-au schimbat destul de mult ĂŽn interior. iDrive-ul arata mult mai bine și mult mai "responsive", ĂŽnsĂŁ toate acestea ma fac sa sap din nou despre ce update-uri pot face la mașina. Deja pt hĂŁrți am vĂŁzut ca e nevoie de un cod FSC... pe vremea E90-ului, iți fĂŁceai treaba cu niște dvd-uri. Acum vad ca a zburat puiu cu ața. Azi dimineața am reușit sa fac un update la iDrive cu fișierul de pe site-ul oficial. Speram sa se schimbe ceva la grafica, ĂŽnsĂŁ n-a fost sa fie asa (ĂŽmi place foarte mult cum arata nbt evo, cel care arata și vremea, {sper sa nu greșesc, ĂŽncĂŁ nu-mi sunt familiare toate sistemele disponibile}.

 

Dupa ce am adĂŁugat mașina ĂŽn contul BMW, am vĂŁzut ca mașina are deja "booked":

- BMW ConnectedDrive Services;

- Remote Services; - Nu reușesc sa-l activez de pe site=ul BMW

- TeleServices;

- Intelligent Emergency Call;

 

Apelez la experiența voastrĂŁ și va rog sa ma ĂŽndrumați putin spre ce update-uri pot face la ea fĂŁrĂŁ prea mari probleme (gen: DIY), sau ce ați modifica voi la ea.

 

Ca planuri pe scurt și mediu:

- Inscripționare oglinzi (must have ĂŽn Romania);

- Update harti;

- Folie pe geamuri;

- jante de 17 sau 18 pt rotile de vara.

 

Revin cu poze când o spãl. :p

Link to comment
Share on other sites

5AG Lane Change Warning ??? Nu cred ca exista ca nu am buton

 

Sa o stapanesti sanatos!

Probabil ca ai doar avertizarea din oglinda, nu si vibratia in volan (lane change assist).

 

Referitor la modificari - nu te apuca de treaba 1-2 luni, pana va imprieteniti; apoi vei sti mult mai bine ce ti-ar trebui cu adevarat; poate doar inscriptionarea de oglinzi.

 

Fa o verificare completa (motor, tren rulare, diferentiale, etc); in caz ca nu au fost facute deja - schimba uleiul din cutia manuala + ulei diferentiale

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos.

 

Daca 5AG Lane Change Warning ĂŽnseamnĂŁ vibratul din volan, exista. Ma gandeam la opțiunea de Lane assist, parca asa ii spune.

 

PS: A reusit cineva sa trimita harti din Google Maps la masina? Mie nu-mi permite sa adaug masina in contul Google.

Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos. Masina este super iar panoramicu ... face toti banii!

 

Inca regret ca atunci cand am cautat pentru mine masina nu am gasit una in mintile ei cu panoramic.

 

Aveam doar una pe lista si fusese reparata in urma unui accident. Nu era cine stie ce doar ca vanzatorul a ascuns si ... nu am mai avut incredere. Posibil sa mai fi ascuns si alte bube :)

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru achizitie! Pare faina masina.

Cred ca uleiul din cutia de viteze ar merita schimbat acum. Din ce stiu, BMW spune ca long life oil, deci probabilitatea sa fi fost schimbat in Germania e mica. Iar producatorul cutiei, ZF, spune ca trebuie schimbat la maxim 120.000 km. Ca argument in defavoarea uleiului "long-life" pot spune ca dupa ce am facut schimbul la masina mea, comportamentul cutiei s-a imbunatatit semnificativ (totusi nu e perfect, probabil au ramas ceva defecte cauzate de o revizie intarziata) , deci imi sugereaza ca cel vechi nu mai era la fel de bun.

 

Desigur, daca gresesc, va rog sa ma corectati. :)

Link to comment
Share on other sites

Felicitari si cat mai multi km fericiti impreuna :thumbsup:

In ceea ce priveste Remote Services daca zici ca ai deja contul pe Connecteddrive Germania si aplicatia instalata pe telefon, mai trebui sa te activezi aceasta functie si in iDrive/Settings.

Apropos, poate gresesc insa verifica in portal daca nu cumva mai si acces la update-uri gratuite pt harti (pt NBT Evo stiu ca exista aceasta posibilitate nu cunosc daca e si pt NBT simplu).

Link to comment
Share on other sites

99 de Euro ma costa update-urile de harti.

 

Merci frumos.

Nu merita.

 

Ezi ca ai aici pe forum tot ce iti trebuieca sa iesi mai ieftin sau chiar gratis :)

 

Hartile le gasesti de downloadat, iti mai treb un stick de 64gb si daca nu reusesti sa aflii codul sunt anunturi pe eBay cu 10-20$

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am reușit sa spăl mașina, însă a ieșit asa prost încă îmi e și jena sa urc poze cu ea din exterior. :)))

 

https://imgur.com/a/al2Oh

 

Nu știu din ce motiv, însă unt lăsat sa urc poze pe forum, însă las un link de pe imgur cu câteva poze cu idrive-ul. Nu pot sa-mi dau seama de ce opțiunea de vreme nu este disponibila deși are serviciul de ConnectedDrive Dervices este "booked" pentru mașina (la fel ca si remote service), singurele aplicații disponibile fiind EcoPro Analyzer, web radio, wiki local, twitter, calendar si news. Tot îmi storcesc creierii ce se întâmplă cu aceasta aplicație pentru vreme de ce nu-mi este disponibila însa îmi da cu virgula.

 

De la achiziție pana astăzi, am reușit sa fac update la softul idrive, la hărți și cam atât. Planuri pe termen scurt ar fi niște jante pentru rotile de vara pe 17 sau 18" de preferat negre, folie Llumar pe spate dar după ce fac RAR-ul (27.02, Călărași, ca altfel in București am prins primul loc liber pe 22.03). Senzori presiuni și temperatura la noile roti sunt un must have pentru mine, mai ales ca n-o sa aleg cauciucuri runflat.

 

Astia la BMW pe site, spun ca optiunile de inchidere/deschidere/ flashuri etc sunt disponibile din aplicatia Connected Drive, insa pe iOS nu exista asa ceva. Pot face lucrurile astea doar direct din portalul BMW, la secțiunea Remote Cockpit.

 

Cam atât momentan. Aștept sa înmatriculez mașina, dar pana atunci mai caut niște jante de vara care sa ma coafeze. :p

 

LE: Am uitat sa precizez ca am comandat si Carly, dar pana vine... :p

Edited by RoberTINO
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu merge sa te duci frumos pe contul folosit in App Store si sa schimbi locatia pe alta tara in loc sa stai sa creezi alt user? Parca mi-aduc aminte ca mergea, e posibil sa aberez insa. :)

 

Da. Alta aplicatie n-am.

 

Verifica-ti mesageria privata de pe forum ca ti-am trimis un mesaj.

Edited by RedCap
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce tie nu iti merge in iOS sa incui/descui masina sau sa dai flash-uri si sa claxonezi, la mine in aplicatie merge.

 

http://i.imgur.com/g4T6tXn.png

 

BTW Redcap versiunea US are activate și celelalte funcții, ma refer la tab-ul INFO daca ai acces la informații despre statusul Doors and Windows sau Service Required?

Link to comment
Share on other sites

Da, uite-le mai jos. Dar hai ca stricam topicul omului deja.

 

http://i.imgur.com/TkCyRCT.png

 

http://i.imgur.com/IVxg2vT.png

 

http://i.imgur.com/PcXdGvx.png

 

http://i.imgur.com/AsrIY8A.png

 

http://i.imgur.com/w0zBoK3.png

 

@edit : RoberTINO, daca nu te ajuta cu nimic ce poze am pus aici roaga un moderator sa le stearga, nu vreau sa iti stric topicul, e despre masina ta, nu despre ce imi arata si ce nu imi arata mie aplicatia "Connected" de la BMW. :)

Edited by RedCap
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.