Jump to content

Schimb placute frana bmw f30


Recommended Posts

Dupa o oferta de pret la reprezentanta pt schimbare placuta fata/spate bmw f30 (2300 ron) as cam incerca sa schimb eu placutele. Intrebarile ar fi: a mai schimbat cineva placutele de frana? Etrierii sunt electrici? Eroarea de placute terminate dispare odata cu schimbarea placutelor si senzorului de uzura?

Va multumesc

 

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Poti sa le schimbi lejer la seria 3 pentru ca nu ai frana electrica de mana.

 

Este un canal care face videouri pe un f30 328i, este foarte bun baiatul si are filmulete de calitate : Kies motorsports

 

Uite si filmuletul, este la fel si pe spate :

 

Ca si piese, recomand doar originale. Vezi ca cei de la bimmer service au deschis magazin online si daca iti faci cont au preturi foarte bune ( cu 10% mai mici decat la autokarma de exemplu).

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Sunt uimit cat de mult, sau in cate locuri se baga/pune vaselina "brake pads grease"..

Personal nu am pus decat pe spatele placutelor exact acolo unde atinge placuta metalul etrierului, ca mai toti mecanicii... si vaselina pentru cauciuc unde stau tijele acelea ale partii "plutitoare" a etrierului - fig. RB34 00081.

 

 

Si nu as impinge lichidul de frana inapoi (cum fac ei!) in circuit ci as aerisi din nou! In primul rand e mult prea mult efort in scula sa impingi atata amar de lichid de frana care mai e si degradat si probabil corosiv.. inapoi in sistem.. nu e ideea prea buna. Eu aerisesc de fiecare data etrierul/sistemul cand schimb placutele.

 

Consider ca schimbul placutelor il poate face orice sofer la marginea bordurii (sau pe trotuar) pe cric in fata blocului cu doar cateva scule.

Link to comment
Share on other sites

Iei originale la aceeasi bani; BMW group au oferta la toate produsele legate de frana (probabil nu si de M'uri) de -45% pana pe 31 martie

Vezi ca nu e chiar asa.

Doar in anumite combinații discountul poate ajunge la 40%...

In cele mai multe situații acesta este de aproximativ 10-15%... ceea ce nu e mare lucru.

Link to comment
Share on other sites

Am intrebat zilele trecute de pret pt un schimb placute spate si costul total pt F31 (placute, senzor, manopera) ajunge la 700 lei.

Din cate imi aduc aminte cand am schimbat anul trecut placutele pe fata tot undeva la 700 lei am platit (la reprezentanta de asemenea)

Link to comment
Share on other sites

Am intrebat zilele trecute de pret pt un schimb placute spate si costul total pt F31 (placute, senzor, manopera) ajunge la 700 lei.

Din cate imi aduc aminte cand am schimbat anul trecut placutele pe fata tot undeva la 700 lei am platit (la reprezentanta de asemenea)

Asta e oferta de la reprezentanta. 7a5412ace2052e239b5a5fc12a0685d6.jpg

 

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Au pus ca mizeriile ce sunt 2 tuburi de spray ....si nu folosesc nici jumatate dintr-unul ,au bagat verificare ....ce cacat sa mai verifice daca le baga noi.......sigurantele alea nu stiu daca chiar nu mai merg si alea vechi......si mai poti salva niste bani....ce mizerii....eu parca nu am platit chiar asa de mult si am avut si discurile pe spate.....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
urmeaza sa schimb placutele de frana pe spate , peste 2-3 ore o sa pun si ceva poze cu schimbul.., eu prefer sa o fac acasa .. fac ceva pe istoricul de service , cine o cumpara de la mine peste niste ani o ia cu istoric facut de mine , cu facturi poze si tot ce am facut la masina .. nu vreau sa fac p... m... la reprezentanta doar sa apara istoricul masini online , poate nu este bine , poate gresesc dar eu asa procedez

post-63180-0-39682900-1520414837_thumb.jpg

post-63180-0-77958100-1520414848_thumb.jpg

post-63180-0-45934400-1520414860_thumb.jpg

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

si faci foarte bine !

recomand totusi : brembo ,first class

 

 

nu am folosit niciodata brembo , am fost foarte multumit de ferodo .. si sti cum e ... cand iti place ceva ramai setat pe acel ceva :)) , revin cu poze .. cu operatiunea VETA .. o sa bag si un pahar de vin ca e cam racoare afara :popcorn:

 

este primul schimb de placute care il fac la masina de cand o am ( 3 luni )

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

gata , placutele erau la jumatate , in bord arata ca mai are 2 mii km si in realitate cred ca mai mergeau ... 10-15 mii km ... nu am mai schimbat senzorul pentru ca nu era atins , doar l-am scos din mufa si l-am bagat inapoi , procedura la f30 este destul de usoara .. la fel ca la modelele anterioare .. e90 sau e87 .. etc

post-63180-0-78818400-1520428193_thumb.jpg

post-63180-0-47795300-1520428200_thumb.jpg

post-63180-0-82489500-1520428205_thumb.jpg

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

gata , placutele erau la jumatate , in bord arata ca mai are 2 mii km si in realitate cred ca mai mergeau ... 10-15 mii km ... nu am mai schimbat senzorul pentru ca nu era atins , doar l-am scos din mufa si l-am bagat inapoi , procedura la f30 este destul de usoara .. la fel ca la modelele anterioare .. e90 sau e87 .. etc

Asa e, mai aveai mult si bine de tras din placutele vechi! Abia daca au disparut "rampele" alea de pe placuta..

 

Mi se pare foarte mica suprafata de contact a placutelor noi!

Ce marca sunt?

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa e, mai aveai mult si bine de tras din placutele vechi!

 

Mi se pare foarte mica suprafata de contact a placutelor noi!

Ce marca sunt?

au aceasi suprafata ca cele vechi , sunt ferodo iar cele vechi bmw

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

gata , placutele erau la jumatate , in bord arata ca mai are 2 mii km si in realitate cred ca mai mergeau ... 10-15 mii km ... nu am mai schimbat senzorul pentru ca nu era atins , doar l-am scos din mufa si l-am bagat inapoi , procedura la f30 este destul de usoara .. la fel ca la modelele anterioare .. e90 sau e87 .. etc

Asa e, mai aveai mult si bine de tras din placutele vechi! Abia daca au disparut "rampele" alea de pe placuta..

 

Mi se pare foarte mica suprafata de contact a placutelor noi!

Ce marca sunt? (am vazut- Ferodo) am Ferodo pe fata - cam mult praf fata de Pagid..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.