Jump to content

Turbo - Geometrie blocata


Recommended Posts

Salut!

Dupa cateva batai de cap am decis dupa cele vazute pe ISTA+ sa schimb actuatorul pe turbo. Masina nu trage mai mult de 3000rpm in jur de 160-170km/h. Din momentul in care am desfacut actuatorul vechi am miscat si de tija ce actioneaza turbina si ce credeti? Geometrie blocata! Am desfacut turbina ferestrele fiind blocate am dat cu spray WD 40 am deblocat-o si am montat-o pe masina impreuna cu actuatorul nou si el la fel, reglat. In cativa km numai fum in urma mea masina neavand putere de loc. Dupa mari chinuri masina a inceput sa traga normal, fara fum dar ridicand capota din nou am miscat de tija actuatorului el fiind electronic am sesizat ca geometria este iar blocata! Ce ma sfatuiti sa fac?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca este o operatiune pe care sa o poti face singur daca nu ai cunostinte avansate, refuz sa cred ca se poate rezolva doar cu un spray.. nu mi-o lua in nume de rau.

Din ce stiu eu, odata desfacuta, o turbina nu o montezi la loc pur si simplu, cum nici o geometrie blocata nu va mai functiona doar daca o deblochezi.

Ai nevoie de reconditionare/schimbare a geometriei si recalibrare pe banc special..

Sunt mai multe locuri unde poti merge pt asemenea operatiuni, eu personal il recomand cu toata increderea pe Bogdan (haplea), baiatul e super ok si doar asta face.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca este o operatiune pe care sa o poti face singur daca nu ai cunostinte avansate, refuz sa cred ca se poate rezolva doar cu un spray.. nu mi-o lua in nume de rau.

Din ce stiu eu, odata desfacuta, o turbina nu o montezi la loc pur si simplu, cum nici o geometrie blocata nu va mai functiona doar daca o deblochezi.

Ai nevoie de reconditionare/schimbare a geometriei si recalibrare pe banc special..

Sunt mai multe locuri unde poti merge pt asemenea operatiuni, eu personal il

recomand cu toata increderea pe Bogdan (haplea), baiatul e super ok si doar asta face.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Nu am facut eu aceasta operatiune.Din lipsa de timp si spatiu nu s a putut insista mai mult dar revin cu schimbarea geometriei. Vroiam sa ma asigur ca as putea scapa de problema

Edited by hkecstasy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.