Jump to content

Seria 3 Gran Turismo


Andrei1986

Recommended Posts

Salut, am cautat in acest forum parereri, impresii despre acest model, dar nu am resusit sa gasesc nimic. Asa ca vreau sa va intreb daca are cineva , sau ce puteti sa imi spuneti despre acest model. Sunt in cautarea unui bmw de cateava saptamani si initial mi-am dorit un X1. Dar incepe sa imi placa din ce in ce mai mult acest seria 3. Vreau sa merg pe varianta de 2L Diesel,cutie automata, model dupa2014. orice parere sfat, este binevenit. Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Aceasi problema am avut-o si eu, doar ca nu X1 ce era vorba despre un F10.

Ce pot sa iti spun despre F34 (achizitionata in Iulie 2017) - masina e din Aprilie 2015:

1. Spatiul interior in spate la fel ca la F10. Eu stau cu scaunul mai in spate (1.84) si in spatale meu se sta lejer chiar daca ai 1,85 si 100 kg.

2. Portbagaj de 510 litri + deschidere haion - best thing ever. Aviz familistilor.

3. Motor 2.0 / 184 - cutie automata sport + padele- foarte econom - conduc 90% in oras si nu am vazut consum mixt pana acum mai mare de 8%.

4. Scaune neaparat sport - foarte confortabile.

5. Ca dotari ce recomand : HUD, Audio Harman Kardon, PDC (e mare masinuta), senzori ploaie/lumini, clima.

6. Nu iti fa griji ca nu are rame la geamuri - nu mi-a inghetat deloc iarna asta - le tratez cu glicerina si nu sunt probleme.

 

Cam atat imi vine acum in minte.

Daca ai alte curiozitati let me know.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

e foarte adevarat ce-a relatat colegul de mai sus (MariusAa) . Si eu sunt posesorul unui 3gt de cateva luni bune, fabricatie 05/2014, aceeasi motorizare 2.0, 184cp.

 

Spatiu mare in spate, portbagaj mare, consumul mixt mai sare putin de 8 uneori, dar probabil pentru ca este xdrive (varianta pe care o am eu) si depinde si cat de "sportiv" conduci.

 

Legat de geamuri, nici mie nu mi-au inghetat, am folosit o solutie speciala de la bmw care m-a costat 40 lei. (cam tot aia cu glicerina despre care iti spunea colegul)

 

Iar ca dotari iti recomand: xenon, pdc (chiar e marisoara, uneori sunt f folositori, mai ales daca o conduce si sotia/prietena/etc), incalzirea in scaune, harman k (cel normal nu se aude asa wow, dar merge. acum depinde si ce varsta si asteptari ai), oglinzi electrice (daca nu ai garaj sau un loc de parcare mai ferit), navigatie mare bineinteles, trapa.

Link to comment
Share on other sites

am vazut cateva variante pe net. Stiti cumva daca pot verifica undeva vin-ul in afara de reprezentanta? sa nu bat un drum degeaba pana la autoturism :) Ce parere aveti despre:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-3gt-ID7GpO20.html#d2bfe4a179

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-3gt-ID7GlBId.html#d2bfe4a179

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-3gt-ID7GpCUP.html#b4568b8598

 

ultima are si acoperis panoramic, vin WBA3Y310X0D347556

 

 

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Mai erau vreo 2 site-uri dar erau cu plata. Nu stiu exact cat de bune sunt, dar cel mai bine notezi cele 3 vin-uri pe o hartiuta si mergi la reprezentanta. Cauti pe cineva pe acolo, dai de-o friptura... si afli tot ce ai nevoie (fara proprietar).

 

Ce diferente/chestii pro am observat eu in fuga...

 

prima: camera, keyless entry, harman kardon, 2014, in poze e cu alte jante.

 

doua: panorama, scaune electrice, volan M, 2013

 

 

acum, tu stii exact ce anume ti-ar folosi mai mult, ce ti-ar placea sa ai pe ea.

 

Oricum verifica bine istoricul, vezi exact cand are ultima revizie acolo. Am vazut multe masini cu 138.000km in luna februarie si adusa in tara la sf anului cu 144.000km...

Link to comment
Share on other sites

Cele 3 anunturi postate de tine sunt de la samsari, eu am boala pe ei si nu as cumpara de la ei nimic, niciodata. As lua masina din Germania, platesti 500 euro in plus la transport si aia e. Masinile din anunturi sunt ok, anunturile samsarilor mereu sunt ok, dar cam atat. Nu m-ar mira sa aiba fiecare masina cate 100K km in plus. Edited by six in line
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ai fi surprins, dar nu e vorba numai de km, mai sunt si accidentate destul de bine, si reparate si cosmetizate de zici ca nu au avut niciodata nimic

plus ca te pot pacali si la tva, ei iau pe firma nu platesc tva-ul si ti-o vand tie...vechea poveste

 

Daca tu faci contract de vanzare cumparare intre tine si samsar unde e problema cu TVA-ul ? Si eu am facut la fel cand am cumparat-o pe a mea si daca sunt probleme il iau pe el, nu ma iau pe mine. Daca vrea sa faci contact direct cu firma din Germania refuzi si treci la urmatorul.

Toti le fac uitat TVA-ul pe drum, e o intreaga filiera cu mai multe firme de afara care sunt intermediari in tranzactie.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca este asa simplu ca TVA-ul, pana la urma si tu ai o vina ca nu te-ai interesat de unde si in ce conditii cumperi, nu mai punem la socoteala faptul ca de fapt ai cumparat asa in cunostinta de cauza. Treaba aia cu daca sunt probleme il iau pe ei, nu ma iau pe mine e relativa. Necunoasterea legii nu te absolva de vinovatie.
Link to comment
Share on other sites

Cele 3 anunturi postate de tine sunt de la samsari, eu am boala pe ei si nu as cumpara de la ei nimic, niciodata. As lua masina din Germania, platesti 500 euro in plus la transport si aia e. Masinile din anunturi sunt ok, anunturile samsarilor mereu sunt ok, dar cam atat. Nu m-ar mira sa aiba fiecare masina cate 100K km in plus.

Ca sa iti aduci masina din DE te costa mai mult de 500 euro. Ai idee cat sunt numai nr si asig ? Apoi comb, taxe, mancare + inevitabile (cadouri, cafea, ciocolata )...

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ca sa iti aduci masina din DE te costa mai mult de 500 euro. Ai idee cat sunt numai nr si asig ? Apoi comb, taxe, mancare + inevitabile (cadouri, cafea, ciocolata )...

 

500 costa platforma :D DA, am idee cat costa avionul, hotelul, numerele temporare, asigurarea, vigneta, etc....am adus vreo 30 de masini in 15 ani pt mine si alti prieteni. De aceea ii sugeram sa dea 500 si sa i-o aduca la poarta si gata!

Link to comment
Share on other sites

Eu am luat masina de la dealer DE (pe langa Munchen), fara sa o vad fizic - doar pe baza istoricului complet de service + multe poze: cautat pe gebrauchtewagen, gasit cateva masini interesante, discutat cu dealer-ul pe email si apoi telefon; m-am hotarat la o masina, facut plata prin internet banking, cautat transportator, platit transportul, asteptat livrarea masinii.

 

Transportul dureaza cam 1 sapt, pt ca vine de obicei din 3 bucati - de la dealer la hub cu platforma mica, apoi pana in hub RO cu tir, apoi de la hub RO pana la Bucuresti cu platforma mica.

 

Pe langa costul masinii am dat 500 euro pe transport; a durat cam 1 luna de cand am inceput sa caut pana cand am avut masina acasa. Fara oboseala si alergatura, zile de concediu consumate, bani pe hoteluri si avioane; e adevarat, nu vezi masina decat dupa ce o cumperi - asta merge doar daca o iei de la reprezentanta oficiala BMW.

 

Mai neplacut este ca am masina de 3 luni si jumatate si inca nu am reusit sa o inscriu in Romania - a durat 2 luni si 3 saptamani programarea la RAR, si acum inca umblu dupa niste acte - trebuie un certificat de la ANAF, nu prea inteleg rostul lui, dureaza 1-2 sapt pana ti-l emit...cu alte cuvinte, de vreo 2 saptamani sunt pieton, datorita procedurilor anevoioase, neclare si stupide de inmatriculare in RO.

Gasisem pe cineva care ma baga in fata la RAR, dar ma costa 1000 ron, si nu am fost dispus sa ii platesc.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca este asa simplu ca TVA-ul, pana la urma si tu ai o vina ca nu te-ai interesat de unde si in ce conditii cumperi, nu mai punem la socoteala faptul ca de fapt ai cumparat asa in cunostinta de cauza. Treaba aia cu daca sunt probleme il iau pe ei, nu ma iau pe mine e relativa. Necunoasterea legii nu te absolva de vinovatie.

 

Daca o cumperi de la o persoana privata ce are deja masina pe numele lui (acte inregistrate de statul asta paralel al nostru) ce vina poti sa ai tu ? Doar nu te transformi in politist ca sa verifici tu ce a facut el inainte.

 

Vina este a statului (cu S mic) care nu verifica prima persoana ce inregistreaza masina in tara.

Link to comment
Share on other sites

intrebare: Asa cum am spus, am verificat seria la BMW si mi-au spus ca toate reviziile s-au facut in reperezentanta, km is ok doar ca, s-a intarziat cu revizia in 3 ani de cand e masina cu un total de 10 mii km, odata 3000 , odata 5000 , odata 4000, reviziile facandu-se la 30mii in mod normal. Acest aspect ar trebui sa fie ingrijorator?
Link to comment
Share on other sites

intrebare: Asa cum am spus, am verificat seria la BMW si mi-au spus ca toate reviziile s-au facut in reperezentanta, km is ok doar ca, s-a intarziat cu revizia in 3 ani de cand e masina cu un total de 10 mii km, odata 3000 , odata 5000 , odata 4000, reviziile facandu-se la 30mii in mod normal. Acest aspect ar trebui sa fie ingrijorator?

Asta nu este o problema ca s-a intarziat cu reviziile, problema este ca se cere sa se faca revizia la 30000 km.

Link to comment
Share on other sites

intrebare: Asa cum am spus, am verificat seria la BMW si mi-au spus ca toate reviziile s-au facut in reperezentanta, km is ok doar ca, s-a intarziat cu revizia in 3 ani de cand e masina cu un total de 10 mii km, odata 3000 , odata 5000 , odata 4000, reviziile facandu-se la 30mii in mod normal. Acest aspect ar trebui sa fie ingrijorator?

 

 

10k km per total intarziere nu este un motiv de ingrijorare ;) ia-o cu incredere!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

intrebare: Asa cum am spus, am verificat seria la BMW si mi-au spus ca toate reviziile s-au facut in reperezentanta, km is ok doar ca, s-a intarziat cu revizia in 3 ani de cand e masina cu un total de 10 mii km, odata 3000 , odata 5000 , odata 4000, reviziile facandu-se la 30mii in mod normal. Acest aspect ar trebui sa fie ingrijorator?

 

daca n-ai zgomote suspecte la motor e ok , a scapat , ei asa le si gandesc 100-150 k km , dupa nu mai e raspunderea BMW

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.