Jump to content

Recommended Posts

Salut colegi,

 

vreau sa schimb discurile si placutele spate la un 3GT. Fiind din Braila, cand am cumparat masina acum cateva luni, am fost cu ea la reprezentanta BMW APAN pentru verificare (km, alte probleme). Mi-au zis de atunci ca in viitorul apropiat va fi nevoie sa schimb discurile si placutele, chiar mi-au facut si un deviz. A venit acel moment.

 

E plin farcebook-ul de schimbat distributii la Service Scream (Tezparii), dar citind si unele pareri, nu par foarte ok. Bimmer nici atat (tot din review-uri).

 

Intrebarea era daca a mers vreun coleg la apan pentru astfel de operatiuni. Daca a fost multumit. Sfaturi/pareri.. sunt binevenite.

 

Multumesc anticipat si scuze daca am gresit sectiunea.

Link to comment
Share on other sites

Poate te interesezi cat te costa discurile si placutele pe piata si compari cu ce deviz ti-au facut la reprezentanta . Asta e o operatiune care poti sa o faci la orice service , sau la mecanicul de la coltul strazii , daca tu nu te pricepi . Nu uita sa-ti iei si un senzor.
Link to comment
Share on other sites

Acesta este devizul primit de la apan, din octombrie (nu cred ca va fi diferenta prea mare/mica acum desi am vazut pe site ca au niste reduceri).

Nu stiu daca sunt trecuti senzorii sau acele cleme. O sa merg astazi sa intreb mai detaliat exact.

 

Mi-au zis atunci ca am putin crapata si o protectie la un amortizor + un furtun care nu e decat vreo 60-70 lei.

post-84105-0-94704600-1518090309_thumb.jpg

Edited by hateyouro
Link to comment
Share on other sites

Exagerat de scump, si este vorba de puntea spate ... Imparte suma asta la 2 si cam atat te costa lucrarea intr-un service normal cu aceleasi piese, poate mai putin. Nu cred ca merita sa platesti cu 1.300lei plus doar pentr a trece ceva in istoric... Mai sunt serviceuri ce au abilitatea asta , nu doar reprezentanta.

 

Placutele sunt 280 lei , ei le vand la promotie cu 640lei

Dicurile sunt 670 lei si la ei sunt 1200 lei ... totul este dublu sa nu mai vorbim de manopera ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am observat ca sunt foarte scumpi, de asta as fi vrut ceva pareri de la cei care au fost. Daca macar isi merita acesti bani, cat de profi sunt.

 

Nu prea stiu in zona alt service ok, oarecum specializat pe bmw. N-ar fi problema nici sa vin pana la buc, dar iarasi nu am auzit nici pe acolo decat de bimmer si Service Scream (Tezparii)..

Link to comment
Share on other sites

in orce tara daca mergi la reprezentanta de marca (BMW ) preturile sunt aproape duble

eu am patit cu : schimbare placute spate oferta la ATU 120 euro (tembeli de la mine din oras nu au stiut cum se retrage pistonasul si m-au trimis la BMW ) si la reprezentanta am platit 320 euro

LED dreapta de pe haion portbagaj luat de pe net cu 112 euro Valeo ca si cel original de pe masina si la reprezentanta am intrebat si costa 230 ,de manopera nu am mai intrebat ca l-am schimbat singur la un F11 .

ei cam din asta traiesc si traiesc bine ,cel putin la mine in cea mai aproape reprezentanta BMW daca sun azi fac programare peste o saptamina .

la un X1 lovit in roata si indoit ax spate a fost un deviz de 12 000 euro platit de asigurarea vinovatului . super preturii !

Edited by eugentim
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.