Jump to content

Cum este fixata flansa de arborele cotit la E 90


nelut83

Recommended Posts

Buna !!! Ma poate ajuta un coleg cu o informatie in legatura cu arborele cotit ?

 

As dori sa stiu daca " flansa" arborelui cotit de care se prinde flansa ce actioneaza cureaua de alternator ,clima face corp comun cu arborele

cotit sau este fixata prin pana , surub de acesta ?...va multumesc !

post-84792-0-67073900-1518287645_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Nu aia intreba colegul..

Nu stiu sa-ti zic, dar din schita postata de coleg nu vine separat pe N47 asa ceva. Ai stricat vreun filet sau s-a rupt un surub in interior? ce sa intamplat?

 

Ceva nasol , s-a intamplat colegu :) ...Am demontat fulia de la arborele cotit in ideea sa o schimb ca facea zgomot ( bataie) .

 

Dupa ce am demontat fulia de pe asa zisa "flansa " care am indicat-o in poza, am vazut ca are si joc axial si lateral

 

De aceea am deschis aces topic in ideea ca cineva m-ar putea ajuta cu aceasta informatie .

 

Iar daca acea flansa este corp comun cu arborele si are jocul ala ma gandesc la ce ii mai rau , adica sa fie fisurat fusul palier .

Edited by nelut83
Link to comment
Share on other sites

daca ai cu 4 suruburi inseamna ca este motor n47b20

uite aici...

https://www.etkbmw.com/bmw/EN/search/selectCar/E90/Lim/BMW+320d+N47/ECE/11_4098

 

Stiu colegu ca este cu 4 , dar pe mine ma intereseaza daca portiunea aia cu 4 gauri este corp comun cu arborele cotit sau ii prinsa prin pana

,surub de arbore .

Link to comment
Share on other sites

....cum naiba s-a intamplat asa ceva, nu am mai auzit de asa ceva.

 

Si mie mi se pare interesant , nu stiu ce a putut sa il torsioneze atat de tare sa se fisureze

 

Doar daca s-a cumplat accidental compresorul de clima la un demaraj mai brusc si a opus rezistenta , dar ma gandesc ca nu ii cuplul atat de mare sa

 

torsioneze arborele .

 

Habar nu am de unde a aparut jocul ala , chestia ii ca nici nu se roteste acea flansa .

Link to comment
Share on other sites

Pai cum sa se roteasca flansa? Se invarte arborele implicit motorul cu totul (niciodata sa nu invarti de arbore in sensul invers de mers al motorului).

 

Edit: cum adica sa se cupleze accidental compresorul si sa opuna rezistenta? Cureaua de la accesorii este pusa si pe fulia de la compresor, prin urmare nu are treaba, chiar daca cumpla compresorul ar fi mers in acelasi sens, o idee ar fi daca s-a blocat fulia de la compresor insa nici atunci nu s-ar fi intamplat asta.

 

Flansa aia de la arbore este in sine arborele.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Pai cum sa se roteasca flansa? Se invarte arborele implicit motorul cu totul (niciodata sa nu invarti de arbore in sensul invers de mers al motorului).

 

Edit: cum adica sa se cupleze accidental compresorul si sa opuna rezistenta? Cureaua de la accesorii este pusa si pe fulia de la compresor, prin urmare nu are treaba, chiar daca cumpla compresorul ar fi mers in acelasi sens, o idee ar fi daca s-a blocat fulia de la compresor insa nici atunci nu s-ar fi intamplat asta.

 

Flansa aia de la arbore este in sine arborele.

 

Ma refer ca daca ar fi rupt fusul maneton de langa flansa , atunci acesta ar trebui sa aibe jos lateral , axial si sa il si poti roti , nu ?

Link to comment
Share on other sites

Rupt nu este ca doar ai zis ca mergea, tu ai vrut sa o schimbi ca facea zgomot, insa habar nu am sa-ti spun ce ar putea avea, cred ca nu este normal jocul respectiv, sa vedem ce zic unii colegi care stiu exact.

 

Da , am vrut sa o schimb ca facea zgomot si mirosea a cauciuc ars . Si dupa ce am demontat-o am vazut ca si flansa are un joc ciudat .

 

Am facut si o filmare cu problema .

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca daca era fisurata si are joc nu cred ca mai mergea, sarea de tot, nu cumva e presata pe ceva pana si prinsa cu un surub central, din schema ce ai pus-o tu are 5 gauri, pe cand fulia doar 4...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

De aceea am intrebat si eu sa vad daca este prinsa prin pana de arbore sau este corp comun cu arborele .

 

Nu m-am gandit sa ma uit daca are surub in gaura aia centrala .

 

Maine am sa ma duc la masina sa vad .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.