Jump to content

o problema cu un set de jante


geopantera

Recommended Posts

Salutare tuturor,detin un bmw e46 320i si am o problema cu un set de jante.mi-am cumparat saptamana trecuta un set de la brock b25 pe 18 inch cu cauciucuri pirelli pzero runflat(225/40/18).problema este ca dupa montare am facut un drum de 50 km si mi se pare ca masina s-a schimbat total.pe drum drept am impresia ca masina merge pe gheata adica ba trage dreapta ba trage stanga,nu mai sunt asa sigur pe ea.inteleg ca jantele sunt grele dar chiar asa sa-mi afecteze directia in asa fel.ma gandesc sa-i schimb cauciucurile runflat cu unele normale ca sa le mai scada din greutate si sa-i fac unghiul cu noile jante.voi ce parere aveti.astept raspunsurile voastre.multumesc
Link to comment
Share on other sites

copiaza soseaua , asa am patit si eu , eu nu am mai stat la discutii si am schimbat din nou jantele cu unele pe 17 cu o dimensiune mai ingusta ... adica am pus 215/50/17 si am remediat cam 70-80 % din problema , posibil daca faci geometria sa mai scapi de problema .. dar nu cred ca total ... copiaza soseaua in special unde sunt urme lasate de masini grele / camioane vara cand asfaltul este moale ... sti tu se fac santuri / urme , mai conteaza si et-ul .. adica unde cade punctul de greutate al masini fata de axul jantei ... sunt multe de discutat pe aceasta tema Edited by wtww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca este de la autostrada.aici este o portiune foarte buna fara denivelari sau altele.jantele au urmatoarele caracteristici 8jx18 cu et35.inca ceva ce am uitata sa scriu este ca, cauciucurile sunt putin mai mici decat jantele adica janta iese inafara.parerea mea ar fi ca ,cauciucurile ar trebui sa fie putin mai late adica minim 235-245.sa fie si din cauza asta? Edited by geopantera
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca o sa afecteze prea tare caseta de directie .. dar o sa afecteze articulatia din cauza ca o garda joasa inseamna in general o masina mai rigida si articulatia sufera la fiecare groapa , anvelopa preia o parte din soc daca are o garda mai mare .. eu ma feresc sa pun jante peste 17'' pe masina mea in ro ... stiu ... da frumos pe masina cu 18'' ... dar cu gropile din ro nu prea merita ... mai avem pana prindem din urma o tara din vest la capitolul sosele / autostrazi etc... 100 de ani daca stau aia pe loc si tot nu ii prindem :)) ... Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

tot asa sunt si eu curios cum se va aseza pe sosea e90 320d cu full set jante 8jx18 cu anvelope 225/40 r18 dar daca bmw zice ca e ok n avem de ce sa ne facem griji ,cum am mai spus in alt topic am gasit o pe 18 la momentul cumpararii + ca am si mers cu ea vreo 20 km si nu mi s a parut nimic dubios [ eram in DE ,dar nu cred ca are importanta :)

sunt la stadiul de : adus fiecare janta in casa ,curatat luna+ polish la jante ,anvelopele sunt pe drum si am comandat full set vredestein ultrac satin ,nu m a lasat inima sa pun pe fata 2 din cele 4 cu care erau echipate !

2 [jante] sunt absolut ireprosabile ,2 au ceva probleme numai pe buza de sus ,sant rase si o sa le fac un retus mai neprofesional cu spray comandat exact la culoarea jantelor

post-72384-0-34791600-1519106641_thumb.jpg

Edited by Vik71
Link to comment
Share on other sites

n am ce sa risc cu ele absolut nimic ,nici la jante ,nici la anvelope ,daca cei de la reprezentanta bmw se dadeau cu ea asa eu nu mi fac griji ,acest model de la dezent s a pus exclusiv pe bmw cu 5x120 . pe Germania sunt la vanzare cu sutele in diferite marimi [16.17.18] si absolut toate au fost pe bmw .
Link to comment
Share on other sites

cam mic et-ul ala pt e90

Este OK.

 

or fi ele dedicate bmw, dar verifica mai intai cu ce et vine e90 :)

La e90 din fabrica ETul coboara pana la 30, dar se pot pune jante cu anvelopele recomandate chiar si cu ET20.

 

Am folosit pe e92 anvelope 245/40/17 cu jante 8Jx17 ET20 si nu am avut nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

multumesc

nu conteaza ,asa mi am dorit-o ,n am nevoie de navigatie nu sunt bussines-man , nici de xenon ,nici de alte avioane .5800 e platiti acolo /2008.06 / 212.000 cu 106 euro platit de ei tuv + set de jante tabla bmw pe 16 cu anvelope super,revizii exclusiv bmw .mi am dorit automata iar km nu sunt multi la anii ei . i am pus un set de piaa arros h7 bate mai bine ca xenon ul . rezolvat si cu jantele !

Edited by Vik71
Link to comment
Share on other sites

Bravo tie :goodjob:

Dar sa iti iei bmw doar pt emblema...mai greu...decat sa iau o chelitura ca aia mai bine ma orientez catre ceva mai accesibil si mai bine dotat.

Bafta.

Chiar nu intaleg vorba asta. Fiecare cu gusturile lui!

 

Nu mai vorbesc ca daca iti iei BMW dupa ce ai avut o masina de clasa mai joasa o sa ai multe alte dotari standard.

 

Eu de ex am trecut de la un opel astra 2007 la un F31. Opel-ul masina simpla, doua boxe, oglinzi electrice si incalzite, cam atat.

Cand treci la BMW unde ai pilot automat, 6 boxe standard, senzori de ploaie, presiune, portbagaj electric(la break) etc. Da ... pentru cineva care a mai avut masina premium inainte nu sunt cine stie ce optiuni dar pentru mine a fost WOW!

Edited by Tavicu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.