Jump to content

DN73A - 2 roti distruse. Incepere actiune impotriva administratorului drumului.


NKN

Recommended Posts

Circuland noaptea pe DN73A am nimerit intr-o groapa care mi-a avariat 2 roti fara a putea sa imi mai continui deplasarea.

 

Doresc sa imi recuperez paguba incepand o actiune impotriva Directiei Regionale de Drumuri si Poduri Brasov.

Ce documente imi sunt necesare?

Am urmatoarele:

-Fotografii facute atat noaptea cat si ziua

-PV de contatare de la politie

-Autorizatie de reparatie

-Bon de la politie care atesta ca nu ma aflam sub influenta bauturilor alcoolice.

-Urmeaza sa primesc constatarea de la service si devizul estimativ.

-documentele autoturismului cu ITP si RCA valabile.

-jantele si anvelopele afectate pe care le voi conserva pana la terminarea procesului.

 

Banuiesc ca mai trebuie redactata o cerere de chemare in judecata iar apoi toate documentele trebuie depuse la judecatoria Zarnesti.

 

Am omis ceva?

 

Mentiuni:

Am martori. Nu ma aflam singur in autoturism.

Am avut o roata de rezerva.

Deplasarea mi-am putut-o continua abia dupa ce am apelat la site-ul OLX.ro unde am gasit o roata de rezerva pe care am achizitionat-o de la o persoana fizica..

Edited by NKN
Link to comment
Share on other sites

De la politie ai nevoie de dovada care sa certifice ca evenimentul s-a produs acolo.

Te incurajez sa faci acest demers, desi probabil timpul in care iti vei recupera dauna va fi extrem de mare. Din nefericire, legislatia este facuta in asa fel incat sa ne descurajeze sa ii actionam in judecata atunci cand ei nu isi respecta obligatiile. Eu am distrus acum 3 ani 2 anvelope pe un drum judetean ce apartine de giurgiu, dar nu a fost atat de grav, si nici nervii necesari de a ma plimba din bucuresti in giurgiu nu i-am avut.

Vorbeste si cu un avocat, sau apeleaza la o firma care pentru un procent vor face ei toata treaba.

Mult succes!

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau pt daunele tale si probabil ca vei castiga pana la urma in instanta, dar va dura multi ani si banii pe care-i vei primi vor fi o suma mizera, indiferent cate facturi aduci tu prin care justifici costurile. Iti va trebui un avocat, altfel nu se va ocupa nimeni cum trebuie de dosarul tau si te vei satura sa faci drumuri la politie, procuratura, tribunal, etc. Pe militieni oricum ii doare-n pix de cazul tau si nu vor face nimic. Sa ne zici daca ai vreun raspuns, sentinta finala si in cat timp. Iti recomand sa te inarmezi cu multa rabdare si calmitate, birocratia statului roman este incredibil de stufoasa si toate rahaturile astea dureaza enorm de mult. Chiar si la sfarsit, cand poate ca vei primi sentinta de despagubire, vei primi banii esalonat.
Link to comment
Share on other sites

Am patit si eu acelasi lucru la iesire din constanta ,am intrat cu ambele roti de pe partea dreapta in aceasi groapa (canal scufundat in asphalt) si a trebuit sa mai raman o noapte in Constanta din cauza ca mi-a ''explodat'' cauciucul spate.

Am sunat la politie si mi-au spus ca ei nu se deplaseaza daca nu exista victime si sa ma plang la Primarie , am chemat pe cineva de la primarie care mi-a zis ca ''da avem zeci de plangeri legate de groapa asta dar nu avem ce sa facem ca , canalul apartine de Romtelecom si doar sa ma plang la ei''

Am fost la Romtelecom si a zis sa ii dau in judecata ca ei nu cred ca eu mi-am built roata la ei in groapa si ''bla bla'', mi-am cumparat un cauciuc sh cat sa ajung acasa unde am vorbit cu avocatul care a spus sa merg la BMW si sa ma intorc cu un deviz dupa constatarea daunelor , zis si facut , impreuna cu devizul ,copie dupa asigurare , certificat , buletin , permis conducere, poze de la fata locului si cu pagubele, avocatul a facut o plangere oficiala la Romtelecom (a incercat sa vada daca se poate rezolva pe cale amiabila) in care au avut termen 30 zile sa ramspunda , nu au raspuns nici dupa 2-3 luni, urmatorul pas a trebuit sa fie instanta dar nu am mai continuat... AM ramas cu urmatoarele pagube: cauciuc spate , janta spate , janta fata , bara fata si pivot cu un joc ''tras de par''

 

Doar in instanta poti sa mai rezolvi ceva , cam in 1-2 ani

 

IMG_3239.jpg

 

Tipul din poza este de la primarie:

IMG_3211.jpg

 

IMG_3199.jpg

 

IMG_1519.jpg

 

IMG_1506.jpg

 

IMG_1510.jpg

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Da, pe asta se bazeaza si ei ... ca suntem descurajati de proces.

 

Dar daca 1 din 10 persoane patite incep procesul o sa se gandeasca de doua ori inainte de a lasa o groapa!

 

Schimbarea pleaca de la noi ... pana nu incepem sa ne cerem drepturile (chiar si in instanta) o sa faca ce vor cu noi. Si ce zic eu aici nu se aplica doar la gropi ... ci in general!

 

Eu ma interesez acu cum pot da in judecata primaria pentru a nu mai plati taxe si impozite. Anul acesta nu s-a facut nimic in ORAS, strazile de aici fiind neasfaltate, mergand numai prin noroi. Iarna nu se dezapezeste, gropile nu sunt reparate ... electric am tras singur, gaze am tras singur ... nu vad cu ce ma ajuta primaria.

 

Si cand 100-200 de oameni o sa ii dea in judecata pe acelasi motiv o sa se schimbe treburile!

Edited by Tavicu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.