Jump to content

Schimbare/Retrofit Volan F30


Claudius00

Recommended Posts

Eu încerc să trec la unul sport la unul sport cu padele. În situația mea, deși sunt identice volanele, trebuie trase fire pentru padele și codările aferente, inclusiv ale cutiei dacă vreau să meargă.

 

În ce privește tranziția de la Sport sau Normal la cel de M (situația ta), dacă sunt aceleași comenzi pe ambele volane ar trebui să fie plug & play.

Edited by deeJayOg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare colegi,

 

Am cautat pe forum dar nu am gasit acest topic sa fie tratat pentru F30 . Care din voi si-a facut retrofit la volan F30 Cutie de viteze manuala cu comenzi pe volan .

Este o operatiune grea ? Implica ceva riscuri aceasta operatiune ?

 

Multumesc anticipat

 

ai nevoie de volan si de codare. niciun risc

 

Este plug&play, insa mare atentie sa cumperi volan de f30 nu f10.

 

:thumbsup:

 

Eu ĂŽncerc sĂŁ trec la unul sport la unul sport cu padele. Ăn situația mea, deși sunt identice volanele, trebuie trase fire pentru padele și codĂŁrile aferente, inclusiv ale cutiei dacĂŁ vreau sĂŁ meargĂŁ.

 

Ăn ce privește tranziția de la Sport sau Normal la cel de M (situația ta), dacĂŁ sunt aceleași comenzi pe ambele volane ar trebui sĂŁ fie plug & play.

 

nu ai nevoie de cablaje in plus pentru padele, doar de codare

Link to comment
Share on other sites

Salutare colegi,

 

Am cautat pe forum dar nu am gasit acest topic sa fie tratat pentru F30 . Care din voi si-a facut retrofit la volan F30 Cutie de viteze manuala cu comenzi pe volan .

Este o operatiune grea ? Implica ceva riscuri aceasta operatiune ?

 

Multumesc anticipat

 

Vrei sa faci retrofit pentru a avea comenzile? sau am inteles eu gresit...

 

Daca e doar pentru a adauga comenzile pe volan poti schimba doar capacele de plastic cu setul de butoane (cod 61319261859).

 

Intreb, pentru ca pe realoem apare si versiunea de volan fara nici un buton pe el, cu toate ca eu nu am vazut asa ceva montat pe o masina :unsure:

 

A.

 

L.E. Am gasit si o poza cu volanul fara comenzi :)

 

http://s012.radikal.ru/i320/1501/30/156a5cad8601.jpg

Edited by Atomykatt
Link to comment
Share on other sites

Vrei sa faci retrofit pentru a avea comenzile? sau am inteles eu gresit...

 

Daca e doar pentru a adauga comenzile pe volan poti schimba doar capacele de plastic cu setul de butoane (cod 61319261859).

 

Intreb, pentru ca pe realoem apare si versiunea de volan fara nici un buton pe el, cu toate ca eu nu am vazut asa ceva montat pe o masina :unsure:

 

A.

 

L.E. Am gasit si o poza cu volanul fara comenzi :)

 

http://s012.radikal.ru/i320/1501/30/156a5cad8601.jpg

Eu am volan Model standard cu comenzi pe volan si Vreau sa imi pun volan M cu aceleasi comenzi pe volan .

Nu vreau sa adaug nici o comanda in plus .

 

am scris deja, ai citat si tu : padele

Dar mai sus ai dat si la ce am scris eu ca e nevoie codare unde nu era vorba de padele .

Sa inteleg ca doar pentru padele necesita codare in rest daca vreau sa pun volan cu aceeasi dotari nu necesita ?

post-77964-0-00475100-1519207557_thumb.jpg

post-77964-0-93507600-1519207567_thumb.jpg

Edited by Claudius00
Link to comment
Share on other sites

Salut ! eu am volanul in prezent negru complect cu e in poza 1 , vreau sa il fac cum e in poza 2 , am gasit pe olx acel segment ( poza 3-4 ) , pot oare sa il montez si evident sa folosesc tot comenzile mele ? , am mai facut cineva aceasta operatiune ? este greu ? ce implica ? Multumesc !

post-63180-0-78655200-1519215812_thumb.jpg

post-63180-0-25219600-1519215839_thumb.jpg

post-63180-0-18791400-1519215854_thumb.jpg

post-63180-0-74517000-1519215861_thumb.jpg

Edited by wtww
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut ! eu am volanul in prezent negru complect cu e in poza 1 , vreau sa il fac cum e in poza 2 , am gasit pe olx acel segment ( poza 3-4 ) , pot oare sa il montez si evident sa folosesc tot comenzile mele ? , am mai facut cineva aceasta operatiune ? este greu ? ce implica ? Multumesc !

Nu merge, este diferit airbag-ul

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am volanul basic de pe F30, cel negru doar cu LIM. Ce presupune inlocuirea lui cu cel sport (nu cel rotund),avand in vedere ca acela are in stanga butoanele de acc si pilot automat, lucruri pe care eu nu le am. Mi-ar placea sa pot avea pilot automat, dar nu stiu ce presupune asta.

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

ACC mai complicat pentru că trebuie și alte piese.

Dar dacă ai deja LIM, Cruise Control se poate instala destul de ușor dacă iei un volan cu aceste comenzi; am impresia că nu e nevoie de nimic altceva decât de o codare corespunzătoare.

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.