Jump to content

Schimbare/Retrofit Volan F30


Claudius00

Recommended Posts

ACC mai complicat pentru cĂŁ trebuie și alte piese.

Dar dacĂŁ ai deja LIM, Cruise Control se poate instala destul de ușor dacĂŁ iei un volan cu aceste comenzi; am impresia cĂŁ nu e nevoie de nimic altceva decât de o codare corespunzĂŁtoare.

 

Multumesc frumos DeeJayOg! Acum sunt in cautarea volanului. Pentru codare...daca poate cineva sa recomande pe cineva...dau o bere! Merci

Link to comment
Share on other sites

Salut! Nu vreau sa deschid alt topic pentru aceeasi chestie. Diferenta e ca eu am F34 (3GT). Se potrivesc cele de pe/pentru F30?

 

Am vazut pe olx anunturi care au incalzire, vibratii si padele. E nevoie de codare?

 

Daca eu nu am incalzire in cel actual, la cel nou va functiona incalzirea?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Va trebui sĂŁ schimbi și SZL-ul ĂŽn cazul ĂŁsta. Ăți trebuie unul cu butonul propriu-zis de ĂŽncĂŁlzire și codĂŁrile aferente. Se face, nu e bai.

SZL ma gandesc ca e plasticul de la coloana volanului . Oare nu se poate folosi unul pe de butoanele de pe volan pentru activare/dezactivare ?

Link to comment
Share on other sites

Salutare Colegi,

 

Ce ar presupune adaugare incalzirea in volan ? pe langa volanul care trebuie sa aibe aceasta optiune .

A mai facut cineva ?

In principiu iti trebuie volan complet cu incalzire (cand zic complet trebuie sa aiba modului inauntru ca unii vand volanul gol).

 

Iti mai trebuie butonul de incalzire plus trim-ul de sub volan. Astea le gastesti noi in jur de 300 RON pe bavauto, exclusivoem, reprezentanta, etc.

 

Pe langa volan cel mai costisitor este SZL-ul. Aici ai 2 variante. Una ieftina prin a modifica SZL-ul actual doar ca nimeni nu o sa iti dea garantie pentru ca se poate arde (firele din cel incalzit sunt mai groase pentru a suporta o tensiune mai mare) si a 2-a varianta este sa cauti pe eBay sau dezmembrari. SZL-ul nou este foarte scump si nu merita.

 

Eu de ex am asteptat cautand pe eBay si pana la urma a aparut un anunt cu SZL nou la 50 Euro :)

 

Astea sunt toate piesele de care ai nevoie.

 

In functie de optiunile actuale de pe masina nu mai trebuie schimbat SZL-ul. Daca ai oricare din cele 3 optiuni de Lane Assist (Lane departure warning, Lane-change warning, Driving Assistant) ai mari sanse sa nu mai trebuiasca schimbat.

 

 

Eu am facut acest retrofit la F31 si pot sa zic ca a meritat fiecare banut! Nu iti dai seama cat te ajuta pana nu il ai, mai ales la diesel care incepe sa bage caldura tarziu :)

Edited by Tavicu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Schimbarea e foarte simpla sa pui un volan cu exact aceleasi functii - se desfac cele 2 cleme care tin airbagul, se scot mufele, se desface surubul care tine volanul, si se monteaza noul volan; Nu e nevoie de codare (doar daca vrei sa activezi functii suplimentare, dar atunci trebuie verificat daca sunt suportate de SZL de pe masina).

 

Atentie, un volan M cu airbag costa minim 350-400 euro; daca vrea cu padele/incalzire/vibratii/etc, pretul creste

Edited by wolfenstein99
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vrea sa aiba pilot automat, a gasit un volan de M cu 300 euro si pe al lui il poate vinde pe OLX cu minim 100 euro. Voia sa stie de pilotul automat daca merge direct:) Eu vreau sa stiu daca cumpar un volan de M cu pilot automat pe el, daca va merge plug& play sau nu. Va multumesc pt raspunsuri! Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Vrea sa aiba pilot automat, a gasit un volan de M cu 300 euro si pe al lui il poate vinde pe OLX cu minim 100 euro. Voia sa stie de pilotul automat daca merge direct:) Eu vreau sa stiu daca cumpar un volan de M cu pilot automat pe el, daca va merge plug& play sau nu. Va multumesc pt raspunsuri!

 

daca masina are deja pilot automat, totul e plug&play, daca masina nu are pilot automat dar are functia LIM, trebuie codare(pentru tempomat), daca nu are functia LIM trebuie si alte ceasuri de bord (eu vorbesc de tempomat simplu, nu de ACC)

Link to comment
Share on other sites

 

Atentie, un volan M cu airbag costa minim 350-400 euro; daca vrea cu padele/incalzire/vibratii/etc, pretul creste

 

 

350-400 euro costa un volan furat ca in banii astia nu cumperi nici airbagul.

Un volan de F30 NOU complet cu padele, incalzire, airbag, comenzi, cablaj, module, etc. sare de 2,000 euro fara TVA la orice reprezentanta BMW din UE.

 

Atasat pretul pentru toate componentele unui volan M de F3x astazi la BMW Ag. in Germania fara discounturi de client, volum, etc.

Pretul este in EURO si nu include TVA (19% in DE la fel ca la noi).

 

F3x-M-wheel.jpg

Edited by neo_andersson
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.