Jump to content

BMW X3 2.0 D E83-BLUETOOTH


Recommended Posts

Salut

Am un X3 din ian 2006 si un cd pe care scrie BMW NAVIGATION SYSTEM si un ecran care se afla pe bord si se deschide cand pun contactul,am pregatire pentru telefon dar chiar nu stiu ce telefon as putea conecta si comenzile clasice pe volan inclusiv radio si pilot si ultimele sapte cifre ale seriei de caroserie sunt WE47426.

Deci ma intereseaza sa pun macar o mufa AUX sau un bluetooth sau o magazie virtuala si din nefericire nu am gasit pe nimeni inca care sa imi dea o solutie viabila.

E imposibil acest lucru pe ce am eu ? sau e mai simplu sa nu isi bata capul unii asazisi meseriasi de BMW.Am scris si la BMW dar si de acolo nu am primit nici un raspuns.

Va rog daca exista cineva care stie despre ce este vorba si ce am de facut sau daca exista in Romanica un service poate fi si de etnie tatara va rog sa imi spuneti si mie.

Cu respect si multumesc anticipat celor care vor incerca sa ma ajute.Voi atasa si o poza sau doua a bordului si cd-ului.

Edited by victor_g
Link to comment
Share on other sites

Salut

Am un X3 din ian 2006 si un cd pe care scrie BMW NAVIGATION SYSTEM si un ecran care se afla pe bord si se deschide cand pun contactul,am pregatire pentru telefon dar chiar nu stiu ce telefon as putea conecta si comenzile clasice pe volan inclusiv radio si pilot si ultimele sapte cifre ale seriei de caroserie sunt WE47426.

Deci ma intereseaza sa pun macar o mufa AUX sau un bluetooth sau o magazie virtuala si din nefericire nu am gasit pe nimeni inca care sa imi dea o solutie viabila.

E imposibil acest lucru pe ce am eu ? sau e mai simplu sa nu isi bata capul unii asazisi meseriasi de BMW.Am scris si la BMW dar si de acolo nu am primit nici un raspuns.

Va rog daca exista cineva care stie despre ce este vorba si ce am de facut sau daca exista in Romanica un service poate fi si de etnie tatara va rog sa imi spuneti si mie.

Cu respect si multumesc anticipat celor care vor incerca sa ma ajute.Voi atasa si o poza sau doua a bordului si cd-ului.

post-87434-0-62923400-1519240386_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Poti pune mufa AUX:

https://xoutpost.com...navigation.html

 

Pt bluetooth cred ca trebuie sa instalezi modulul si/sau antena bluetooth si nu stiu daca merita.

Multumesc am comandat cablul problema este ca nu am decat o parte din conector in spate.Ce trebuie sa mai cumpar ca sa fie complet.

20180223_082254.pdf

20180223_082433.pdf

20180223_082437.pdf

Edited by victor_g
Link to comment
Share on other sites

Aici gasesti cablul aux: https://www.bavauto.ro/65120153502

Montajul e relativ simplu

Poti monta magazie de cd si/sau conexiune bluetooth insa nu cred ca merita din punct de vedere al costurilor

Am fost la un asa zis meserias si a zis ca nu pot conecta pur si simplu in aparat cele 3 fie sau prin mufa ci ar trebui printr-o interfata ca altfel pot "arde" aparatul.Deci care cum este pana la urma corect ? Nu vreau sa fac vreo prostie.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu te mai duce la meseriașul ala!

Din moment ce bmw spune ca se conecteazĂŁ direct nu e nici o problema

E posibil sa fie nevoie de codare pt a activa ĂŽntrarea respectiva, ĂŽnsĂŁ nu știu sigur

 

Multumesc am comandat cablul problema este ca nu am decat o parte din conector in spate.Ce trebuie sa mai cumpar ca sa fie complet.

Mufa de la aux intra in slotul liber (in poza 3 coltul stanga jos)

Link to comment
Share on other sites

Salut

Am un X3 din ian 2006 si un cd pe care scrie BMW NAVIGATION SYSTEM si un ecran care se afla pe bord si se deschide cand pun contactul,am pregatire pentru telefon dar chiar nu stiu ce telefon as putea conecta si comenzile clasice pe volan inclusiv radio si pilot si ultimele sapte cifre ale seriei de caroserie sunt WE47426.

Deci ma intereseaza sa pun macar o mufa AUX sau un bluetooth sau o magazie virtuala si din nefericire nu am gasit pe nimeni inca care sa imi dea o solutie viabila.

E imposibil acest lucru pe ce am eu ? sau e mai simplu sa nu isi bata capul unii asazisi meseriasi de BMW.Am scris si la BMW dar si de acolo nu am primit nici un raspuns.

Va rog daca exista cineva care stie despre ce este vorba si ce am de facut sau daca exista in Romanica un service poate fi si de etnie tatara va rog sa imi spuneti si mie.

Cu respect si multumesc anticipat celor care vor incerca sa ma ajute.Voi atasa si o poza sau doua a bordului si cd-ului.

 

 

Ute aici ca sa nu te mai chinui. Mufa si ce mai ai nevoie, gasesti la reprezentanta.

INS376.pdf

Edited by radu95
Link to comment
Share on other sites

Nu te mai duce la meseriașul ala!

Din moment ce bmw spune ca se conectează direct nu e nici o problema

E posibil sa fie nevoie de codare pt a activa întrarea respectiva, însă nu știu sigur

 

 

Mufa de la aux intra in slotul liber (in poza 3 coltul stanga jos)

 

am facut legaturile conform descrierii din cele trimise de colegi dar nu imi apare pe display optiunea de auxiliar.

Edited by victor_g
Link to comment
Share on other sites

Probabil un update al unitatii audio va rezolva problema

 

Deci am procedat exact prin schema alaturata si am montat intro cutiuta mica in spatele unitatii cd bmw , 2 condensatori si o rezistenta de 300kohm care nu face nimic altceva decat ii "spune" calculatorului ca exista o mufa auxiliara si apoi am pus prin Jack 3.5mm audio telefonul si am muzica de pe telefon si comunicatie cand suna telefgonul.In rest se adapteaza usor acum o unitate multimedia cu usb si stick si bluetooth luand o sursa de la intrarea in cd 12+.

Multumesc de ajutor tuturor.

schema auxiliar BMW X3 E83.pdf

Link to comment
Share on other sites

Deci am procedat exact prin schema alaturata si am montat intro cutiuta mica in spatele unitatii cd bmw , 2 condensatori si o rezistenta de 300kohm care nu face nimic altceva decat ii "spune" calculatorului ca exista o mufa auxiliara si apoi am pus prin Jack 3.5mm audio telefonul si am muzica de pe telefon si comunicatie cand suna telefgonul.In rest se adapteaza usor acum o unitate multimedia cu usb si stick si bluetooth luand o sursa de la intrarea in cd 12+.

Multumesc de ajutor tuturor.

 

 

Eu ti-am trimis un retrofit original.

Pai tu ai citit tot ce scrie in retrofit?

 

NU vezi ca la pag. 12 scrie clar ca NU trebuie nici o codare.

Edited by radu95
Link to comment
Share on other sites

Acum am inteles de ce nu mergea; ai confectionat cablul, nu l-ai cumparat. Felicitari pt reușitĂŁ

 

Multumesc da l-am confectionat dar din pasiune.In paralel l-am comandat in china si costa 4 dolari si e pe drum.Oricum mufele le-am achizitionat de la dezmembrari de la alte masini bmw si cel mai important papucii.Total cablu m-a costa 23.7 lei pe bune si munca de cercetare.

 

Eu ti-am trimis un retrofit original.

Pai tu ai citit tot ce scrie in retrofit?

 

NU vezi ca la pag. 12 scrie clar ca NU trebuie nici o codare.

 

Corect si multumesc dar la mine problema era sa pot sa vad ca am activat acest serviciu AUX si ca il pot folosi chiar daca nu era nimic conectat la mufa RCA audio IN. Ori tocmai acest lucru face shema pe care am adoptato de la cei de la BMW ca o face vizibila si pe displayul navigatiei 16:9 .De facp cu 2 condensatori si o rezistenta se creaza de fapt o interfata care iti arata ce MOD folosesti.Multumesc oricum pentru indicatii.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

salut  te superi imi poti zice si mie unde se leaga si cum ai confectionat AUX

On 27.02.2018 at 20:46, victor_g said:

 

Multumesc da l-am confectionat dar din pasiune.In paralel l-am comandat in china si costa 4 dolari si e pe drum.Oricum mufele le-am achizitionat de la dezmembrari de la alte masini bmw si cel mai important papucii.Total cablu ma costa 23.7 lei pe bune si munca de cercetare.

 

 

Corect si multumesc dar la mine problema era sa pot sa vad ca am activat acest serviciu AUX si ca il pot folosi chiar daca nu era nimic conectat la mufa RCA audio IN. Ori tocmai acest lucru face shema pe care am adoptato de la cei de la BMW ca o face vizibila si pe displayul navigatiei 16:9 .De fac cu 2 condensatori si o rezistenta se creaza de fapt o interfata care iti arata ce MOD folosesti.Multumesc. oricum pentru indicatii.

De fapt ma intereseaza sa imi afiseze pe display AUX. la mine nu apare decat radio - CD - si NAVI

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.