Jump to content

Tetiera (comfort) Blocata!


Mihai Eduard

Recommended Posts

Salutare, tot incerc sa mut tetiera de scaun comfort(f10) mai jos si nu mai merge nici jos, nici sus.Apas pe buton si se aude un ticanit .Am incercat apasand pe buton si ajutat cu mana, a fost in zadar.La cel din dreapta merge fara problema.

Daca este actionata manual trebuie pur si simplu ca pui mai multa energie (muschi) in timp ce tii apasat butonul acela lateral apasat si tragi in sus. Asteapta-te la o eliberare brusca din blocaj!

Si la mine o tetiera din spate se intepeneste foarte tare de fiecare data cand coboara la minim. Problema fiind ghidajul in care intra acele bare nu este perfect aliniat/paralel iar asta duce la intepenire. Partea nasoala e ca nici nu prea poti sa afli in ce directie sunt/trebuie indoite axele (fiind si foarte tari) ca sa nu se mai intepeneasca.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Salutare, tot incerc sa mut tetiera de scaun comfort(f10) mai jos si nu mai merge nici jos, nici sus.Apas pe buton si se aude un ticanit .Am incercat apasand pe buton si ajutat cu mana, a fost in zadar.La cel din dreapta merge fara problema.

 

ai scanat de erori? daca nu ai erori, e posibil sa fie un blocaj mecanic;

Link to comment
Share on other sites

Cand apesi pe butin incearca sa impingi tetiera spre parbriz si dupa spre luneta , este posibil ca acel ticanit sa fie de la motorul electric care scapa din cauza dintilor uzati.

Este cam acelasi system ca si la macaraua de la geam cu roti dintate din plastic , daca s-au tocit o sa auzi doar motorul cum merge in gol.

Link to comment
Share on other sites

Cand apesi pe butin incearca sa impingi tetiera spre parbriz si dupa spre luneta , este posibil ca acel ticanit sa fie de la motorul electric care scapa din cauza dintilor uzati.

Este cam acelasi system ca si la macaraua de la geam cu roti dintate din plastic , daca s-au tocit o sa auzi doar motorul cum merge in gol.

 

Motorasul pare sa nu dea in gol, se aude doar un tic-tac.

 

 

Ai avut vreo coliziune din spate?

 

Nu....

Edited by Mihai Eduard
Link to comment
Share on other sites

Se poate face din ISTA (testar) o reinitializare la scaun si daca nu isi revine inseamna ca este o problema la mechanism si trebuie sa desfaci panourile din spatele scaunului ca sa ajungi la ansamblul de la tetiera.

De unde esti ?

Edited by OPaul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu e problema electrica, e problema mecanica din motoras, la mine scaunul pasagerului la pernuta aia de la genunchi face un tacanit deoarece s-a uzat rotita aia de plastic care angreneaza mecanismul, s-au tocit/rupt dintii, am desfacut eu bucati motorasul, am incercat sa fac ceva ceva, am vazut ca mai fusese desfacut insa l-am lasat asa. Am incercat timp de vreo 5 luni sa gasesc motorase separate, vroiam sa iau mai multe de rezerva insa nu prea gasesti ca na...trebuie sa ai norocul sa fie un scaun distrus si ala de comfort.

 

Mai erau pe aliexpress sau ebay rotitele respective facute la strung din cupru parca sau ceva metal, m-am gandit inclusiv si la varianta asta insa am zis ca ma apuc in caz de nu o sa mai mearga deloc.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg cum reusesc sa se toceasca rotitele alea la tetiera sau la perna extensibila , ultima data cand am umblat la tetiera a fost cand am luat masina , am asezat-o cum imi vine bine si gata , la fel am facut si cu pernuta ... doar cand aspir prin masina ce ma mai leg de pernuta si dau scaunul mai in fata , in rest scaunul ala e nemiscat si toate motorasele alea la fel , daca era sa imi fii comandat masina nu as fii bagat banii intr-un scaun electric (nu prea ii vad rostul , la fel si la volanul ajustat electric , nici de ala nu m-am mai atins de cand am luat masina).
Link to comment
Share on other sites

Am specificat scaunul de la pasager, clar si eu il tin pe memorie 1 si foarte rar cand se mai urca cineva la volan mai isi muta scaunul cum vrea, insa toti care s-au urcat de cand am luat masina le place sa-si faca scaunul cum vor ei, nu l-am luat asa, la mine s-a dus rotita aia, merge, dar face zgomot.

 

Nu mai stiu unde sunt pozele Paul sa-ti arat cat de mica poate sa fie o rotita din aia si cat de subtiri sunt dungile respective, o fi fost vreunul de a lasat pernuta sa-i impinga picioarele in fata in loc sa lase sa mearga ea frumos si dupa sa se aseze.

 

P.S fiecare parca nu-si gaseste locul pana nu f**e rotitele alea toate in toate pozitiile, demult era treaba aia cu "ai grija cu usa, nu da tare cu usa", toata lumea e atenta acum cu usa..dar m-as simti penibil sa zic "mai lasa scaunul ala in pace", chiar daca as avea dreptate.

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am patit asta cu extensia de la coapse. Am fortat-o odata la maxim spre inchis, dupa care nu a mai functionat, se auzea doar acel click. Initial am crezut ca e ars actuatorul, dar de fapt era blocat in rotita sparta. Dupa un mic ajutor si-a dat drumul, dar facea un zgomot foarte urat, de spartura in angrenaj. Am comandat de pe ebay alte pinioane, ce au si acea rotita dintata tot de metal.

 

https://www.ebay.com/itm/172731927237

 

Exista si varianta achizitionarii rotitelor de plastic separat, undeva la 5USD bucata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.