Jump to content

F10 520D LCI


töffefe

Recommended Posts

Dupa ce am citit reviewurile de aici https://www.amazon.co.uk/BMW-Genuine-Windscreen-Concentrate-83122298203/dp/B00A4CASCY , m-am decis sa ĂŽncerc acest concentrat de solutie de parbriz. Am dat comanda de pe bavauto, undeva la 10 RON costa. Am platit 5 RON pentru 5 litri de apa distilata din Kaufland. Chiar sper sa se ridice la inaltimea recenziilor.

 

efb94c961ef9c4e7534d4c6ba721b9a8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e nimic wow, lumea zice ca are putere de curĂŁĂâşare, fĂŁrĂŁ sa lase in urma acea pelicula grasa. UrmeazĂŁ sa ma conving personal de caracteristicile produsului. Pana acum nu am foat mulĂâşumit nici de strop gel, nici de jet expert, aĂâ˘a ca la banii pe care i-am dat merita sa experimentez.
Link to comment
Share on other sites

Acum nu știu ce așteptĂŁri ai tu de la o simpla soluție de parbriz, dar nu cred ca ai gasit vreodatĂŁ pe piata unul mai bun decât toate cele care sunt, ideea este ca niciunul nu ti Lasa parbrizul curat când faci un drum lung si se lipesc toate gângĂŁniile de el.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Se pare ca problema dezlipirii barierei de vapori din portiera nu m-a ocolit nici pe mine. Aseara la spalatorie am observat problema. Luni sunt programat la APAN pentru remediere, dar in weekend s-a anuntat ploaie. Pana atunci am aplicat niste slavic science, am pus o punga care sa impiedice apa sa se reverse in interior.

 

f1e212a5c435916721d7897d0b001833.jpg

67e3904588d241a85b19f99b2c37c42a.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ămi stĂŁtea pe creier faptul ca suportul pe care ĂŽți odihnești cotul de pe portiera șoferului e ros, cred ca propietarul anterior a avut un câine dinala de buzunar și l-a lĂŁsat sa-și faca de cap prin mașina. Celelalte portiere sunt impecabile, deci cred ca a avut ciuda doar pe cea de la șofer. Așa ca azi in mod nesperat am pus mana pe o fata de portiera in stare impecabila. CicĂŁ mașina de pe care provine avea in jur de 60k km. Abia aștept sa o montez.

 

 

 

 

 

6-E3166-D0-D242-4-DC2-A488-AD804-A3-BCE0-F.jpg

BAB3240-F-1806-4357-BE10-8-DE6-A24-C3416.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Da, si de pe o maĂâ˘ina cu volan pe stanga si sa arate bine. Nu mai zic ca la ora 14:30 vorbisem cu omul, care era din judetul Suceava, iar la 19:30 mi-a ajuns in fata blocului fiindca un prieten/angajat de al lui avea drum prin Iasi. Ieri a fost o zi buna :))
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am instalat azi fata de portiera noua, din pacate nu a mers totul ca uns, fiindca se pare ca aceasta fata de portiera provine de pe o masina fĂŁrĂŁ pachetul interior de lumini ambientale. Asta ĂŽnseamnĂŁ ca suportul fibrei optice de sub ornamentul de pe portiera lipsea cu desavarsire, implicit gaurile in care acesta e fixat. A fost nevoie astfel sa cumpar suportul si sa dau gaurile.

 

Poze:

 

1. Mânerul ros ( motivul pt care am facut toata treaba)

 

456af7bb7051eefdf63e4d62f0fbe0c4.jpg

 

2. Suportul fibrei optice

10f4bcde00a7d481cdbee303d5a76ae9.jpg

 

 

3. O poza din timpul trasarii gaurilor

 

98d0b898a75cb2c97682964555412007.jpg

 

 

4.rezultat final

 

f2fb9994b6723d546a89ab110cf51855.jpg

 

 

Cu ocazia asta am observat ca fibra optica de sus e crĂŁpatĂŁ sâ˘i din cauza asta nu se mai lumineazĂŁ integral, asa ca probabil o voi schimba pe viitor. Oricum trebuie sa mai dau o data jos fata de portiera fiindcĂŁ am senzatâşia ca un clips nu sta bine fixat, existând un mic luft, asa ca am sa fac asta cu ocazia schimbĂŁrii fibrei. Cam atat.

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Am descoperit o mica avarie pe bara fata, atasez o poza. Nu se cunoaste bine din poza, dar am hasurat si ĂŽncercuit problema:

 

-zona hasurata reprezinta punctul de contact, cam 3 cm, problema e ca bara e deformata usor, zona e adancita, plasticul in sine are o cuta ca sa zic asa

-zonele ĂŽncercuite cu rosu reprezinta crapaturi vizibile in vopsea

-zona ĂŽncercuita cu albastru reprezinta o ciupitura veche, chiar dinainte sa fac casco parca.

 

 

Stiu ca nu e cine Ăâ˘tie ce avarie, dar am facut o programare pentru constatare Casco. Din experienta voastra ce obtin:

 

1. Nimic

2. Revopsire

3. Inlocuire - ma gandesc ca plasticul si kitul nu fac echipa buna pe viitor11e11a5c572bcaed02c969c5e08bc58d.jpg

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Daca e sablata de pietre, revopseste-o, insa doar pentru atat...sa fim seriosi.

Partea cu schimbatul, cred ca e o gluma sau exagerare. Acolo se incalzeste, se indreapta apoi chit pentru mase plastice. Suntem in 2020.

Daca meseriasul are chef de bibilit, aia se face doar cu cald, smilgher si fuller.

Edited by Alexandru'
Link to comment
Share on other sites

E sablata de pietre, deci ar merge o revopsire. Iar la partea cu schimbatul, am ĂŽncercat și eu marea cu degetul :)). Nu sunt absurd, probabil și eu sa fiu inspector de asigurĂŁri as da cel mult revopsire.

Si eu trebuie sa revopsesc bara fata la a mea...dupa 4 ani e ciuruita. Dupa ce o spal si o pun in soare zici ca e plina de praf bara, de la miile de ciupituri :))

Link to comment
Share on other sites

Da, ori e prea multă griblura la noi pe șosele ori lacul asta nu e deloc rezistent. Am mașina de 2 ani și un pic și 34k km, și bara fusese vopsita inantemsa cumpăr eu mașina , iar in acest interval acumulat foarte multe ciupituri. De capota nici nu mai zic... Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Lacul prost .

Ce treaba are lacul? Lacul este inca prezent pe bara in cazul meu, efectiv plasticul este "impuns" de pietre. N-are treaba calitatea lacului.

La e60 am revopsit bara fata+spate si capota cu lac ceramic, aceeasi chestie, fiind un lac foarte tare, pe bara fata plasticul se impinge in locul unde lovesc pietricelele...

Ieri in primul km pe a2, dupa ce am trecut de tcm, am luat o piatra in parbriz, n-a facut cine stie ce paguba, insa problema sunt mizeriile de pe strazi, nu lacul de pe masina. Iarna e teroare, numarul pe fata zici ca a fost calcat in picioare :)). Bine...vorbim de masini care merg, fac km, nu bibileala toata ziua si tinute in parcare sa nu se murdareasca.

Edited by Alexandru'
Link to comment
Share on other sites

@Alexandru - fa comparatie din memorie intre diferite modele de BMW sau alte masini pe care le-ai detinut si vezi daca F10 nu e una din cele care se ciobeste/matuieste/zgarie cel mai usor - daca da, raspunsul e lacul prost . Lacul ceramic se ciobeste si el, dar e mai rezistent la zgarieturi .

Cel putin asta e concluzia mea dupa 28 de ani de condus BMW-uri , cam pe aceleasi drumuri .

Edited by seaman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Noutati:

 

1. Am vopsit bara fata

 

1e8bca8700b53ea8377d88636001c9ac.jpg

 

 

2. Am aplicat o ceara Bilt Hamber Double Speed Wax

 

40061be300a393e7013881baa652d80e.jpg

 

 

3. Ănlocuit distributie la AutoBavaria Service Bistrita - chiar la momentul editarii postarii

 

Avea joc si ma bucur ca nu am amanat, desi nu sunt sigur ca avea si zgomotul specific 185061 km.

 

 

4. Cica turbina are joc sus-jos in lungul axului. E grav?

 

 

5. Fulia are niĂâ˘te semne de imbatranire, probabil trebuie sa o schimb in curand

 

eb8fdb954fa6990f9129c64550f61723.jpg

 

 

6. Revizia cu toate filtrele

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Avea joc lantul nu gluma,la mine cand au schimbat-o lanturile erau intinse ,fara pic de joc,patinele erau f.putin zgariate.Bine ca ai schimbat-o,acum stai linistit.Fulia aia nu se vede mare lucru,e destul de murdara,ce e, ulei pe ea?curat-o cu niste spray de frane apoi fa o inspectie vizuala.
Link to comment
Share on other sites

S-a murdarit cat a fost motorul dat jos. Nu am apucat sa fac poza cu ea curata, dar se vedeau semnele de imbatranire.

 

Distributia am plecat sa o schimb preventiv, nu ma aĂâ˘teptĂŁm sa aiba joc. Chiar ma gândeam daca nu sunt eu nebun sa dau banii degeaba, acum clar ma bucur ca am schimbat-o.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   1 member

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.