Jump to content

F10 520D LCI


töffefe

Recommended Posts

Nu e nici-o smecherie, toti au asa ceva in caz de dauna totala, unii mai putin, altii mai mult.

 

Nu am auzit de Grawe pana acum in viata mea.

 

iti recomand varianta cu 975 euro fara fransiza. Oricum este un pret foarte bun la o valoare asigurata ok..oarecum, s-ar putea chiar eu sa ma gandesc la "Grawe" astia cand o sa fac din nou casco anul asta:D, treaba cu asiguratorii astia NoName este ca nu au contracte cu multe service-uri, exista riscul sa nu te primeasca nimeni in service pana nu au un raspuns clar de la asigurator, in principiu s-ar rezolva insa s-ar putea sa astepti mai mult sau chiar sa nu vrea sa te primeasca in service cu dosarul respectiv de la Grawe. Tu poti repara masina unde doresti indiferent daca asiguratorul are contract sau nu, dar trebuie sa te accepte si service-ul respectiv.

 

Daca nu, poti alege varianta cu Omniasig cu 1387 Euro, adica cam cat am platit eu la E60 acum 2-3 ani.

Link to comment
Share on other sites

am inteles, cel mai probabil am sa aleg varianta de 975 euro fara fransiza cu plata intr-o singura rata.

 

si-a facut un amic la un F30 si i-au zis ca in caz de ceva o poate repara la dealer. oricum am sa ma interesez daca au contract cu dealerul din Iasi.

 

din ce cercetari am facut pana acum se pare ca cei de la GRAWE au intrat pe piata asigurarilor auto de vreo 2 ani, pana acum faceau doar asigurari de viata si medicale, deci probabil asa se explica pretul mai mic, doresc sa atraga clienti.

Link to comment
Share on other sites

Am tot stat cu stres ca nu am CASCO la masina si numaram zilele pana la inmatriculare, ca sa-i fac polita mai rapid. Uite ca tare bine era sa fi avut ieri CASCO deja incheiat. Accidentul e minor, dar am ramas dezgustat de cat de scarbosi pot fi unii oameni.

Ieri dimineata, circuland pe o straduta mai ingusta, am avut neplacerea de a avea oglinda soferului lovita de un taximetrist care venea din sens opus. Cunosc foarte bine acea straduta, si stiu ca trebuie sa mergi foarte atent.

Accidentul s-a intamplat in felul urmator: pe sensul lui de mers avea langa bordura o gura de scurgere nasoala, adanca. Acea gura de scurgere este intr-o curba si cine are macar jumate de creier, incetineste si se asigura ca de pe sensul opus nu vine alta masina. Dar ce s-a gandit gibonul din cutia galbena??? Sa-i dea blana, ocolind pe contrasens. Am apucat sa incetinesc aproape de oprire cand l-am vazut cum vine dar tot mi-a luat oglinda. Evident ca s-a dat jos cu gura mare, dar sa zicem ca nu a avut cu cine discuta intimidari, nu ca as fi avea eu vreun fizic impresionat, pur si simplu i-am taiat-o scurt: ne vedem la politie!

Am plecat catre politie iar pe drum ma suna prietena sa-mi zica ca o masina din spatele meu a vazut incidentul si se pune martor daca am nevoie. Soferul era un coleg de munca. La politie am inceput sa completez declaratia si intre timp a venit si maimutoiul cu tupeu si gura mare, ca vezi Doamne, el are martor in masina si eu mergeam cu viteza, fiindca daca eu as fi mers incet nu ne-am fi lovit. Intamplator eu ii cunosteam martorul, un coleg de munca de-al meu.

Politistul super sictirit a zis: culpa comuna, 6 puncte penalizare fiecare, nu va convine mergeti la judecata. Cand am auzit il intreb: pai de ce culpa comuna? Si el: pai nepastrarea distantei in mers, plus ca cum iti imaginezi ca pot judeca care e vinovat din moment ce amandoi aveti martor??

Am retras amandoi declaratiile si deja se vedea cum jubileaza maimuta.

 

Plec suparat de acolo si pe drum il sun pe colegul de munca, martor in masina taximetristului.

 

Il intreb: ai vazut accidentul? zi-mi sincer, m-am bagat eu pe sensul de mers?

Colegul: -nu, eu eram cu ochii in telefon, atat ca dupa ce am auzit lovitura si i-am vazut oglinda pliata am banuit ca nu s-ar fi pliat daca nu avea masina cealalta viteza ( asta de parca taxiul statea pe loc...doooohhhhh)Eu:- pai vezi ca la polite taximetristul a mintit, a zis ca are martor care a vazut cum ca eu l-am lovit

Pe parcursul zilei am mai vb cu taximetristul la telefon, incercand sa-l determin sa fie om sa dea rca-ul, doar stie ca a gresit. A zis el ca vrea sa vb cu colegul meu si i-am pus in legatura.

 

La telefon cu colegul meu ii vine maimutoiului o idee si anume: sa-i dau eu 300-400 ron sa-i acopar malusul la rca si el sa-mi dea rca-ul. Evident ca l-am bagat in aia a ma-sii cu ideea lui cu tot si am ramas plin de nervi sa-mi repar singur oglinda.

Am dat deja comanda la APAN de semnalizare, 166 RON. Capacul a scapat intreg si il voi refolosi. Partea nasoala e ca o sa a manopera mai multa fiindca trebuie data jos fata de la portiera. Asta e.....

Semnalizarea din oglinda nu mai functioneaza acum, desi nu inteleg de ce, pare doar plasticul spart, partea electronica pare in regula. Sper sa nu fie ceva mai grav si sa mearga dupa ce o schimb.

 

Pun si poze cu drumul si dauna. Voi ce ati fi facut? Chiar nu stiu ce mai puteam sa fac dupa ce politistul s-a spalat pe maini.

vvv.jpgCapture.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

da, pai am zis ca musai imi montez. pe fosta masina am avut camera si imi lipseste mult. era camera lipita de parbriz in spatele oglinzii retrovizoare si nu am putut sa o mai dau jos, oricum nu se potrivea pe F10 si nici calitatea nu era grozava.

dupa CASCO, investesc intr-o camera si eventual alarma originala, numai sper sa se bage cei de la APAN la montaj.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau sa aud de patania ta, m-am enervat groaznic doar citind... De la taximetristi nu mai am asteptari demult, dar politistul m-a dezamagit complet. Ce distanta sa pastrezi tu daca ala era pe celalalt sens?! Adica el intra pe sensul tau de mers si e vina ta?! Pe principiul mortul e vinovat :| Iar daca aveai viteza, oglinda aia era dezmembrata, nu doar capacul spart. Politistul cred ca il cunostea pe maimuta ala, altfel nu imi explic situatia.
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca il cunostea, dar era sictirit. Pot sa inteleg ca isi pierde cheful de viata dupa ce zilnic vin oameni cu scandal la el, dar putea sa dea dovada de un minim interes. Argumentul cu viteza al taximetristului e stupid, i-am si zis ca puteam sa am si viteza luminii atat timp cat nu am calcat axul drumului cum a facut el. Oricum nu aveam mai mult de 40, cunosc drumul si apucasem sa franez, in momentul impactului aveam cred 30. Eu am oprit in 5m, taximetristul la vreo 30.

 

Camera e sfanta, am pus ochii pe un model deja. Bine ca nu a fost mai grav. In Iasi e jale cu taximetristii.

 

Legislatia e vaga in cazurile astea si adevarul e ca daca te pui in locul politistului nu Ăâ˘tii pe cine sa crezi. El aplica legea, nu e judecator. Daca ai o proba solida ii ĂŽnchizi gura vinovatului. Fix pe drumul ala, un pic mai sus, acum vreo 6 ani am zgariat f usor masina din sens opus. Era iarna si am ocolit o gramada de zapada. Puteam sa fiu jegos si sa ii dau teapa celuilalt in loc de rca, dar nu sunt genul. Asta am ĂŽncercat sa i-o zic la telefon si maimutoiului, sa fie om, sa aibĂŁ cinste, onoare, sa-si asume. Ti-ai gasit....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Desi am intalnit si cativa taximetristi mai ok, majoritatea sunt niste #%@(. Eu merg numai cu uber cand am nevoie. Si pe taximetristi nu-i las niciodata sa reintre pe banda in fata mea si nu le dau vreo prioritate atunci cand nu o au (la iesirea de pe stradute, etc). Mult tupeu si nesimtire prezinta aceasta specie. Edited by feitosak1
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu o sa iti repare oglinda, nu o sa iti dispara sentimentul de dezgust si injustitie, insa ceea ce ti s-a intamplat este o realitate intr-o tara la 2000 km de Romania, si de multe ori, luata moddel; de aceea, oamenii se blindeaza de asigurari, etc......nesimtirea si tupeul, cat si dorinta autoritatilor de a rezolva, la suprafata, cat mai rapid, toate spetele, nu este doar specifica doar Romaniei.Bucura-te de masina, ca paguba este mica, ignora-l pe taximetristul grobian al carui univers este redus la cei 2000 ron ce ii face pe luna in loganul cu scaune lucind de jeg, in viata sunt lucruri mai importante.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da, am trecut peste sa zicem. Paguba e intr-adevar mica, cel putin asa pare, scap doar cu semnalizarea la 166ron+manopera.

 

Un lucru care m-a amuzat oarecum, dar pe care l-am observat la toti nesimtitii: vor sa le vorbesti frumos. I-am zis taximetristului la telefon, citez: "ai condus fix gunoi pe zona aia". Expresia poate nu e ffff clara, dar se refera la stilul de condus, nu la persoana ( deĂâ˘i in cazul asta se potrivea si la persoana). Imediat s-a suparat la telefon :)). Cica sa-i vorbesc frumos.

 

Fie ca ii zici unuia sa ridice ambalajul pe care tocmai l-a aruncat pe jos, fie ca-i reprosezi ca ti-a taiat calea, chiar daca nu ii jigneĂâ˘ti, toti baga placa: vorbeĂâ˘te frumos, roaga-ma. :|

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am rezolvat stricaciunea suferita :D

 

Marti iau numerele definitive, apoi ii fac CASCO.

 

be3fda07cc362d4466625331338f7067.jpg

 

Ma bate gandul sa merg pe varianta de camera de bord :

 

http://www.realoem.c...&diagId=03_4279

 

E cam scump kitul, dar din specificatii pare destul de ok. Am vĂŁzut filme pe YouTube si calitatea e destul de buna. Un alt aspect ce ĂŽmi place e ca parking modelul e activ pana la 24 de ore.

 

Kitul ajunge undeva pe la 2300 RON, iar manopera as plati-o la dealer.

 

O alta varianta ar fi o camera doar pe fata, ceva de la viofo. Cred ca as scapa cu maxim 800 RON cu tot cu montaj.

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Acum doua zile am incheiat in sfarsit o polita CASCO, imi statea pe creier.

Planurile de viitor sunt:

-gravat oglinzile cu numarul de inmatriculare

-retrofit sistem de alarma 65752448363 - 1650 RON cu tot cu manopera la APAN Iasi

-instalare camera de bord - aici am de ales intre BMW Advanced Eye Car 66212359954 1783 RON cu tot cu manopera, BMW Advanced Eye Car 2 66212457032 - 2731 RON cu tot cu manopera sau ceva aftermarket ( ceva de la VIOFO din cate am mai citit) undeva intre 600-800 ron fara manopera.

Ce ar fi mai urgent dupa parerea voastra, camera sau alarma? Masina seara sta in parcare subterana supravegheata, iar in timpul zilei pe strada.

Are rost sa ma complic cu kitul video (camera fata+spate) de la BMW? Asa ca specificatii e ok, dar ma cam deranjeaza ca e cam vizibila, pe cand una de la VIOFO e mai "stealth", mai discreta. Si daca tinem cont de pret, clar e mai ok una aftermarket. Considerati ca e asa necesar sa ai camera si pe spate? Intreb fiindca daca as lua un VIOFO, l-as putea instala singur fara sa demontez toata masina, pe cand kitul de la BMW il pot instala doar la reprezentanta, mai ales daca vreau garantie.

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

PĂŁrerea mea este ca te prea stresezi, ai Casco deci poți sa stai mai liniștit, camera fata eu o vad ca pe un noroc in caz de situații speciale ĂŽnsĂŁ ai Casco. Poți sa iei o camera fata la 600-800 lei, nu are rost mai mulți bani si nu are rost si pe spate. Poți sa niste detalii in legĂŁtura cu Casco? Sunt curios ce ai gasit.
Link to comment
Share on other sites

Am facut la Grawe, 3800 RON, cu 100euro fransiza/eveniment si 10% fransiza la dauna totala. Suma asigurata 16100euro si in afara de jante si anvelope, sunt acoperite cam toate riscurile: accidente, vandalism, cauze naturale, furt.

 

Fara fransâ˘iza Per eveniment era ~4400 RON.

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Ce "manopera" montaj camera? Iei un add-a-fuse, dublezi o siguranta favorita (curent pe contact sau permanent) si tragi cablul pe langa stalp A si apoi plafon... Sa nu dai de un cercopitec care vrea sa-si merite manopera si iti desface jumatate de masina cu ranga.
Link to comment
Share on other sites

Montarea unei camere Advanced eye 2 implica multa munca si multe ornamente de demontat/montat. O solutie destul de scumpa dealtfel

Toffefe vezi ca si cei de la mio fac camere auto ft bune. Folosesc una de mai bine de 4 ani si functioneaza impecabil

Link to comment
Share on other sites

 

Planurile de viitor sunt:]-instalare camera de bord - aici am de ales intre BMW Advanced Eye Car 66212359954 1783 RON cu tot cu manopera, BMW Advanced Eye Car 2 66212457032 - 2731 RON cu tot cu manopera sau ceva aftermarket ( ceva de la VIOFO din cate am mai citit) undeva intre 600-800 ron fara manopera.[/indent]

 

 

Cam scumpe modelele.

 

Uite aici una dedicata pentru tine si la pret bun: https://www.aliexpress.com/item/BigBigRoad-For-BMW-X1-2016-F01-2013-F11-2014-Car-wifi-DVR-Video-Recorder-Novatek-96655/32848295674.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dib83bt

 

Eu modelul asta am montat si este foarte bun.

Edited by radu95
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.