Jump to content

F10 520D LCI


töffefe

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Updates:

 

1. Am roata de rezerva originala, nou nouta

 

1ec4f0d87c94d9b2ac5bd057e7c48c62.jpg38c88cf3dcb491dfb3415df136b55dce.jpg

 

2. Pentru drumurile lungi, in care pasagerii vor folosi tablete, am montat un hotspot alimentat prin USB. Am pus o cartela 4G de la Vodafone si un card de 32gb. Pe card pot pune fisiere de toate tipurile, care pot fi accesate si partajate intre dispozitivele conectate. L-am luat de pe AliExpress si a costat in jur de 125 RON

 

d54d72e650483aa39e9f158d41fe8db8.jpg04ce06f5c4397bd858496fc54c00c54e.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Update:

-saptamna trecuta am trecut la setul de roti de iarna ( operatiune executata mai de toata lumea in perioada asta)

-azi am schimbat lichidul de frana la APAN Iasi. Totul a decurs fara nicio problema. Urmatoarea operatiune, in maxim 3 luni, o revizie pentru toate filtrele.

162k km and counting.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

164k impliniti.

 

Azi am schimbat EGR-ul. Se pare ca e piesa consumabila la F-uri :)

 

Saptamana trecuta am scos un consum destul de bun, de la Cluj spre Iasi. Am mers combinat COMFORT & SPORT si am scos un consum mai bun decât la dus cand am mers COMFORT & ECO PRO, 4.9 vs 5.1

 

5485e1bc9982802ab2ebb7ff7c7ccdd1.jpg

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Update:

165686 Km - azi i-am facut revizia mare la APAN, ocazie cu care am fost instiintat ca trebuie sa schimb o bucsa de la grup si o garnitura tot de la grup. Am fost instiintat ca ma incadrez in recall-ul pe racitor, dar abia prin Mai vor avea piesa pe stoc. Cam atat :)

Am primit si o oferta de verificare lant distributie si inlocuire intinzator cu 500 ron. Deocamdata nu am niciun zgomot. Ajuta ceva inlcouirea intinzatorului sau e frectie la picior de lemn?

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Practic iti schimba intinzatorul de sus(sant 2 in total),demonteaza capacul culbutori,injectoare,asa are acces la lantul superior un de poate verifica daca are joc,daca nu ai zgomote da-i pace.

Si da,e cam frectie,schimba intinzstorul si poate plezni lantul,asa ori o faci cap coada,ori o lasi asa.

Edited by ADRIAN HD
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update:

 

Am schimbat cele trei bucse de la grup, toate garniturile de la grup, protectia de praf, uleiul din grup si tot felul de suruburi. Nu ar trebui sa mai am probleme in zona asta multĂŁ vreme de acum inainte.

 

 

 

 

Acum ca s-a mai incalzit, am inceput sa depun efort suplimentar in spalarea masinii la selfwash, asa ca m-am inarmat cu produse noi pe care le-am folosit astfel:

 

- jantele au fost curatate cu Gyeon Iron Q2M

 

-la prespalare am folosit SONAX Prewash Ultra power, aplicata cu un atomizor spumare Kwazar Venus Super Foamer

 

-dupa spalare am folosit o solutie de detailing rapid de la Koch Chemie FSE Finish

 

- interiorul a fost curatat cu Concept Leather Soap, hidratarea facandu-se cu o crema de la Ma-Fra

 

 

 

 

 

 

 

Rezultatul e ok, probabil cu o tehnica imbunatatita din partea mea, ar fi si mai bine. Mai am de invatat :)

 

 

 

 

IMG-4476.jpg

 

image upload

 

 

 

 

IMG-4473.jpg

 

image upload

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ok, am scris mai sus ca merg sa verific si la mine pt recall. Acum am si eu, dar forma de recall s-a modificat. Nu stiu daca pt RO sau toata lumea. Acum cica recall e pt verificare, schimbare doar daca se dovedeste a fi nevoie. Eeee, aici incep "manevrele" si nu stiu zau cand imi vor schimba sau daca imi vor schimba.

 

Perioada de recall s-a extins deja cu vreun an, acum include tot 2013 deja.

S-a facut o lista cu unitatile necesare, dar se pare ca BMW a strans deja de 3 ori mai multe cereri decat declara initial.download.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.