Jump to content

Tichetele rabla. O teapa?


Bala

Recommended Posts

Momentan "sistemul" de validare a tichetelor rabla (rabla plus cel putin) este blocat. Degeaba apari pe lista cu tichete validate ca nu poti sa beneficiezi de tichet.

 

Situatia tine de cel putin 2 saptamani si AFM (Administratia Fondului pentru Mediu) nu raspunde la sesizari.

 

Stie cineva ceva legat de acest subiect? Afecteaza si rabla sau doar rabla plus? Se mai da drumul la program? Teoretic tine pana in 2019.

 

P.S. In cazul meu, masina sta de 2 saptamani in curte la dealer fara a putea fi ridicata din cauza "sistemului" :sick:

Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca ai dat deja un avans. As astepta, nu prea vad alta solutie in afara de cea de a da banii cash all the way si eventual dai dupa aceea statul in judecata pentru ca tu ai luat-o in baza unui program emis de ei, vor trebui sa-si onoreze platile intr-un fel sau altul.
Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca ai dat deja un avans. As astepta, nu prea vad alta solutie in afara de cea de a da banii cash all the way si eventual dai dupa aceea statul in judecata pentru ca tu ai luat-o in baza unui program emis de ei, vor trebui sa-si onoreze platile intr-un fel sau altul.

 

Statul nu are bani sa dea inapoi! Degeaba castigi in instanta, cel mult iti vor da banii inapoi esalonat in 10 ani. Fa-ti calculele si vezi cat vei primi pe luna, daca vei primi.

Link to comment
Share on other sites

CEC fara acoperire se numeste acel tichet care a fost emis si nu poate fii validat ... Eu stiu ca asta este caz penal , aaa ... este statul cel care a emis tichetul ! ... atunci este doar birocratie.

 

Daca un muritor de rand ar fii emis un asemenea CEC in 2 ore era arestat preventiv si cine stie in ce beci era in astea 2 saptamani ...

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

BanatCar a facut hartie catre AFM. Am inteles ca au trimis si cei de la Bucuresti o sesizare vineri. Nimeni nu a primit vreun raspuns pana acum. Nici ca da, nici ca nu.

 

Mai este si societatea de leasing implicata. Nimic.

 

Masina e in curte la BanatCar. E plina de zapada. Am fost ieri sa o vad.

 

Din cunostintele mele ... sfarsitul lu martie, jumatea lu aprilie demareaza rabla. Asa ca nu-ti ramane decat sa o lasi la dealer pana se da drumul, asta e singura modalitate.

 

Wow. Deci mai o luna.. :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Poate poti face o intelegere scrisa cu ei - platesti din buzunar acum contravaloarea tichetului rabla (de preferat doar o parte din el, exemplu 50-50) si iti elibereaza masina, iar cand se da drumul la program si primesc banii pe tichet, iti returneaza banii.

Nu cred ca e simplu, probabil ca e o procedura bine stabilita cu banii pt tichetele rabla (cum se factureaza, cum se vireaza, etc), dar cred ca merita sa incerci.

 

LE: am citit mai tarziu ca e vorba de i3, adica un tichet rabla de valoare destul de mare, deci sansele sunt si mai mici

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

Factura catre client se face pe suma intreaga, cu mentiunea ca se foloseste un tichet rabla. Cand masina este gata de livrare, dealerul constata daca isi poate lua banii pe tichet sau nu. In momentul de fata, nu sunt fonduri alocate pentru programul Rabla. Nu ai alta varianta decat sa astepti alocarea fondurilor, o situatie mai mult decat penibila tinand cont ca vorbim de rabla plus, un program care ar trebui sa beneficieze de fonduri in permanenta.

https://playtech.ro/2018/rabla-2018-program-modificari-masini/

Link to comment
Share on other sites

Iti dau un pont nu tocmai ortodox, poti sa nu iei masina si sa-ti iei avansul inapoi :), daca esti pregatit sa renunti la masina sau cel putin sa faci presiuni mari, adica sa faci niste demersuri sa vada ca nu mai iei masina...nici vina lor nu este, nici a ta, dar de la ei cumperi masina printr-o intelegere agreata de ei, cine nu-si respecta partea atata timp cat tu ai platit avansul si masina a venit si termenul de predare a trecut?
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am intrat in a 3-a saptamana. Nimic. Totul e mort. Masina sta in parcarea BanatCar...

 

Cei e la BanatCar au facut un gest foarte frumos si vor sa-mi ofere temporar, pana la clarificarea situatiei, un I3 demo. Nu stiu daca sa ma complic, momentan avand cu ce sa circul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.