Jump to content

lumini de faruri la deschidere


Recommended Posts

Welcome: aprinde temporizat luminile de pozitie (sau drl - in functie de codare/pozitia comutatorului de lumini), luminile interioare si luminile din manere (acolo unde exista) la inchidere sau deschidere

Follow: aprinde temporizat (30 sec) faza scurta cu o comanda manuala dupa oprirea motorului

Victor a specificat clar de aprinderea farurilor

Edited by Madutzu25
Link to comment
Share on other sites

"follow me home" exista pe toate bmw cel putin de la e46 incoace, cred ca e destul de evident ce a specificat omul: "doresc sa fac masina sa aprinda farurile atunci cand deschid masina din telecomanda cheii[/size]"[/color]

 

Ce se pare ca ti-a scapat este ca OP vrea ambele situatii: la inchidere si la deschidere luminile sa se aprinda.

Tu explici doar o situatie.. si putin contradictoriu. Follow me home se manifesta la inchidere, cand parasesti (inchizi) masina, iar welcome lights cand deschizi masina si isi aprinde farurile sa o recunosti.. ;)

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ce se pare ca ti-a scapat este ca OP vrea ambele situatii: la inchidere si la deschidere luminile sa se aprinda.

Tu explici doar o situatie.. si putin contradictoriu. Follow me home se manifesta la inchidere, cand parasesti (inchizi) masina, iar welcome lights cand deschizi masina si isi aprinde farurile sa o recunosti.. ;)

 

nu...tu nu intelegi despre ce este vorba:

1.follow me home este o functie prezenta pe toate masinile de la e46 incoace si nu trebuie decat sa impingi maneta de semnalizare inainte, e o functie de fabrica, nu trebuie sa faci nimic in plus

2. welcome lights functioneaza doar pe unele module de lumini (LM2, FRM2, FRM3)

 

SUNT 2 FUNCTII DIFERITE

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1.follow me home este o functie prezenta pe toate masinile de la e46 incoace si nu trebuie decat sa impingi maneta de semnalizare inainte, e o functie de fabrica, nu trebuie sa faci nimic in plus

gresit! de fapt, la e46 trebuie sa tragi de maneta, ca la un simplu flash, cand cheia este scoasa din contact... durata poate varia in functie de dotarilea/setarile masinii

 

2. welcome lights functioneaza doar pe unele module de lumini (LM2, FRM2, FRM3)

corect! cu mentiunea ca se pot adapta si pe LCM-urile vechi montaje electronice care au acelasi efect scontat -> Welcome Lights

 

SUNT 2 FUNCTII DIFERITE

corect! :smoke:

Link to comment
Share on other sites

La seria 1 și x1 am observat cĂŁ atunci când las comutatorul de lumini in poziția deschis (nu am auto sau angeleyes) , atunci când mĂŁ ĂŽntorc la mașinĂŁ și o deschid se aprind farurile (când ĂŽncui mașina se sting și luminile automat deși comutatorul e pe deschis).
Link to comment
Share on other sites

 

SUNT 2 FUNCTII DIFERITE

Eu ce am spus? Nu am spus ca sunt doua functii/evenimente diferite?

 

Nu am facut decat sa te corectez ca incerci sa descrii doua lucruri intr-o fraza gresit exprimata; atat. (asta nu pentru tine ci pentru altii care ar putea citi topicul!)

 

 

Si Mandutzu25 a zis acelasi lucru. Eu l-am inteles si intarit.

 

Nu trebuie sa te iriti daca altcineva te corecteaza in exprimare; se poate intampla oricui!

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

madutu_25: "Functia se numeste Follow me home si se poate activa din codare, daca ai FRM2 (din ce am ințeles, FRM1 nu stie de aceasta functie)."

functia Follow me home nu are nicio legatura cu codare speciala si nici nu e prezenta doar pe FRM2

bimmer90f30: Si Mandutzu25 a zis acelasi lucru. Eu l-am inteles si intarit.

deci?

Link to comment
Share on other sites

În primul post m-am exprimat greșit (acolo era vorba de Welcome Light) , am corectat ulterior:

Welcome: aprinde temporizat luminile de pozitie (sau drl - in functie de codare/pozitia comutatorului de lumini), luminile interioare si luminile din manere (acolo unde exista) la inchidere sau deschidere

Follow: aprinde temporizat (30 sec) faza scurta cu o comanda manuala dupa oprirea motorului

Victor a specificat clar de aprinderea farurilor

Cred ca la acest post făcea referire colegul bimmer90

Edited by Madutzu25
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Welcome: aprinde temporizat luminile de pozitie (sau drl - in functie de codare/pozitia comutatorului de lumini), luminile interioare si luminile din manere (acolo unde exista) la inchidere sau deschidere

Follow: aprinde temporizat (30 sec) faza scurta cu o comanda manuala dupa oprirea motorului

Victor a specificat clar de aprinderea farurilor

 

corect la deschiderea usilor deci pentru activarea functiei welcome lights ce trebuie facut si pentru follow me ce trebuie facut .Am inteles sunt 2 comenzi total diferite deci ?

Edited by victor_g
Link to comment
Share on other sites

welcome lights activezi cu NCS daca pe masina ai LM2 sau FRM2/3 in functie de masina (e60 sau e90/e70). dupa activare pui comutatorul de lumini pe A si incui/descui masina. in mod normal face fade in/fade out pe pozitii. din codare se pot alege si alte becuri

 

follow me - dai un flash din maneta de semnalizare inainte sa cobori din masina.

Link to comment
Share on other sites

welcome lights activezi cu NCS daca pe masina ai LM2 sau FRM2/3 in functie de masina (e60 sau e90/e70). dupa activare pui comutatorul de lumini pe A si incui/descui masina. in mod normal face fade in/fade out pe pozitii. din codare se pot alege si alte becuri

 

follow me - dai un flash din maneta de semnalizare inainte sa cobori din masina.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

tu ai citit ce ti-am scris noi pana acum ?? :popcorn:

 

vad ca initiatorul are un X3 E83 BMW X3 2.0d... deci:

 

- follow me home este prezent deja pe masina

 

- welcome lights se poate activa prin codare

 

+1 inseamna ca e de acord cu ce a scris cel citat...

Link to comment
Share on other sites

tu ai citit ce ti-am scris noi pana acum ?? :popcorn:

 

 

 

+1 inseamna ca e de acord cu ce a scris cel citat...

 

am inteles tot ce ati explicat dar in nemernicia mea ca un caine turbat incerc sa imi fac mereu un upgrade si orice informatie o iau ca atare.Deci +1 e un limbaj de confirmare a unui antevorbitor.Marcat ca doar sunt incepator si am doar 50 de ani ca asa e in tenic.Ms

Edited by victor_g
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.