Jump to content

Placute frana F20


Rzv24

Recommended Posts

Salut. Am un f20 cu frane M Performance, discuri oem, placute frana schimbate doar oem.

Acum placutele dreapta-fata dau semne ca sunt pe moarte, si in momentul asta am niste probleme si nu am de unde sa dau ~1500 lei sa le schimb cu oem-uri pe ambele parti pe fata asa ca voiam sa ma reorientez catre brembo/ate/zimmermann. Stiu ca apar probleme aka discuri ovalizate atunci cand nu folosesti oem-uri, asa ca ceea ce vreau sa intreb este daca merita schimbate cu ce am zis mai sus, sau mai bine o trag pe dreapta pana fac rost de oem?

Edited by Rzv24
Link to comment
Share on other sites

Sincer nu cred ca o sa gasesti un raspuns concret, parerea mea ca la noi in tara se vand rahaturi indiferent de marca, cred ca depinde de norocul fiecaruia, oem nu inseamna original daca asta ai vrut sa zici, ar trebui sa cauti ceva placute moi, in cazul placutelor nu cred ca sunt probleme prea mari, cred ca la discuri e marea problema, la toate marcile nu numai bmw, eu cu toate masinile am avut probleme cu discurile, si au fost montate corect, daca vrei sa schimbi si discuri nu iti recomand altceva decat oe (original)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by claus555
Link to comment
Share on other sites

Din pacate, la franele performance trebuie sa pui doar discuri si placute originale OE. Mi-au montat si mie mie la Banat Car frane performance dupa ce am mi-am pus power kit, am crescut puterea de la 258 de cai la 287 si mi-au zis aia ca trebuie sa-mi puna si frane mai bune si au montat performance. Gasesti doar pe original, daca pui placute Zimmerman sau Brembo, vei face praf discurile si nu sunt deloc ieftine.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri! Imi puteti recomanda un distribuitor de piese originale? Cu auto bavaria am avut niste experiente neplacute si nu as mai vrea sa colaborez cu ei. M-ar interesa mai mult distribuitor decat service ca pot sa mi le montez si eu acasa fara probleme. Edited by Rzv24
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca la exclusivoem gasesti preturi mai bune decat la bavauto!

 

Experienta mea: cand am luat masina am facut mai multe operatiuni printre care si placutele de frana fata spate. Din cauza ca se adunasera prea multe (cutie viteze, revizie, etc) am zis sa merg pe ATE ca la fosta masina au fost foarte bune!

 

4000km mai tarziu discurile ovalizate, sunete ciudate la rece si nu mai tin cum tineau cele originale.

 

A trebuit sa cumpar discuri, placute, tot nou pe original! Pentru 400-500 lei cat am economisit atunci acu am cheltuit peste 2500 ...

 

Eu cu frana nu ma mai joc! De acu doar pe original!

Edited by Tavicu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu au preturi mai bune la exclusiv.. am luat eu placute acum de la bavauto si am verificat pretul si la exclusiv. In plus la exclusiv au un sistem comunist de trebuie sa ii suni sa iti dea un pret...nu poti verifica preturie singur.

 

 

 

 

Vezi ca la exclusivoem gasesti preturi mai bune decat la bavauto!

 

Experienta mea: cand am luat masina am facut mai multe operatiuni printre care si placutele de frana fata spate. Din cauza ca se adunasera prea multe (cutie viteze, revizie, etc) am zis sa merg pe ATE ca la fosta masina au fost foarte bune!

 

4000km mai tarziu discurile ovalizate, sunete ciudate la rece si nu mai tin cum tineau cele originale.

 

A trebuit sa cumpar discuri, placute, tot nou pe original! Pentru 400-500 lei cat am economisit atunci acu am cheltuit peste 2500 ...

 

Eu cu frana nu ma mai joc! De acu doar pe original!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu au preturi mai bune la exclusiv.. am luat eu placute acum de la bavauto si am verificat pretul si la exclusiv. In plus la exclusiv au un sistem comunist de trebuie sa ii suni sa iti dea un pret...nu poti verifica preturie singur.

 

Eu ti-am spus in cazul meu :p. Probabil difera de la masina la masina. Am cerut oferta de la ei si a doua zi dimineata aveam pe mail :)

 

La Exclusiv mi-au oferit preturi mai bune decat la Bavauto si un mare plus la ei a fost ca daca vrei sa comanzi un singur surub (de ex cel de prinderea discului) nu este nici o problema, iti comanda o singura bucata. Pe cand la bavauto te obliga sa iei 20-30 sau cate sunt in pachet. La fel si la pliculetul de "vaselina" necesar atunci cand schimbi placutele.

 

Pentru mine a contat treaba asta pentru ca m-a scutit sa dau comanda de suruburi si pliculete la reprezentanta unde era nevoie sa ma duc si acolo ca sa le ridic.

 

Singurul reprer unde am gasit un pret mai bun au fost placutele fata, la epiesa, cu vre-o 40 lei mai ieftine. Dar avand in vedere ca am comandat totul de la Exclusiv nu am mai stat sa iau doar placutele de la epiesa ...

 

Decizia de unde cumpara apartine fiecaruia :) Dar daca vrei sa schimbi exact ce trebuie (cu surubele, vaselina si alte chestii marunte) o sa te lovesti de problema asta la Bavauto :)

Edited by Tavicu
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu ti-am spus in cazul meu :p. Probabil difera de la masina la masina. Am cerut oferta de la ei si a doua zi dimineata aveam pe mail :)

 

La Exclusiv mi-au oferit preturi mai bune decat la Bavauto si un mare plus la ei a fost ca daca vrei sa comanzi un singur surub (de ex cel de prinderea discului) nu este nici o problema, iti comanda o singura bucata. Pe cand la bavauto te obliga sa iei 20-30 sau cate sunt in pachet. La fel si la pliculetul de "vaselina" necesar atunci cand schimbi placutele.

 

Pentru mine a contat treaba asta pentru ca m-a scutit sa dau comanda de suruburi si pliculete la reprezentanta unde era nevoie sa ma duc si acolo ca sa le ridic.

 

Singurul reprer unde am gasit un pret mai bun au fost placutele fata, la epiesa, cu vre-o 40 lei mai ieftine. Dar avand in vedere ca am comandat totul de la Exclusiv nu am mai stat sa iau doar placutele de la epiesa ...

 

Decizia de unde cumpara apartine fiecaruia :) Dar daca vrei sa schimbi exact ce trebuie (cu surubele, vaselina si alte chestii marunte) o sa te lovesti de problema asta la Bavauto :)

 

 

hmmm...chiar am cerut oferta de discuri si am intrebat de suruburi si plic vaselina...se pot comanda la bucata...

 

 

asa arata si pe site, astea sunt:

 

https://www.bavauto.ro/34211161806

https://www.bavauto.ro/83192158851

Edited by Sorin_bv
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare,

 

Sunt in cautarea unor placute de frana spate pentru un F20

Pe site-ul magazinelor online gasesc aftermarket de la acelasi producator 2 variante, cu diferenta considerabila de pret

ex:

Ate/Jurid in jur de 200 lei sau 400 lei

au si dimensiuni diferite si specificarea ca sunt pentru sistem de franare ATE,Bosch, Brembo

Cu cele 2 coduri gaiste pe real OEM sunt cam 600 dar nu stiu sa gasesc echivalentul pe AM.

 

VIN J840136

 

Multumesc,

post-84068-0-64418700-1525429884_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pai codul dat de tine nu imi este in cele din realoem

Nu vad de ce as risca asta, avand in vedere ca si cele OEM tot de unul din acesti producatori sunt facute.

La atatea placute AM utilizate n-am avut niciodata probleme

Edited by dismalskin
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.